Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Takiego Wrocławia już nie ma. Rusza wyjątkowa wystawa (ZOBACZ ZDJĘCIA)

Adam Kuźniarski
Ulica Białoskórnicza, 1910 rok
Ulica Białoskórnicza, 1910 rok fot. Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu
Wrocławski Rynek a na nim tramwaje i dorożki, most Cesarski (czyli dzisiejszy Grunwaldzki), a w jego tle ciąg pięknych kamienic czy pomnik Cesarza Wilhelma przy fosie miejskiej. Dziś tego Wrocławia już nie ma, ale wciąż można go zobaczyć na pocztówkach z dawnego Breslau. Wyjątkową wystawę z pocztówkami będzie można oglądać od najbliższego piątku w Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu.

„Wrocław na dawnej pocztówce” to wystawa kartek pocztowych, zorganizowana ze zbiorów Adama Więcka, wybitnego kolekcjonera, założyciela i wieloletniego dyrektora Muzeum Sztuki Medalierskiej we Wrocławiu.

Adam Więcek (23.01.1923 – 07.06.2002) dr historii sztuki, był założycielem i wieloletnim dyrektorem wrocławskiego Muzeum Medalierstwa. Z zamiłowania kolekcjoner i filatelista, autor wielu publikacji z zakresu muzealnictwa, filatelistyki i medalierstwa. Zgromadził kolekcję ponad 200 kart pocztowych przedstawiających widoki z przedwojennego Wrocławia. Po jego śmierci ten unikatowy zbiór został zakupiony przez Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu.

Zbiór pocztówek Adama Więcka to jeden z najciekawszych zbiorów historycznych kart pocztowych dokumentujących życie i architekturę dawnego Wrocławia. Najstarsze kartki pochodzą z 1896 r. i zgodnie z ówczesnymi przepisami nie posiadają miejsca na korespondencję, którą musiano umieszczać na części przeznaczonej na ilustrację. Pocztówki z przełomu wieku XIX i XX dokumentują wizerunek Wrocławia w charakterystyczny dla tego okresu sposób, przedstawiając kilka widoków jednocześnie na jednej kartce, oraz prezentują zabytki architektury i przyrody, z których większa część przetrwała do czasów obecnych. Pierwsze polskie wydawnictwa kartek pocztowych, po 1945 r., ukazują panoramę zniszczonego miasta, stopniowo dźwigającego się z ruin, prezentując ciekawe zestawienie zbombardowanych i odbudowywanych obiektów.

źródło: Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu

Czas trwania wystawy: 06.03.2015 – 03.04.2015

Miejsce wystawy: Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu, ul. Krasińskiego 1, Wrocław

Godz. otwarcia muzeum: pon.-pt. 10-15 poza wtorkami - nieczynne i środami, gdy muzeum jest czynne od 10 do 17; soboty 10-15, niedziele 11-16.

Zobacz też: Wrocław, jakiego już nie ma! Wiele z tych budynków nie istnieje (ZOBACZ ARCHIWALNE ZDJĘCIA)
Festung Breslau. Mija 70 lat od wielkiej bitwy. Zobacz niesamowite zdjęcia oblężonego Wrocławia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Takiego Wrocławia już nie ma. Rusza wyjątkowa wystawa (ZOBACZ ZDJĘCIA) - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska