Ukraina. Wybuch w kopalni węgla im. Zasiadki w Doniecku....

  Ukraina. Wybuch w kopalni węgla im. Zasiadki w Doniecku. Zginęło co najmniej 30 górników [ZDJĘCIA]

  WR/Sylwia Arlak/AIP

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Wschodnie podszybie kopalni węgla kamiennego im. Zasiadki
  1/10
  przejdź do galerii

  Wschodnie podszybie kopalni węgla kamiennego im. Zasiadki ©Wikipedia/GNU Free Documentation License

  [WYBUCH W KOPALNI DONIECK] Ponad 30 osób zginęło w eksplozji w kopalni węgla im. O.F. Zasiadki w Doniecku, na wschodniej Ukrainie. Teren, na którym doszło do katastrofy, kontrolowany jest przez separatystów.
  Do zdarzenia doszło około 5.20 rano (4.20 czasu polskiego). Władze Ukrainy do tej pory potwierdziły śmierć jednego z górników. Los kilkudziesięciu górników pozostaje nieznany – podają lokalni funkcjonariusze.

  Według ich relacji, podczas katastrofy w kopalni przebywało około 70 górników. Tutaj jednak też podawane są sprzeczne informacje. Doniecka administracja informuje, że w momencie eksplozji pod ziemią było nawet 230 osób. Według tego samego źródła 16 osób doznało obrażeń.

  Choć wstępne ustalenia mówią o wybuchu metanu, przyczyny katastrofy nie były od razu jasne. Krewni górników zebrali się przy wejściu do kopalni Zasiadka próbując uzyskać jakiekolwiek informacje o losie swoich bliskich – podał obecny na miejscu reporter Reutersa.

  – Powiedz mi, czy są jacyś ocaleni? Dlaczego ukrywają prawdę? – powtarzała ze łzami w oczach pani Nowoselska, siostra jednego z górników, który w czasie wybuchu przebywał w kopalni. Jeden z pracowników opuszczając kopalnię w brudnym kombinezonie, powiedział, że 45 osób jest nadal uwięzionych poz ziemią.

  - Według wstępnych informacji, zginęło ponad 30 osób. Ratownicy nie weszli jeszcze na miejsce katastrofy. Żeby mogli tam zejść, najpierw trzeba usunąć gaz - podał Władimir Cymbalenko, odpowiedzialny za bezpieczeństwo w lokalnych kopalniach.

  Zapytany o szansę uratowania większej liczby górników, powiedział: - Byłem w dole kopalni przez 23 lata, a jest to czwarta eksplozja, którą sobie przypominam. Jeśli nie dostaną się tam od razu, później będą zbierać tylko martwe ciała.

  W kopalni już wcześniej dochodziło do eksplozji. W wyniku wybuchu w Zasiadzce w 2007 roku zginęło 106 osób.

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo