Twoje Finanse. Nie daj się skusić na wysoki procent

  Twoje Finanse. Nie daj się skusić na wysoki procent

  Anna Nagel

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Twoje Finanse. Nie daj się skusić na wysoki procent

  ©Piotr Krzyżanowski/zdjęcie ilustracyjne

  Chytry dwa razy traci – tak można skomentować historie osób, które straciły pieniądze, dając się skusić wątpliwym ofertom obiecującym wysokie oprocentowanie lokat.
  Twoje Finanse. Nie daj się skusić na wysoki procent

  ©Piotr Krzyżanowski/zdjęcie ilustracyjne

  Wyścig oszustów
  Sprawa jednak nie jest tak prosta, bo firmy działające bez licencji Komisji Nadzoru Finansowego sięgają po coraz bardziej wyrafinowane metody, aby zdobyć klientów. Profesjonalne kampanie reklamowe, biura w centrach miast, doradcy szkoleni w technikach manipulacji, imponujące materiały informacyjne. Na te zabiegi dały się nabrać tysiące osób, tracąc czasem dorobek całego życia.

  Procent składany jest lepszy od obiecanego
  Niskie oprocentowanie lokat zniechęca część klientów do bezpiecznego lokowania oszczędności w bankach czy SKOK-ach, które objęte są systemem gwarantowania depozytów. Nie doceniamy również siły procentu składanego, czyli tego, że na nasze oszczędności pracuje coraz większy kapitał, powiększany regularnie przez doliczane do niego, nawet niewysokie odsetki. Nie dajmy się więc skusić pozabankowym firmom obiecującym złote góry – ostrzeżeń i rad w tym względzie nigdy za wiele.

  CZYTAJ TEŻ: Zadbaj o bezpieczeństwo – naucz się oszczędzać (KONKURS)

  Zanim podpiszesz...
  Taki cel ma akcja prowadzona przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny, Komisję Nadzoru Finansowego, Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Sprawiedliwości, Narodowy Bank Polski, Policję i Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta. Na stronie www.zanim-podpiszesz.pl w zakładce „chcę inwestować” znajdziemy cztery zasady bezpiecznego lokowania pieniędzy. Organizatorzy radzą, aby przede wszystkim sprawdzić, czy firma objęta jest nadzorem KNF. Należy też pamiętać, że obietnica wysokiego zysku niesie ze sobą ryzyko utraty części lub nawet całości zainwestowanego kapitału. Zawsze trzeba dokładnie przeczytać umowę i nie wolno podpisywać dokumentów, których treści się nie rozumie.

  Warto zajrzeć na stronę kampanii, aby dowiedzieć się więcej o bezpieczeństwie finansowym.

  Projekt "Twoje Finanse" realizowany jest z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.

  UWAGA KONKURS! PRZECZYTAJ I WYGRAJ: Zdobywaj wiedzę o finansach i wygraj czytnik e-booków

  Jeżeli przeczytałeś artykuł z cyklu "Twoje Finanse" dotyczący zarządzania budżetem domowym, odpowiedz na kilka pytań. Odpowiedzi należy nadsyłać na adres tf@polskatimes.pl. TUTAJ MOŻESZ POBRAĆ ANKIETĘ.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama