Pięć tysięcy zawodników na trasie 35. Biegu Piastów

Grzegorz Bereziuk
Tegoroczny 35. Bieg Piastów przeszedł do historii jako impreza niezwykle udana. Zawodnikom, którzy do Jakuszyc zjechali z całego świata, dopisała piękna pogoda - było słonecznie, a śnieg na trasach zmrożony i szybki.

We wszystkich wyścigach na trasie Biegu Piastów stanęło łącznie 5000 zawodników z 28 krajów, co jest rekordem w historii zawodów. Wszyscy, oczywiście prócz zwycięzców, otrzymali srebrne medale.
W koronnej, najbardziej prestiżowej i najtrudniejszej konkurencji, czyli biegu na 50 km stylem klasycznym, zwyciężył zawodnik z Czech. Biegacze z tego kraju od 1999 roku dominują w Biegu Piastów. Tym razem wygraną zapewnił sobie Viktor Novotny, który o zaledwie sekundę wyprzedził najlepszego z Polaków, Mariusza Michałka. Na podium stanął jeszcze jeden reprezentant naszych południowych sąsiadów, Radek Sretr, który dobiegł ponad minutę za zwycięską dwójką. Tuż za podium znalazł się Dolnoślązak - Sebastian Gazurek z Nowej Rudy z czasem 2.19.56.

Wśród kobiet również dominowały sportsmenki z Czech. Wygrała Martina Chrastkova (19. miejsce w klasyfikacji generalnej biegu), z czasem 2.31,41 godz. Druga była jej krajanka Klara Moravcova (29.), która pokonała 50 km w czasie 2.36,00. Trzecia finiszowała również Czeszka, Helena Erbenova (37., 2.37,49 godz.). Najlepsza z Polek, Martyna Galewicz, była w klasyfikacji pań piąta (84. w generalnej klasyfikacji), z czasem 2.47,57 godz. Wyścig ukończyła wspaniała liczba 1512 zawodniczek i zawodników!

Równie tłoczno na trasach było w niedzielę. W wyścigu na 50 km stylem dowolnym pierwszy linię mety pokonał Czech Jiri Rocarek (1.55,58 godz.). Tuż za jego plecami finiszował z tym samym czasem Ondrej Vodrazka (o końcowym wyniku zawodów decydowała fotokomórka). Trzeci był reprezentant Polski, Sebastian Witek z Dusznik-Zdroju (2.01,22 godz.). Wśród kobiet triumfowała Czeszka Jitka Pesinova (11. miejsce w klasyfikacji generalnej), a zawody ukończyło prawie 1500 biegaczy z 28 krajów.

Dla większości zawodników wynik był sprawą drugorzędną. Triumfatorami byli wszyscy biegacze, którzy stanęli na starcie 35. Biegu Piastów. Wielkie gratulacje należą się także twórcy Biegu Piastów, komandorowi Julianowi Gozdowskiemu. Dzięki niemu bieg jest jednym z 15 najważniejszych na świecie.

- Każdemu zawodnikowi trzeba udoskonalić możliwości startu. Nie ma znaczenia, czy startuje pięć tysięcy czy kilkunastu zawodników. To nie jeden Bieg Piastów, a tyle, ilu zawodników na trasie - powiedział Julian Gozdowski, który został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi na rzecz upowszechniania sportów masowych.

35. BIEG PIASTÓW
Mężczyźni: 10 km - styl klasyczny: 1. Przemysław Pastor (Wysowa-Zdrój) 27:41, 2. Jakub Mieszała (Jelenia Góra) 27:44, 3. Arkadiusz Ogorzałek (Nowa Ruda) 28:34.

26 km - styl klasyczny: 1. Jiri Rocarek (Czechy) 1:18:43, 2. Paweł Ondrasek (Czechy) 1:19:08, 3. Jan Hasek (Czechy) 1:24:15.

50 km - styl klasyczny: 1. Viktor Novotny (Czechy) 2:16:21, 2. Mariusz Michałek (Polska) 2:16:22, 3. Radek Sretr (Czechy) 2:17:28.

30 km - styl dowolny: 1. Dan Slechta (Czechy) 1:09:07, 2. Jan Krska (Czechy), 1:09:07, 3. Bogusław Gracz (Polska), 01:10:08.

50 km - styl dowolny: 1. Jiri Rocarek (Czechy) 1:55:58, 2. Ondrej Vodrazka (Czechy), 1:55:58, 3. Sebastian Witek (Duszniki-Zdrój), 2:01:22.

Kobiety: 50 km - styl klasyczny: 1. Martina Chrastkova (Czechy) 2:31:41, 2. Klara Moravcova (Czechy) 2:36:00, 3. Helena Erbenova (Czechy) 2:37:49.

26 km - styl klasyczny: 1. Adela Boudikova (Czechy) 1:31:29, 2. Anna Staręga (Polska) 1:32:19, 3. Aleksandra Prekurat (Polska), 1:32:24.

50 km - styl dowolny: 1. Jitka Pesinova (Czechy) 2:07:46, 2. Helena Randakova (Czechy) 2:07:46, 3. Irina Smolyakova (Rosja) 2:32:51.

30 km - styl dowolny: 1. Adela Boudikova (Czechy) 1:16:41, 2. Magdalena Nykiel (Sosnówka) 1:18:18, 3. Dinda Mindaugas (Litwa) 1:21:05.