Chińczycy nie do pobicia

  Chińczycy nie do pobicia

  Ryszard Żabiński

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Już 400 milionów Chińczyków zarabia więcej od Europejczyków. W jaki sposób na to zapracowali, opowiedział nam wrocławski biznesmen Józef Białka.
  Właściciela firm Motobi i Wektory nie dziwią słowa ministra sportu Mirosława Drzewieckiego:
  - W trakcie pobytu w Chinach miałem bardzo dużo spotkań z wielkimi firmami chińskimi, które budowały igrzyska w Pekinie - stadiony, obiekty sportowe, porty lotnicze, autostrady, szybką kolej chińską. Oni są zainteresowani tym, żeby wejść do Polski, a ja zrobię wszystko, żeby taka możliwość była - powiedział minister mediom.


  Wrocławski biznesmen odkrył Chiny już na początku lat. 90.
  - Gdy tam wtedy byłem, na ulicach królowały polonezy i łady - opowiada Józef Białek. - Nie było gdzie zjeść, mnóstwo ludzi jeździło na rowerach. Słowem, biedny azjatycki kraj. Pięć lat później łady i polonezy zastąpił volkswagen santana, a kraj zmienił się nie do poznania. Czterysta milionów Chińczyków zarabia więcej niż Europejczycy.

  Białek na wielką skalę importuje z Chin narzędzia, skutery, quady, wanny z hydromasażem, kabiny prysznicowe i sauny. Logo jego firmy Chińczycy wybijają na silnikach skuterów. Robią je też ściśle według życzeń Polaków - taki a taki ma być kolor, taki a taki kształt.

  Ostatnio Białek sprowadził do Polski absolutną nowość - skutery z silnikami czterozaworowymi o pojemności 50 centymetrów. Nacisk na ochronę środowiska sprawi, że szybko się upowszechnią. Cała Europa sprowadza od Chińczyków przeróżne pojazdy. Zgodnie z unijnym prawem wystarczy 20-procenowy wkład własny w taki produkt, a już będzie traktowany jako unijny. Skutery z silnikami czterozaworowymi będą miały o wiele większą dynamikę jazdy od dwuzaworowych. Siedzące na nim dwie osoby będą mogły przyspieszać tak samo jak jedna osoba na skuterze z silnikiem dwuzaworowym.

  Co dość dziwne, na razie nie opłaca się sprowadzać z Chin motocykli. Nowy chiński jednoślad kosztuje tyle co pięcioletni uznanej marki, np. Yamaha. Rozwinął się więc import używanych motocykli z Niemiec. Ciekawe jest też to, że uznane europejskie firmy próbują wspólnie z Chińczykami rozwijać produkcję jednośladów. Przykładem włoska firma Benelli, która wspólnie z Azjatami będzie produkować ścigacze wysokiej klasy.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama