Ważne
  Zdrowa żywność pod kontrolą. Co trzeci towar zawiera...

  Zdrowa żywność pod kontrolą. Co trzeci towar zawiera konserwanty i chemię

  Zbigniew Biskupski AIP

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  zdjęcie ilustracyjne

  zdjęcie ilustracyjne ©Dariusz Gdesz

  Inspekcja Handlowa zakwestionowała co trzecią partię towarów sprzedawanych jako domowe, tradycyjne, naturalne itp. Zakazane jest wprowadzanie konsumentów w błąd, np. sugerowanie, że kupują produkt bez konserwantów, gdy w rzeczywistości je zawiera.
  zdjęcie ilustracyjne

  zdjęcie ilustracyjne ©Dariusz Gdesz

  Na polskim rynku coraz więcej jest produktów oznakowanych jako domowe, tradycyjne, regionalne, bez dodatków substancji słodzących itp. Tego rodzaju oznakowania mają charakter dobrowolny.

  - One pojawiają się na produktach, niezależnie od wszelkich obowiązkowych informacji takich jak np. wykaz składników. I w momencie kiedy konsument zobaczy, że jest to produkt regionalny, tradycyjny albo bez dodatku substancji słodzących, może dojść do przekonania, że tego rodzaju produkt jest lepszy – wyjaśnia Dariusz Łomowski, zastępca dyrektora Departamentu Inspekcji Handlowej w UOKiK

  Nie do końca jest to prawdą, o czym świadczą kontrole, które inspekcja handlowa podjęła w końcu 2014 r. Inspekcja handlowa łącznie skontrolowała 160 punktów sprzedaży żywności, które oferowały produkty spożywcze oznakowane jako domowe, tradycyjne itp. Z tych 160 punktów sprzedaży w 82 były nieprawidłowości, co oznacza, że z blisko tysiąca partii 300 partii zostało zakwestionowanych. Z tych zaś 233 były nieprawidłowo oznakowane.

  - Na przykład smalec oznakowany jako smalec domowy z opisem: spróbuj prawdziwego domowego smalcu z najlepszym mięsem, przygotowanego według najlepszego polskiego przepisu - zawierał glutaminian sodu, stabilizatory, białko sojowe, aromaty – mówi Dariusz Łomowski, zastępca dyrektora Departamentu Inspekcji Handlowej w UOKiK. I wyjaśnia: - Tego rodzaju składniki są oczywiście dozwolone w żywności; są na to przepisy szczególne, ale dlaczego przedsiębiorca podał, że jest to znakomity polski przepis?

  W trzecim kwartale 2014 roku Inspektorzy Inspekcji Handlowej w całej Polsce na zlecenie Urzędu ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) sprawdzali jakość i oznakowanie produktów sprzedawanych jako domowe, tradycyjne, naturalne, bez konserwantów, wolne od GMO i im podobne. Inspekcja Handlowa brała pod uwagę wykaz składników, rodzaj produktu, sposób rozmieszczenia i wyeksponowania obowiązkowych i dobrowolnych informacji na etykiecie lub w miejscu sprzedaży, a także szatę graficzną opakowania. W 160 różnego rodzaju sklepach inspektorzy Inspekcji Handlowej skontrolowali 966 partii produktów.

  CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wędzona kiełbasa? Nie, malowana! Zobacz, jak fałszuje się jedzenie
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Konserwanty

   Anna (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Tak znaczna częśc konserwantów z zbyt duzych ilosciahc moze być szkodliwa dla zdrowia, ale istanieją przecież też konserwanty naturalne. Warto znać te najbardziej niebezpieczne i ich unikać, tu...rozwiń całość

   Tak znaczna częśc konserwantów z zbyt duzych ilosciahc moze być szkodliwa dla zdrowia, ale istanieją przecież też konserwanty naturalne. Warto znać te najbardziej niebezpieczne i ich unikać, tu parę sposobów jak to zrobić: http://bonavita.pl/czaja-sie-w-niemal-kazdym-produkcie-i-podstepnie-niszcza-nasze-zdrowie Przyznam, ze dziś to nie lada wyzwanie, ale wszystko jest do zrobienia, warto więc wybierać produkty po pierwsze jak najmniej przetworzone. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Polska...

   ...już (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Dawno się skończyła...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   obłuda i fałsz

   babcia eulalia (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

   OSZUSTWO, OSZUSTWO I JESZCZE RAZ OSZUSTWO. Tylko Prezes,ojciec Tadesusz i pan Antoni. reszta to obłuda i fałsz. babcia Eulalia.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo