W weekend do gry wraca I liga, a w niej 52 obcokrajowców....

  W weekend do gry wraca I liga, a w niej 52 obcokrajowców. Zobacz gdzie gra ich najwięcej (LISTA)

  Jakub Pęczkowicz

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Kevin Lafrance z Haiti gra w Miedzi Legnica

  Kevin Lafrance z Haiti gra w Miedzi Legnica ©Piotr Krzyżanowski/Polskapresse

  Siedmiu Słowaków oraz Ukraińców, pięciu Serbów i Japończyków. Piłkarz z Trynidadu, Senegalu, Republiki Zielonego Przylądka i Finlandii. W nadchodzący weekend rozgrywki wznawia I liga. Postanowiliśmy sprawdzić ilu piłkarzy spoza naszego kraju będzie występować w niej wiosną. Jest ich pięćdziesięciu dwóch z różnych stron świata. Ich średnia wieku to 27,7.
  Kevin Lafrance z Haiti gra w Miedzi Legnica

  Kevin Lafrance z Haiti gra w Miedzi Legnica ©Piotr Krzyżanowski/Polskapresse

  Przeanalizowaliśmy wszystkie kluby od lidera do ostatniej ekipy:

  1. Termalica Bruk-Bet Nieciecza

  Trener lidera Piotr Mandrysz ma do dyspozycji 26 zawodników, a wśród nich jest tylko dwóch obcokrajowców. To obrońcy ze Słowacji: 28-letni Peter Maslo oraz 30-letni Dalibor Pleva.
  Najwięcej bramek w tym sezonie: Emil Drozdowicz – 9.
  Pierwszy mecz wiosny u siebie z GKS-em Katowice (niedziela, 8 marca, godz. 11:30).

  2. Wisła Płock
  W drużynie Marcina Kaczmarka spośród 26 piłkarzy również gra tylko dwóch obcokrajowców. Czwarty sezon w ekipie „Nafciarzy” rozgrywa obrońca z Serbii 29-letni Marko Radić, a pierwszy 26-letni napastnik z Bułgarii Dimityr Ilijew.
  Najwięcej bramek w tym sezonie: Krzysztof Janus – 7.
  Pierwszy mecz wiosny u siebie z Zagłębiem Lubin Zagłębie Lubin (sobota, 7 marca, 17:45).

  3. Zagłębie Lubin
  Trener Piotr Stokowiec w pierwszym zespole będzie miał do dyspozycji prawdopodobnie 31 zawodników. W tym gronie jest pięciu obcokrajowców. Obrońcy: 30-letni Dorde Cotra z Serbii, który do Zagłębia przyszedł z Polonii Warszawa wiosną sezonu 2012/13. 27-letni Boris Godal i 32-letni Lubomir Guldan ze Słowacji oraz 31-letni Aleksandar Todorovski z Macedonii, który do Lubina przyszedł z zimie. W sezonach 2011/12 grał w Polonii Warszawa. Jest również 29-letni napastnik z Czech Michal Papadopulos.
  Najwięcej bramek w tym sezonie: Aleksander Kwiek – 8.
  Pierwszy mecz wiosny na wyjeździe z Wisłą Płock (sobota, 7 marca, 17:45).

  4. Olimpia Grudziądz
  Pod okiem Dariusza Kubickiego do rundy rewanżowej przygotowywało się 35 piłkarzy, w tym tylko dwóch obcokrajowców. To 29-letni obrońca ze Słowacji Michal Piter-Bucko, który do Olimpii przyszedł z Podbeskidzia po sezonie 2012/13 oraz 25-letni pomocnik Denis Popović ze Słowenii, który po sezonie 2013/14 odszedł z GKS-u Tychy.
  Najwięcej bramek w tym sezonie: Arkadiusz Aleksander – 6.
  Pierwszy mecz wiosny na wyjeździe z Flotą Świnoujście (sobota, 15).


  5. Stomil Olsztyn
  Trener Mirosław Jabłoński wiosną będzie miał do dyspozycji 25 zawodników. W Olsztynie jeśli chodzi o obcokrajowców, jest japońsko-ukraińska kolonia. Jest ich siedmiu. Japończycy to: 32-letni obrońca Naoya Shibamura i 28-letni pomocnik Yasuhiro Kato. Ukraińcy: 30-letni obrońca Witalij Berezowśkyj, pomocnicy 22-letni Roman Maczułenko, 22-letni Irakli Meschia, który poprzednio grał w Karkonoszach Jelenia Góra oraz 32-letni Ihor Skoba. Jest też napastnik 22-letni Wołodymyr Kowal.
  Najwięcej bramek w tym sezonie: Wołodymyr Kowal i Piotr Darmochwał – po 6.
  Pierwszy mecz wiosny u siebie z Bytovią Bytów (7 marca, 13).

  6. GKS Katowice
  Trener Artur Skowronek liczyć może na ekipę 24 zawodników, w tym tylko dwóch obcokrajowców. To 31-letni bramkarz z Czech Antoni Bucek, który wcześniej grał m.in. Energetyku ROW Rybnik oraz 27-letni pomocnik z Litwy Povilas Leimonas, grający jesienią w Jagiellonii Białystok.
  Najwięcej bramek w tym sezonie: Grzegorz Goncerz -14.
  Pierwszy mecz wiosny na wyjeździe z Termalicą (8 marca, 11:30)

  7. Flota Świnoujście
  W lutym stery w zespole objął Romuald Szukiełowicz, który będzie musiał sobie radzić mając w talii 21 nazwisk. Jest obecnie tylko jeden obcokrajowiec z Nigerii. 24-letni napastnik Charles Nwaogu, który przyszedł z Podbeskidzia, a wcześniej grał m.in. w Arce Gdynia, Odrze Opole, Zniczu Pruszków i juniorach Polonii Warszawa.
  Najwięcej bramek w tym sezonie: Sebastian Olszar – 6.
  Pierwszy mecz wiosny u siebie z Olimpią Grudziądz (7 marca, 15).

  8. Chojniczanka Chojnice
  Trener Mariusz Pawlak, który prowadzi tą drużynę od ponad czterech lat ma do dyspozycji kadrę 26 piłkarzy, wśród których nie ma żadnego obcokrajowca.
  Najwięcej bramek w tym sezonie: Tomasz Mikołajczak – 8.
  Pierwszy mecz wiosny u siebie z Chrobrym Głogów (7 marca, 15).

  9. Arka Gdynia
  Grzegorz Niciński wiosną będzie miał do dyspozycji 30 graczy, w tym trzech obcokrajowców. Z Brazylii pochodzi 29-letni obrońca Glauber i 30-letni napastnik Marcus Vinicius, a z Finlandii 26-letni Patrik Lomski.
  Najwięcej bramek w tym sezonie: Michał Szubert, Antoni Łukasiewicz, Bartosz Ława – po 3.
  Pierwszy mecz wiosny u siebie z GKS-em Tychy (8 marca, 12.30)

  10. Sandecja Nowy Sącz
  Dariusz Wójtowicz również ma kilku egzotycznych piłkarzy w 24-osobowej grupie. Jest czterech obcokrajowców. 22-letni pomocnik z Kamerunu Armand Ella Ken, który ma na koncie m.in. wicemistrzostwo Afryki U-20 w 2011 roku. Ze Słowacji 29-letni pomocnik Matej Nather, który wcześniej grał m.in. w Zawiszy Bydgoszcz i Podbeskidziu Bielsko-Biała oraz 35-letni pomocnik Rudolf Urban, który również zaliczył epizod w Bielsku i grał w Piaście Gliwice. Z Senegalu również jest gracz drugiej linii, 31-letni Chieikh Niane. On do Nowego Sącza przyszedł z Kolejarza Stróże.
  Najwięcej bramek w tym sezonie: Łukasz Grzeszczyk – 4.
  Pierwszy mecz wiosny z Widzewem Łódź na wyjeździe (7 marca, 14).

  11. Dolcan Ząbki
  Dariusz Dźwigała prawdopodobnie będzie miał do dyspozycji 26 zawodników (o ile nie odejdzie bramkarz Rafał Leszczyński, którego chcą kluby z ekstraklasy). W tej ekipie nie ma ani jednego obcokrajowca.
  Najwięcej bramek w tym sezonie: Grzegorz Piesio -5.
  Pierwszy mecz wiosny z Miedzią Legnica na wyjeździe (7 marca, 15).

  12. Chrobry Głogów
  Kultowy opiekun głogowian Ireneusz Mamrot ma 26-osobową kadrę. Są dwaj obcokrajowcy. To piłkarze z Ukrainy, po których trener sięgnął tej zimy. To 21-letni pomocnik Stepan Hirśkij i 24-letni Wołodymyr Hudyma, który również gra na tej pozycji.
  Najwięcej bramek w tym sezonie: Łukasz Szczepaniak – 8.
  Pierwszy mecz wiosny z Chojniczanką na wyjeździe (7 marca, 15).

  13. Miedź Legnica
  Trener Janusz Kudyba może liczyć na 28 nazwisk, wśród których jest kilku reprezentantów dość egzotycznych krajów. Obcokrajowców w Miedzi jest pięciu. To 25-letni obrońca z Haiti Kevin Lafrance, który do Legnicy przyszedł z Widzewa Łódź. W pomocy gra 28-letni Koen Daniel z Trynidadu i Tobago i 25-letni Yannick Kakoko z Niemiec. W ataku mamy 23-letniego Jorge Kadu z Republiki Zielonego Przylądka i 31-letniego Tadasa Labukasa z Litwy, który grał już kiedyś w Arce Gdynia.
  Najwięcej bramek w tym sezonie: Wojciech Łobodziński -6.
  Pierwszy mecz wiosny z u siebie Dolcanem Ząbki (7 marca, 15).

  14. Wigry Suwałki
  Zbigniew Kaczmarek pracuje z 26 piłkarzami i ma w składzie czterech obcokrajowców. Wszyscy są pomocnikami. To 34-letni weteran polskich boisk Aleksandar Atanacković z Serbii, który grał również w Unii Janikowo, Piaście Kołodziejowo, Zdroju Ciechocinek, Elanie Toruń, Chojniczance Chojnice i Lechu Rypin. Z Gruzji jest 20-letni Dawit Makaradze, z Łotwy 30-letni Maksims Rafaļskis, a z Litwy 27-letni Nerijus Valskis.
  Najwięcej bramek w tym sezonie: Sebastian Radzio -5.
  Pierwszy mecz wiosny u siebie z Pogonią Siedlce (8 marca, 17).

  15. Bytovia Bytów
  Były selekcjoner reprezentacji Polski Paweł Janas dysponuje kadrą 31 piłkarzy, a wśród nich jest tylko dwóch obcokrajowców. Są nimi pomocnicy z Serbii i Japonii. Zanany ze wcześniejszych występów m.in. w Górniku Zabrze i Lechii Gdańsk 29-latek Marko Bajić i 24-letni Shohei Okuno, który w poprzednim sezonie reprezentował Pogoń Szczecin.
  Najwięcej bramek w tym sezonie: Janusz Surdykowski – 12.
  Pierwszy mecz wiosny na wyjeździe ze Stomilem Olsztyn (7 marca, 13).

  16. GKS Tychy
  W grudniu drużynę przejął młody trener Tomasz Hajto, który będzie musiał przebierać spośród 29 zawodników. W tym gronie jest tylko jeden obcokrajowiec. To 29-letni obrońca Muhamed Omić z Bośni i Hercegowiny, który do zespołu dołączył zimą.
  Najwięcej bramek w tym sezonie: Maciej Kowalczyk – 9.
  Pierwszy mecz wiosny na wyjeździe z Arką Gdynia (8 marca, 12.30).

  17. Pogoń Siedlce
  To jedyny klub, który prowadzi zagraniczny trener. Carlos Alós Ferrer z Hiszpanii. Pracuje z dość szeroką kadrą 32 graczy, do której zaliczają się czterej obcokrajowcy. Trzej pomocnicy – dwaj z Hiszpanii jak trener i jeden z Argentyny. To 30-letni Antonio Vallejo, który wcześniej grał m.in. w Legionovii Legionowo i Arce Gdynia, 24-letni Carlos Chirri i 32-letni Nicolás Alejandro Chietino. W ataku gra 24-latek z Kamerunu Donald Djousse, który w poprzednich sezonach był piłkarzem m.in. Pogoni Szczecin.
  Najwięcej bramek w tym sezonie: Cezary Demianiuk, Adrian Dziubiński, Tomasz Lewandowski, Krystian Wójcik – po 3.
  Pierwszy mecz wiosny na wyjeździe z Wigrami Suwałki (8 marca, 17).

  18. Widzew Łódź
  Wojciech Stawowy ma sześciu obcokrajowców w 24-osobowe kadrze. Jest bramkarz z Chorwacji – 32-letni Matko Perdijić, który ponad 5 sezonów spędził w Ruchu Chorzów, by potem grać przez półtora w Cracovii i przenieść się do Łodzi tej wiosny. W obronie gra 30-letni Kosuke Kimura z Japonii. Wśród pomocników są: 20-latek z Czarnogóry Veljko Batrović, 28-letni Edgar Bernhardt z Niemiec grający wcześniej m.in. też w Cracovii, 34-letni Dimitrije Injac z Serbii – zawodnik, który pół życia spędził w Lechu Poznań oraz 24-letni Tsubasa Nishi też z Japonii. Wcześniej Gwardia Koszalin i Lechia Gdańsk.
  Najwięcej bramek w tym sezonie: Rafał Augustyniak, Marcin Kozłowski, Piotr Mroziński, Krystian Nowak, Damian Warchoł – po 2.
  Pierwszy mecz wiosny u siebie z Sandecją Nowy Sącz (7 marca, 14).

  Podsumujmy:
  Słowacja - 7
  Ukraina - 7
  Serbia - 5
  Japonia - 5
  Litwa - 3
  Hiszpania - 2
  Czechy - 2
  Brazylia - 2
  Niemcy - 2
  Kamerun - 2
  Bułgaria - 1
  Macedonia - 1
  Słowenia - 1
  Nigeria - 1
  Finlandia - 1
  Senegal - 1
  Haiti - 1
  Trynidad i Tobago - 1
  Republika Zielonego Przylądka - 1
  Łotwa - 1
  Gruzja - 1
  Bośnia i Hercegowina - 1
  Argentyna - 1
  Chorwacja - 1
  Czarnogóra - 1

  >

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama