Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powódź nadal zagraża wrocławskim osiedlom. Siedem luk w systemie przeciwpowodziowym

Bartosz Józefiak
W ramach modernizacji wrocławskiego węzła wodnego korytarz Odry jest wzmacniany i pogłębiany - tak, by przez rzekę mogła przejść jak największa fala. Niedługo zaczną się prace na Widawie
W ramach modernizacji wrocławskiego węzła wodnego korytarz Odry jest wzmacniany i pogłębiany - tak, by przez rzekę mogła przejść jak największa fala. Niedługo zaczną się prace na Widawie Tomasz Hołod
Powódź wciąż może zagrozić Wrocławiowi. W mieście jest siedem miejsc, których nie objęła modernizacja wrocławskiego węzła wodnego. Urzędnicy obiecują naprawić błąd.

Port Popowice, ul. Połbina na Kozanowie, ul. Ślęzoujście na Maślicach - w tych miejscach ochrona przed powodzią jest za słaba. Pomimo miliardów złotych wydanych na modernizację Odry system przeciwpowodziowy miasta wciąż ma słabe punkty. Gdyby powtórzyła się tak duża powódź jak w 1997 r., woda wlałaby się na osiedla.

- W miejscu, gdzie rzeka Ługowina wpada do Odry, wał pamięta jeszcze czasy Niemców. Gdy rozpoczęła się modernizacja Odry, z przerażeniem odkryliśmy, że to miejsce nie będzie wzmacniane - opowiada Grażyna Lange z rady osiedla Maślice.

Słabe punkty zbadali urzędnicy magistratu. Wiceprezydent Wojciech Adamski wezwał wojewodę i instytucje odpowiedzialne za bezpieczeństwo przeciwpowodziowe do szybkiej reakcji. Nowe remonty wałów mają ruszyć w tym roku.

CZYTAJ DALEJ
Słabe punkty w systemie przeciwpowodziowym Wrocławia zbadali pracownicy wydziału bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego w magistracie. - Każde z tych miejsc wymaga innego rodzaju działań, które poprawią bezpieczeństwo powodziowe - mówi Stanisław Kosiarczyk, dyrektor wydziału.

Luki w systemie stwarzają zagrożenie. - W przypadku dużej wody, podobnej do tej z 1997 r., w tych miejscach może nastąpić zalanie okolicznych terenów - przyznaje Witold Krochmal, dyrektor biura koordynacji Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej Dorzecza Odry.

Oto słabe punkty systemu przeciwpowodziowego:

  • Ulica Ślęzoujście na Maślicach. Wzmocnienia wymagają tam nasypy i stare wały.
  • Okolice ul. Skoczylasa w Leśnicy. Woda może zalać promenadę nad Bystrzycą. Konieczna jest budowa nowych wałów i umocnień, a także przebudowa starych wałów.
  • Ulica Połbina na Kozanowie - zagrożone są tereny przy komisariacie policji. Trzeba tam przebudować mur oporowy.
  • Okolice portu miejskiego na Kleczkowie - potrzebna jest budowa murów oporowych. Port Popowice - chodzi o remont i budowę nowych murów oporowych.
  • Marszowice - przebudowa wałów.
  • Remontu wymaga jaz Rędzin.

CZYTAJ TEŻ: Wrocław: Chaos na dworcu Mikołajów. Pasażerowie zdezorientowani (ZDJĘCIA)

Zapytani przez nas o komentarz mieszkańcy osiedli zagrożonych powodzią nie kryją zdenerwowania.
- Rada osiedla od 1997 r. występuje o wzmocnienie nasypu przy Ługowinie. Gdyby przyszła wysoka fala, woda natychmiast wlałaby się tamtędy. Do tej pory urzędnicy miejscy zwalali winę na służby marszałka i na odwrót - opowiada Grażyna Lange, przewodnicząca zarządu osiedla Maślice.

- Magistrat podejmuje jakieś działania, ale brakuje detali i kontaktu z instytucjami walczącymi z powodzią. Mieszkańcy są zaniepokojeni przeciąganiem się decyzji, bo od tego zależy ich przyszłość - komentuje radny miejski Łukasz Olbert (PiS), który poprosił magistrat o wyjaśnienia.

Od lat trwa wielki remont koryta Odry we Wrocławiu, za chwilę prace rozpoczną się na Widawie. Urzędnicy obiecywali, że miastu już nigdy nie zagrozi powódź taka jak w 1997 r. Jak to więc możliwe, że pomimo wydania miliardów złotych ochrona przeciwpowodziowa wciąż nie jest pełna?

ZOBACZ TEŻ: Koniec rozbudowy zajezdni przy Obornickiej. Autobusy obsłużą tam jak Formułę 1 (FILM I ZDJĘCIA)

- Część z tych miejsc nie jest własnością Skarbu Państwa, lecz miasta, dlatego nie mogliśmy tego zawrzeć w pierwotnym projekcie. Poza tym przy inwestycji o tej skali trudno niczego nie przeoczyć - tłumaczy Krochmal.
Obiecuje, że luki w systemie zostaną naprawione. - Uzupełnimy system w miejscach, które wskazał magistrat. Kończymy właśnie projektowanie dodatkowych inwestycji. Chcemy rozpocząć roboty w tym roku - mówi dyrektor Krochmal.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska