Nowa lista leków refundowanych od 1 marca 2015 [PEŁNA LISTA...

  Nowa lista leków refundowanych od 1 marca 2015 [PEŁNA LISTA LEKÓW REFUNDOWANYCH]

  Małgorzata Fedorowicz (AIP)

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Lista leków refundowanych
  1/2
  przejdź do galerii

  Lista leków refundowanych ©Janusz Wójtowicz

  Nowa lista leków refundowanych od 1 marca 2015: Nowa lista leków obowiązuje od niedzieli 1 marca. Według zapewnień Ministerstwa Zdrowia staniało 482 leków, 33 zdrożały. ZOBACZ PEŁNĄ LISTĘ LEKÓW REFUNDOWANYCH
  Nowa lista leków refundowanych od 1 marca 2015:

  ZOBACZ PDF:
  Nowa lista leków refundowanych od 1 marca 2015


  Od 1 marca zacznie obowiązywać nowa lista leków refundowanych. Znajdzie się w nim 66 nowych medykamentów, ale jeśli pacjenci liczą na to, że Ministerstwo Zdrowia będzie łaskawe dla ich kieszeni, to się zawiodą.


  Zmiany na liście refundacyjnej według lekarzy i farmaceutów są bowiem pozorne. Na listę zostały wpisane np. leki zawierające metforminę. Zażywają je chorzy na cukrzycę typu 2, którzy teraz za jedno opakowanie tych tabletek płacą tzw. stawkę ryczałtową – 3,20 zł. Od 1 marca staną się one dostępne, w ramach refundacji, także dla osób z nieprawidłową tolerancją glukozy, czyli w stanie przedcukrzycowym. To dobra wiadomość, ale... – Te leki i bez refundacji są tanie – mówi dr Zbigniew Kuzyszyn, specjalista chorób wewnętrznych i diabetolog ze Szpitala Wojewódzkiego w Opolu. – Jeden z nich kosztuje na sto procent 4,80 zł (30 tabl., 500 mg), a teraz pacjent, któremu grozi cukrzyca, zapłaci za niego 30 proc., czyli ok. 1,50 zł. Różnica jest niewielka. Paradoks polega na tym, że na tej zmianie gorzej wyjdą już ludzie chorzy, bo oni nadal będą płacić 3,20.

  A to nie koniec rozczarowań, jeśli chodzi o diabetyków. Od dawna zabiegają oni o to, by na listę refundacyjną weszły leki na cukrzycę najnowszej generacji – inkretynowe. – One w sposób doskonały wyrównują poziom cukru w organizmie w razie jego nagłego skoku lub spadku, ale większości z nas na nie nie stać – podkreśla Barbara Bieniek, zastępca prezesa Oddziału Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego w Opolu, która od 15 lat choruje na cukrzycę. – Jedno opakowanie, które liczy 30 tabletek i wystarcza tylko na miesiąc, kosztuje blisko 300 zł. Pisaliśmy w tej sprawie do zarządu głównego naszego towarzystwa, które z kolei interweniowało wielokrotnie w Ministerstwie Zdrowia, ale bez skutku. Rząd odpowiada, że na refundację leków inkretynowych nie ma pieniędzy. Chorym trudno to zrozumieć, bo ich stosowanie opóźnia konieczność brania insuliny, zapobiega poważnym powikłaniom, a ich leczenie jest potem jeszcze kosztowniejsze.
  1 »

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Źródło: Dziennik Zachodni - Nowa lista leków refundowanych od 1 marca 2015 [PEŁNA LISTA LEKÓW REFUNDOWANYCH]

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Załączniki (1)

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo