Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Dlaczego Zakrzów pozbawiono dostępu do komunikacji miejskiej?

Weronika Skupin
Mieszkańcy narzekają na złą organizację remontu ulicy Okulickiego, jednej z głównych tras na Zakrzowie. Wrocławianie zostali pozbawieni autobusów komunikacji miejskiej bez żadnej opcji komunikacji zastępczej. Są rozczarowani, że zostawiono ich bez dostępu do komunikacji miejskiej na rok, choć remont jest przecież podzielony na różne etapy. - Dlaczego robót na ul. Okulickiego nie zaplanowano tak, aby przez większość czasu autobusy mogły kursować? - pyta Anna Dudkiewicz-Krysiak. Odpowiedzi na jej pytanie szukała reporterka Gazety Wrocławskiej Weronika Skupin.

Oto cała treść pytania naszej Czytelniczki:
Jestem mieszkanką ul. gen. L. Okulickiego. W związku z rozpoczęciem prac remontowych na głównej ulicy Zakrzowa, jego mieszkańcy zostali pozbawieni dostępu do komunikacji miejskiej. Autobus linii 128 został przekierowany na pętlę Osiedle Sobieskiego. A linie podmiejskie otrzymały przystanek poza osiedlem Zakrzów przy ul. Odolanowskiej. Dlaczego zdecydowano się zamknąć ulicę na blisko rok i nie zaprojektowano oraz nie wdrożono żadnej komunikacji zastępczej dla Zakrzowa? Szczególnie, że duża część mieszkańców osiedla to ludzie starsi. Dlaczego robót na ul. Okulickiego nie zaplanowano tak, aby przez większość czasu autobusy mogły kursować? Aktualnie prace remontowe nie obejmują przystanku. Zgodnie z informacją inwestora ma on zostać objęty remontem od maja do sierpnia 2015 r. – pisze nasza Czytelniczka Anna Dudkiewicz-Krysiak.

Odpowiedzi na jej pytanie szukała reporterka Gazety Wrocławskiej Weronika Skupin.

Podczas remontu Okulickiego rzeczywiście wprowadzono spore zmiany tras linii autobusowych. Autobusy linii 128 od ulicy Bora-Komorowskiego zostały w obu kierunkach skierowane ulicą Irkucką i Królewską do pętli na Osiedlu Sobieskiego. Kursy autobusów nocnych linii 241 odbywają się z pominięciem ulicy Okulickiego. Z kolei autobusy linii strefowych 934 i 936 zostały skierowane objazdem w obu kierunkach przez od ulicy Bora-Komorowskiego przez ulicę Irkucką, Królewską, Zatorską, Armii Ludowej i Odolanowską do ulicy Okulickiego.

Objazd dla autobusów prowadzi jednak możliwie blisko remontowanej ulicy. Po ul. Okulickiego autobusy nie mogą jechać, a jak tłumaczy inwestor, podzielenie remontu drogi na etapy było niemożliwe.

– Ze względów technologicznych konieczne było zajęcie całej jezdni. Nie można tego rozwiązać inaczej w sytuacji, gdy jest to budowa kanalizacji – wyjaśnia Marek Szempliński ze spółki Wrocławskie Inwestycje. Dodaje, że poprowadzony objazd jest możliwie optymalny.

– Przepraszamy za utrudnienia, ale są one nie do uniknięcia. Mamy nadzieję, że zbudowana infrastruktura zrekompensuje wszystkie uciążliwości. Staramy się je na bieżąco minimalizować – dodaje Szempliński.

Problem z dostępem do komunikacji miejskiej to niejedyny kłopot mieszkańców. Narzekają także właściciele samochodów. Dojazd własnymi autami na posesje przy ul. Okulickiego jest możliwy dopiero po konsultacji z kierownikiem budowy, między innymi dla zachowania bezpieczeństwa. Remont ulicy ma się zakończyć na początku przyszłego roku. Po remoncie kierowcy dostaną nową nawierzchnię, a wzdłuż drogi pojawią się ścieżka rowerowa, nowy chodnik i oświetlenie. Wyremontowana zostanie też pętla autobusowa wraz z peronem i miejscami parkingowymi. Nowy asfalt zyskają ulice Księżycowa i Zatorska. Na drodze pojawi się sześć azylów dla pieszych, dzięki temu będzie im łatwiej przejść przez jezdnię

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska