Ostry poślizg pięciu projektów budżetu obywatelskiego 2014

  Ostry poślizg pięciu projektów budżetu obywatelskiego 2014

  Malwina Gadawa

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Remont zabytkowego tramwaju to projekt WBO z 2013 roku. Prace udało się rozpocząć dopiero pod koniec ubiegłego roku. W 2014 r. podsumowano inicjatywy

  Remont zabytkowego tramwaju to projekt WBO z 2013 roku. Prace udało się rozpocząć dopiero pod koniec ubiegłego roku. W 2014 r. podsumowano inicjatywy z budżetu obywatelskiego na stadionie przy ul. Lotniczej (boisko do futbolu amerykańskiego) ©Paweł Relikowski (x2)

  Do 9 marca można wysłać swój pomysł do WBO 2015. Nawet takie za 2 miliony zł. Wiadomo już też, że pięć z 89 projektów edycji Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego 2014 nie uda się zrealizować zgodnie z planem, czyli w tym roku.
  Remont zabytkowego tramwaju to projekt WBO z 2013 roku. Prace udało się rozpocząć dopiero pod koniec ubiegłego roku. W 2014 r. podsumowano inicjatywy

  Remont zabytkowego tramwaju to projekt WBO z 2013 roku. Prace udało się rozpocząć dopiero pod koniec ubiegłego roku. W 2014 r. podsumowano inicjatywy z budżetu obywatelskiego na stadionie przy ul. Lotniczej (boisko do futbolu amerykańskiego) ©Paweł Relikowski (x2)

  Urzędnicy tłumaczą poślizg skomplikowanymi procedurami lub potrzebą skorelowania z innymi inwestycjami. Choć problemy te można było przewidzieć już na etapie konsultacji i planowania...

  Bartłomiej Świerczewski, kierownik zespołu organizacyjnego Biura Rady Miejskiej, odpowiedzialny za WBO, jednak uspokaja: - Obecnie jesteśmy, zgodnie z założonymi harmonogramami, w większości przypadków na etapie opracowywania dokumentacji projektowej. W wypadku znacznej części projektów proces ten będzie prowadzony w trybie "zaprojektuj i buduj", co przełoży się na znaczne przyspieszenie ich realizacji - deklaruje.

  Które projekty się spóźnią i dlaczego?
  W 2015 r. nie uda się zrealizować Parku Jedności Zakrzów. Chodzi o zagospodarowanie zaniedbanego terenu zieleni miejskiej wzdłuż ul. Królewskiej. Realizacja potrwa do wiosny 2016 r.

  Podobnie ze Ślężańskim Mamutem na Oporowie. Realizacja ma trwać do kwietnia 2016 r., a pozwolenie na użytkowanie będzie wydane w czerwcu 2016 r. Później powstanie chodnik na ul. Grabowej, bo realizacja tego projektu nastąpi w szerszym niż wnioskowany zakresie, w ramach inwestycji Nowe Żerniki, zakończenie jest planowane na połowę 2016 r.

  Opóźni się też budowa chodników i przejść dla pieszych na Swojczycach, Strachocinie i Wojnowie. Na terenie objętym projektem WBO będzie przebudowywany most Swojczycki i budowane rondo przy ul. Miłoszyckiej. Chodniki wybrane do realizacji w WBO przechodzą przez teren tych inwestycji i ich budowa musi być skorelowana z tymi dużymi zadaniami.
  Problemy z budową chodników na Psim Polu. Jeden będzie w 2015 r., ale drugi wiedzie od drogi dojazdowej do budowy prywatnego inwestora. W tej części projekt będzie mógł wykonany albo po zakończeniu prywatnej inwestycji, albo po wygaśnięciu pozwolenia na budowę dla tego terenu (2016 r.).

  Ważą się losy terminu wykonania projektu Górka PaFaWag. - Przewidujemy przesunięcie zakończenia robót z uwagi na skomplikowany proces uzyskiwania pozwoleń i bliskość terenów PKP - mówi Świerczewski.

  Wśród 89 projektów mają być wykonane w tym roku np. Rowerowy Wrocław, plac zabaw dla SP nr 109 czy Ogródek dla aktywnych szkolniaczków na Grabiszynie-Grabiszynku.

  Najwyższy czas składać pomysły do WBO 2015
  W tym roku w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego do wydania będzie, podobnie jak w ubiegłym roku, aż 20 mln zł. Ostateczny termin nadsyłania formularzy upływa 9 marca.

  Przypomnijmy, że w ramach WBO mogą być realizowane projekty inwestycyjne, remontowe oraz w zakresie utrzymania, dotyczące mienia gminnego, bądź zlokalizowane na terenach gminnych. Wnioski projektowe nie powinny dotyczyć terenów i infrastruktury nienależącej do gminy Wrocław. Koszt jednego projektu nie może przekroczyć 2 mln zł. Ogólna suma pieniędzy przeznaczonych na realizację projektów WBO 2015 zostanie podzielona na trzy progi kwotowe: do 150 tys. zł, od 150 tys. do 500 tys. zł oraz od 500 tys. zł do 2 mln zł. Projekty mogą być zgłaszane przez osoby pełnoletnie.

  Czytaj także

   Komentarze (11)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ale na rowerowe szaleństwo kasa sie znajdzie

   blup (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 5

   Rowerowe szaleństwo trwa. A najgorsze że łapciuchy pchają się na drogę gdy obok jest ścieżka rowerowa.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Marian Kowalski kandydat na preztdenta

   RN (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 6

   Ponad dziesięć lat temu, gdy Polska wchodziła do Unii Europejskiej, ja na tych schodach, do rolników (może wielu z Was wtedy było – był na pewno Pan Zdzisław Podkański, dzisiaj tu obecny – jest...rozwiń całość

   Ponad dziesięć lat temu, gdy Polska wchodziła do Unii Europejskiej, ja na tych schodach, do rolników (może wielu z Was wtedy było – był na pewno Pan Zdzisław Podkański, dzisiaj tu obecny – jest świadkiem), powiedziałem: jak Polska wejdzie do Unii, to będziecie z czapką w garści co jakiś czas przychodzić tu po prośbie i na kolanach. Wtedy obiecywali Wam wielkie pieniądze, otwarcie rynku europejskiego, postęp. Obiecywali? Ale co jakiś czas przychodzicie, piszecie do nich petycje.

   Moi drodzy, od paru tygodni, jak się włączy telewizor to się dowiadujemy, że rząd utrzymuje leniwych górników. Teraz rząd mówi, że utrzymuje pazernych chłopów. Wczoraj jeden z prominentnych polityków Platformy, Pan Adam Szejnfeld powiedział, że dostaliście od nich 190 mld. zł. Tacy jesteście nachapani, o co Wam chodzi? I to mówi poważny polityk rządzący Wami. Mało tego, jeden mądrala wczoraj w radiu mówi tak: „Nie wiem o co chodzi tym rolnikom, skoro oni są największymi beneficjentami środków unijnych”. I zaraz dodaje: „w prawdzie teraz nie wiem jakie mają postulaty, bo dopiero wróciłem z nart, ale na pewno nie mają racji”.

   Moi drodzy. Pamiętają starsi z Was czasy, gdy rząd utrzymywał g*****ch, leniwych Polaków. Tak było za komuny. Ci g***** i leniwi Polacy, przez 50 lat komuny, robili wszystko, żeby dobra władza miała różne trudności. Potem założyli Ci g***** i leniwi Polacy Solidarność, także wiejską i zniszczyli wspaniałe plany gen. Jaruzelskiego – wielkiego bohatera narodowego. I Wy – g***** i leniwy chłopi, z g*****mi, leniwymi górnikami, doprowadzacie panią premier do frustracji. Przecież ta kobieta ledwo chodzi na obcasach za waszą pazerność.

   Koniec żartów teraz będzie prawda. Wasi dziadkowi i ojcowie obronili polską wieś przed kołchozami. Po co bronili polska wieś przed kołchozami? Ano po to, żeby polski rolnik był rzeczywiście panem swojej ziemi, bo człowiek pozbawiony własności, staje się niewolnikiem. Polacy – Wasi ojcowie (o tym się nie mówi), dokonali jednego z największych dzieł w historii Polski – obronę polskiej ziemi przed kołchozami. Zostawili ją w prywatnych rękach.

   A teraz się skończyło – niby jesteście właścicielami ziemi, ale to ile Wam wolno wyprodukować mleka, mięsa, cukru, tytoniu to już nie zależy od Was. To tak jakbyście mieli samochód, ale nie wolno Wam pojechać gdzie chcecie. JESZCZE jesteście gospodarzami na swojej ziemi, ale już Wam nie wolno rządzić na swoim. To po co Wam ta własność? Za dziesięć lat tu się spotkamy i będziecie mieli taki problem, że cała ziemia będzie Wam niepotrzebna i będziecie prosić tych zdrajców, żeby zechcieli wziąć tą ziemię, a Wam dać zasiłki. Do tego Was doprowadzą. Ale dlaczego oni to wszystko robią?

   Pierwszym mocarstwem w Europie są Niemcy. Na kanclerz Merkel głosują niemieccy podatnicy i ona robi tak, żeby to niemieccy podatnicy mieli dobrze, a nie Wy. Bo planem Niemiec od dawna było to, żeby Polska była uzależniona i nie stanowiła konkurencji. A najlepiej to zrobić w sposób gospodarczy, a nie bombami. Doprowadzono do tego, że o losie Waszym, każdego z Was, Waszych dzieci, decydują jakieś mądrale w Brukseli i Strasburgu. Wy jeszcze macie tą ziemię, ale nie macie nic do gadania.

   Piszecie prośby pokorne do tych łajdaków, żeby Wam zrobili dobrze. Ja Wam podam przykład jaka absurdalna jest to sytuacja. Przecież to jest tak, jakby za okupacji Żydzi z getta pisali do gestapo prośby o poprawę swego losu. To jest absurdalna sytuacja.

   Minister tego rządu, Pan Schetyna, kilka dni temu oświadczył, że obóz w Oświęcimiu wyzwolili Ukraińcy. Ja zawsze myślałem, że Ukraińcy to tam byli strażnikami, ale jak mówi tak Pan Minister, to może tak jest. Ale co na to zrobiła Rosja? Natychmiast przedłużyła embargo na polskie mięso o trzy lata. Tak wygląda pobrzękiwanie szabelką tych idiotów, co doprowadzi do zrujnowania polskiego rolnictwa. Jest embargo na Rosję, a Francuzi sprzedają im mięso i okręty. A Polska? Ma się awanturować z Rosją za darmo… Jak mamy się awanturować to przynajmniej nie za darmo.
   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Myj sie zimną wodą

   będziesz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

   Panie Kowalski zdrowszy!!!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   fu

   ck (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Widzę ,że pan tylko w ciepłej

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   - Panie PRezydencie, jak się mówi w Katarze?

   xyz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 2

   - Przez nos.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   co w tym dziwnego?

   faf (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 3

   Kto powiedział, że to wszystko z budżetu 2014 ma się zacząć i zakończyć w 2015... Tym bardziej, że 84 projekty zostaną zrealizowane, a to, ze duzy projekt trwa dłużej to co w tym dziwnego, żeby z...rozwiń całość

   Kto powiedział, że to wszystko z budżetu 2014 ma się zacząć i zakończyć w 2015... Tym bardziej, że 84 projekty zostaną zrealizowane, a to, ze duzy projekt trwa dłużej to co w tym dziwnego, żeby z tego sensacje robić... Ja tam się cieszę, że pomysł dostał kasę i że go robią - to nie wstawienie 5 ławek do parku więc poczekam bez bólu chwilę dłużejzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Co jeszcze musi sp... dureń mikstacki ze swoim dymanicznym dworem, byście powiedzieli: "DOŚĆ!!"?

   pokaż mi swego prezydenta, a powiem ci, kim jesteś (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 9

   Od dawna dworskie namawiają mieszkańców na szukanie sponsorów.
   No, ale Katar, Kolumbia... to wszystko kosztuje


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pierdu pierdu

   a za cztery lata (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   znowu go wybierzesz na prezia.
   Ostatnio coś ci nie wyszło, i ledwie jeden, lub coś koło tego, procent mieszkańców zadowoliłeś swoimi bredniami.. choćby nie wiadomo jakbyś skowyczał ludzi do zmian...rozwiń całość

   znowu go wybierzesz na prezia.
   Ostatnio coś ci nie wyszło, i ledwie jeden, lub coś koło tego, procent mieszkańców zadowoliłeś swoimi bredniami.. choćby nie wiadomo jakbyś skowyczał ludzi do zmian tu na forum nie przekonasz,
   Wyborcy prezia twego ścierwa tutaj nie czytają. Masz do Przekonania conajmniej 100000 mieszkańców , którzy muszą w odpowiednim dniu wyjść z domu i zagłosować, , a to nie to samo co stu lub 150 czytelników śliniących się jadem za pomocą klawiatury w monitor..zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Czy jest we Wrocławiu 50021 odważnych, którzy dadza kopa w mikstacką d...?

   tak tylko pytam... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Uważam, że znajdzie się tylu przed referendum w sprawie impeachmentu Jego Błyskotliwej Osoby. Idź do domu, czas siedzenia w magistracie sie kończy

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dópkiewicz

   rafcio (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 11

   Pewnie za kasę z 2015... Bo 2013 Rafcio przewalił na zakup nowego służbowego samochodu.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   hehe

   ja (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   i 8 urzędników siedzi i klika minusy zamiast pracować

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama