Ważne
  Była księgowa Polbusu oskarżona o finansowe przekręty....

  Była księgowa Polbusu oskarżona o finansowe przekręty. Strata – 786 tys zł

  Marcin Rybak

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Była księgowa Polbusu oskarżona o finansowe przekręty. Strata – 786 tys zł
  1/2
  przejdź do galerii

  ©Fot. Tomasz Hołod/zdjęcie ilustracyjne

  Sądowy finał skandalu we wrocławskim Polbusie. Była główna księgowa firmy stanie przed sądem pod zarzutem niegospodarności i „przywłaszczenia mienia”. Firma – dowodzić chce w sądzie oskarżenie – straciła na działalności Beaty S. 786 tys. złotych. Ta historia zaczęła się w 2011 roku kiedy wyszyło na jaw, że z kasy spółki zniknęło przeszło 80 tys zł. Niedługo później zniknęła też księgowa.
  Lektura uzasadnienia aktu oskarżenia pokazuje, że w finansach wrocławskiej firmy panował duży bałagan. We wrześniu 2011 zarząd spółki dowiedział się, że księgowa od 2008 roku pobrała z kasy zaliczki łącznie na przeszło 88 tys zł. I nie rozliczyła się z tych pieniędzy. Kobieta przekonywać wówczas miała, że wzięła je by zapłacić podatki w urzędzie skarbowym. Ale kilka dni po ujawnieniu tej historii zniknęła. Przysłała tylko maila, że się zwalnia.

  Szybko okazało się, że Beata S. prowadziła podwójną księgowość. W tej oficjalnej wszystko było w porządku i nie było nigdzie widać niezwróconych zaliczek. Później w śledztwie Beata S. przekonywała, że nie ukrywała w księgowych dokumentach faktu pobierania zaliczek. A zaliczki te przeznaczone były m.in. dla kierowców autobusów na paliwo. Ci rozliczać się mieli fakturami.

  Prokuratura w uzasadnieniu aktu oskarżenia opowiada o innych dziwnych zdarzeniach z pracy Beaty S. To przez nią Polbus stracić miał 190 tys złotych. To wadium wpłacone w przetargu organizowanym w 2009 roku przez wrocławski magistrat na przewozy pasażerskie. Jednym z warunków udziału w przetargu było zaświadczenie, że firma nie zalega z wpłacaniem składek do ZUS. Polbus co prawda zalegał ale miał zawartą umowę z ZUS-em o spłacie długu w ratach. Tak przynajmniej wydawało się władzom firmy. Ale ZUS układ zerwał.

  Zdaniem oskarżenia księgowa ukryła tę informację ZUS przed zarządem. W efekcie Polbus zgłosił się do przetargu, wpłacił wadium, ale jego oferta została uznana za nieważną, bo firma nie przedstawiła zaświadczenia z ZUS, że nie zalega ze składkami. Pieniądze przepadły. Beata S. przekonywała potem w śledztwie, że to nie jej wina. Jej zdaniem to szef firmy – wiedząc o zaległości w ZUS – zdecydował złożyć nieważną ofertę „ze względów wizerunkowych”.

  Inne zarzuty: to m.in. „zawyżenie wpłaty do budżetu państwa” na przeszło 112 tys zł, dziwne przelewy do spółki, której Polbus nie był winny jakichkolwiek pieniędzy, zatrudnienie niepotrzebnej pracownicy bez wiedzy i zgody prezesa Polbusu, a wreszcie zapłacenie 53 tysięcy złotych z konta firmy komornikowi. Chociaż – jak przekonuje oskarżenie – nie chodziło o dług Polbusu. Z uzasadnienia aktu oskarżenia wynika, że były to długi samej księgowej. Beata S. przekonywała w śledztwie, że poleciła podległym sobie pracownikom w księgowości, by pomniejszali jej pensję o kwoty, jakie komornik ściągał z tytułu jej własnych długów. Ale … nie mogła tego polecenia wyegzekwować. Wyjaśniała, że sama w gotówce zwracała więc część pensji do kasy firmy.

  Księgowa nie przyznała się do udziału w zarzucanym jej przestępstwie. Prokuratura w jej wyjaśnienia nie wierzy. W sądzie będzie przekonywać, że są nielogiczne i nieprawdziwe. Za niegospodarność grozi jej do 8 lat więzienia. Za przywłaszczenie mienia do 5 lat.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   gość

   wer (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Jeszcze będą ją przepraszać, zawsze jest tak że kradną ci co oskarżają. Marszałek Sikorski też nakradł sporo kasy za kilometrówki naszych pieniędzy.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kobieto!!!

   max (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

   ... i po co to wszystko było!!! Kłamstwo ma krótkie nogi!!!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo