Chcesz biegać? Zrób badania. Kardiolog zagląda do serca...

  Chcesz biegać? Zrób badania. Kardiolog zagląda do serca maratończyka

  Agata Grzelińska

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Masz co najmniej pół wieku na karku i zapragnąłeś przebiec maraton? Brawo, ale najpierw sprawdź, na jakie ryzyko się narażasz i o czym musisz pamiętać,
  1/4
  przejdź do galerii

  Masz co najmniej pół wieku na karku i zapragnąłeś przebiec maraton? Brawo, ale najpierw sprawdź, na jakie ryzyko się narażasz i o czym musisz pamiętać, by bezpiecznie dotrzeć do mety.

  Masz co najmniej pół wieku na karku i zapragnąłeś przebiec maraton? Brawo, ale najpierw sprawdź, na jakie ryzyko się narażasz i o czym musisz pamiętać, by bezpiecznie dotrzeć do mety.
  Jak wynika z ostatnich badań - maraton może prowadzić do uszkodzenia mięśnia sercowego. Zespół pod kierunkiem prof. dr. hab. n. med. Piotra Ponikowskiego, szefa Kliniki Kardiologii w 4. Wojskowym Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu, właśnie kończy projekt badawczy, którego celem było sprawdzenie, jak przebiegnięcie maratonu wpływa na serce, układ naczyniowy i układ nerwowy. Wspólnie z kardiologami badania prowadzą fizjolodzy sportu, którym przewodniczy prof. dr hab. Jan Chmura. Obaj profesorowie doskonale wiedzą, jaki wysiłek badają, bo sami też biegają w maratonach.

  Serce i mózg
  Badacze wzięli pod lupę serca maratończyków seniorów. Postanowili zbadać mężczyzn w wieku 50 plus, którzy od lat biegają i mają już po kilka maratonów na swoim koncie.

  Do projektu zgłosiło się prawie 250 osób. Ostatecznie badaniom poddało się 33 mężczyzn w wieku od 50 do 74 lat. Najpierw, kilka tygodni przed maratonem, lekarze gruntownie przebadali każdego z mężczyzn. Wykonali im m.in. EKG i USG serca, próby wysiłkowe, analizę masy ciała i badania krwi.

  - Nigdy wcześniej nie byłem tak kompleksowo zbadany, tym bardziej że zawsze miałem do tego sceptyczne nastawienie - przyznał po pierwszej serii badań Ireneusz Ciborski, jeden z maratończyków biorących udział w programie.

  Maratończycy seniorzy wystartowali ze sprzętem kon-trolno-pomiarowym, który na bieżąco rejestrował pracę ich serca. Część z nich miała też urządzenia, które nie tylko zapisywały częstość skurczów mięśnia sercowego, ale też wydatek energetyczny, co pokazało, ile kosztował ich ten ekstremalny wysiłek.

  Podczas biegu obserwowano, z jaką intensywnością pracuje układ sercowo-naczyniowy, jakie zmiany metaboliczne (związane z wytwarzaniem energii) zachodzą w organizmie i jakie jest zmęczenie centralnego układu nerwowego u człowieka pokonującego dystans maratonu.

  Ostatni etap projektu to badania wykonane kilka tygodni po maratonie, w tym u niektórych rezonansem magnetycznym. Miały one pokazać, na ile trwałe są zmiany, które zachodzą w sercu maratończyka.

  Lekarze i fizjolodzy zebrali tysiące danych, które teraz szczegółowo analizują. Wiosną chcą zaprezentować ostateczne wyniki. Zostaną one przełożone na praktyczne wskazówki do treningów przygotowawczych dla maratończyków amatorów, których także wśród seniorów z roku na rok przybywa.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama