Joanna z Sopotu czeka na bilet w jedną stronę na Marsa....

  Joanna z Sopotu czeka na bilet w jedną stronę na Marsa. Dlaczego chce polecieć? [ROZMOWA]

  Kamila Grzenkowska

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Czy tak będzie wyglądać kolonizacja Marsa? Tak w każdym razie wyobrażają to sobie ci, którzy organizują misję Mars One
  1/4
  przejdź do galerii

  Czy tak będzie wyglądać kolonizacja Marsa? Tak w każdym razie wyobrażają to sobie ci, którzy organizują misję Mars One ©materiały prasowe

  Joanna Karczewska z Sopotu jest jedyną Polką, która zakwalifikowała się do trzeciego etapu rekrutacji w odważnym, światowym projekcie zasiedlenia bezludnego Marsa. Z Joanną rozmawia Kamila Grzenkowska.
  Jak wyglądałaby Ziemia, gdyby mieszkało na niej tylko 20 osób? Trudno to sobie wyobrazić. Za to jedna z holenderskich firm wyobraziła sobie, że 20 osób mogłoby zamieszkać na stałe... na Marsie. Ogłosiła więc wszystkim mieszkańcom kuli ziemskiej, że chce założyć stałą, ludzką bazę na Marsie. Pierwsi mieszkańcy mają polecieć na planetę już w 2024 r. Projekt nazwano Mars One.

  Zainteresowanie nim zaskoczyło chyba nawet samych pomysłodawców.
  Zgłosiło się bowiem ponad 200 tys. osób z różnych zakątków świata. Wśród nich znalazła się Joanna Karczewska, 26-latka z Sopotu. To absolwentka ekonomii Uniwersytetu Gdańskiego, która dziś zarabia głównie jako grafik. Zarabia i szuka stałej pracy, bo na razie udziela się głównie jako wolontariuszka w różnych przedsięwzięciach. Jest też harcerką.'

  Sopocianka Joanna Karczewska ma szansę polecieć na Marsa [WIDEO]


  Joanna, jak twierdzi, lubi podróże. Dotąd, najdalej, była w Stanach Zjednoczonych. Gdyby poleciała na Marsa - na pewno długo nikt by jej nie przebił. Fascynują ją miejsca nieodkryte i nie przeraża jej to, że na podróż na Czerwoną Planetę nie dostanie biletu powrotnego. Będzie musiała tam zostać już na zawsze. Z rodziną i znajomymi zamierza komunikować się za pomocą internetu.
  Na Marsa wybiera się jeszcze dwóch innych Polaków. Cała trójka dotychczas nie miała okazji się poznać.

  Media od kilku dni nie przestają o Pani mówić. Jak się Pani z tym czuje ?
  Całkiem dobrze. Czasem trudno jest się umówić z niektórymi dziennikarzami, bo mam też swoje zobowiązania, ale daję radę.

  Dużym zaskoczeniem dla wielu osób jest to, że młoda, ładna kobieta podejmuje nietypową i bardzo odważną decyzję - chce lecieć na Marsa i tam się osiedlić.
  No cóż, jest to decyzja bądź co bądź do realizacji w dalekim horyzoncie czasowym. Pierwsze loty zorganizowane zostaną pewnie za 10 lat. Zawsze szukałam przygód, zawsze pociągały mnie miejsca nieodkryte, takie, w których jeszcze nikogo nie było.

  Zacznijmy od początku. Skąd Pani w ogóle się dowiedziała o projekcie holenderskiej firmy?
  Trafiłam na niego przez przypadek, w internecie, jeszcze zanim zaczął się nabór. Moja decyzja nie była spontaniczna. Długo się zastanawiałam i przymierzałam do tego, by wysłać swoje zgłoszenie. Zdecydowałam się jakieś dwa, trzy dni przed zamknięciem naboru.

  Jak wyglądała rekrutacja?
  W zasadzie podobnie jak w przypadku zgłoszeń do innych projektów. Musiałam wypełnić formularz, podać m.in. informacje o tym, skąd pochodzę i kim jestem. Trzeba było też dołączyć krótki filmik o sobie. Na podstawie tych zgłoszeń specjalny komitet wyłonił 200 osób, które przeszły do drugiej tury. Na tym etapie trzeba było dostarczyć zaświadczenie lekarskie o tym, że wykonałam zestaw podstawowych badań i ich wyniki spełniają postawione kandydatom wymagania. Potem była jeszcze rozmowa kwalifikacyjna - przez internet - z dr. Norbertem Kraftem z projektu Mars One.

  I to wszystko?

  Jak dotąd, tak. Teraz czekamy na informacje o trzecim etapie. W sumie są cztery etapy, więc obecnie jesteśmy w połowie procesu rekrutacji.

  Jeżeli dobrze rozumiem - wszystko, na razie, odbywało się wyłącznie na odległość. Żadnych osobistych spotkań, żadnych testów na przykład wytrzymałościowych, psychologicznych?
  O ile dobrze pamiętam, to w kolejnym etapie sprawdzane będą umiejętności pracy w grupie. Tego na pewno nie uda się sprawdzić na odległość.

  Po co chce tam Pani lecieć?
  Jak już wspomniałam, pociągają mnie nieodkryte miejsca. Oczywiście jest masa takich terenów na Ziemi, choćby pod wodą. Ale podróż na Marsa to będzie najdalsza podróż, jaką wykona ludzkość. Dotąd dotarliśmy na Księżyc.

  Ale z Księżyca astronauci wrócili, a ci, którzy chcą lecieć na Marsa, dostaną bilet tylko w jedną stronę. Nie przeraża to Pani?

  Nie. Długo to rozważałam. Ostatecznie doszłam do wniosku, że nie będzie mi to przeszkadzać.

  Załóżmy, że pomyślnie przejdzie Pani wszystkie etapy rekrutacji i dostanie bilet na Marsa. Jak wyobraża Pani sobie życie tam?

  Konkretne informacje o tym, jak będzie to wyglądało, znajdują się na stronie projektu Mars One. Na planecie zbudujemy habitat - specjalną bazę o powierzchni kilkuset metrów sześciennych. Znajdą się tam przestrzenie prywatne i wspólne. Wychodzenie na zewnątrz habitatu będzie wiązało się z zakładaniem kombinezonu, gdyż ciśnienie na tamtej planecie jest dużo niższe niż u nas.

  Ale nadal nie wiem, jak będzie wyglądało wasze codzienne życie? Na początek polecą tam tylko cztery osoby. Życie na Marsie będzie chyba strasznie nudne...
  Zgodnie z założeniem, ma tam zamieszkać w sumie 20 osób. Na początek polecą faktycznie tylko cztery. W 2030 r. firma, która chce nas wysłać na Marsa, sama planuje zbudować tam swoją bazę. Będziemy więc mieli sąsiadów.

  A co będziecie tam jedli, jak spędzali wolny czas?
  Do naszych obowiązków będzie należało utrzymanie habitatu i wykonywanie niezbędnych napraw. Będziemy tam na pewno uprawiać rośliny. Co do jedzenia, będziemy je hodować w granicach habitatu. Niestety, będę musiała zapomnieć o jedzeniu mięsa. Tęskniłabym za wołowiną. Będziemy też wykonywać różne doświadczenia zlecone nam z Ziemi. Nie wszystkie można zrobić zdalnie, przy pomocy łazików. A co do czasu wolnego - myślę, że będzie podobnie jak tu. Malowanie czy gra na gitarze będzie tam przecież możliwe. Z czasem sami będziemy też rozbudowywać habitat przy użyciu materiałów, które się tam znajdują.

  Jak reaguje na to wszystko rodzina? To chyba dla nich szok...
  Rodzice wychodzą z założenia, że może do tej podróży dojść za 10 lat, więc wszystko jeszcze może się zdarzyć. Podchodzą do tego z dystansem. Pozostała część rodziny była trochę zdziwiona, ale wspierają mnie. Jeden z moich kuzynów też zastanawiał się, czy nie zgłosić się do projektu. Ostatecznie nie zdecydował się, ale u nas to chyba rodzinnie jest coś na rzeczy (śmiech).

  Jeśli wyląduje Pani na Marsie, czy będzie miała możliwość kontaktowania się z bliskimi?
  Rozmowy telefoniczne będą niemożliwe ze względu na opóźnienie wynikające z przesyłania sygnału. Może on iść nawet 20 minut w jedną stronę, więc pytając o coś, czekałabym na odpowiedź 40 minut. Ale będziemy mieli dostęp do internetu...

  Znajomi już nazywają Panią Marsjanką?

  Tak (śmiech). Ale uważam, że to pozytywne.

  Jeszcze jedną rzecz ustalmy: Z jednych źródeł słyszałam, że jest Pani sopocianką, z drugich, że gdynianką. Co jest prawdą?

  Całe życie mieszkałam w Sopocie, tu jest mój dom rodzinny i z tym miastem identyfikuję się, choć obecnie osiadłam w Gdyni.

  Nie brakuje opinii, że projekt "zaludniania" Marsa to jedynie akcja promocyjna tej firmy.
  Powiem tak: jest to projekt odważny, z gatunku tych, w który trzeba się zaangażować i wierzyć w jego powodzenie, by mógł dojść do skutku. Myślę, że warto spróbować. Najgorsze, co może się stać, to to, że nie wyjdzie. A jeśli wyjdzie - będzie to kolejny krok do odkrywania przez nas wszechświata.


  Treści, za które warto zapłacić!
  REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


  Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND
  Czytaj także

   Komentarze (8)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Trochę za stara

   Gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Jeżeli dziewczę ma teraz 26lat to za kolejne 10 będzie miała 36. Zakładając, że nie tak od razu się tam rozmnoży to będzie pod czterdziestkę. To na pierwsze dziecko i to na Marsie trochę późno....rozwiń całość

   Jeżeli dziewczę ma teraz 26lat to za kolejne 10 będzie miała 36. Zakładając, że nie tak od razu się tam rozmnoży to będzie pod czterdziestkę. To na pierwsze dziecko i to na Marsie trochę późno. Wydaje mi się, że zasiedlanie nowej planety ma sens wtedy kiedy zamieszkali tam ludzie będą zakładać rodziny i się rozmnażać... Inaczej taki dom spokojnej starości tam powstanie...zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Marsjanka z Sopot nie taka, która po edukację miała pod górkę. Ona edukowanie zakończyła wyższe!

   logical man (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   Lokalni bakałarze przydzielili mądrej Sopociance glejt z paskiem. Glejt ten zawiesiła w toalecie, ażeby inni zrozumieli,
   że można zużyć. I kiedy w sopockich kranach zabraknie ciepłej wody, a...rozwiń całość

   Lokalni bakałarze przydzielili mądrej Sopociance glejt z paskiem. Glejt ten zawiesiła w toalecie, ażeby inni zrozumieli,
   że można zużyć. I kiedy w sopockich kranach zabraknie ciepłej wody, a papier zrolowany bez paska będzie na kartki.
   W dziurze gdzie wyedukowana mieszka nie ma wzięcia na mądre. Sopocianina nie zna, droga do FanClub iście kręta,
   i stąd zaczęła malować. A malowanie w kraju lepszym aniżeli zmywak w UK. Joanna z Sopot powinna zorganizować
   ogólnokrajowe zbieranie wyedukowanych. Jednak nie do wspólnej niedoli na Marsie, ale do znośnego życia na Ziemi.
   Czy znanym Joannie... że m.in. Australię zasiedlali rzezimieszkami. Niech Joanna na Ziemi pozostanie! Na Marsa
   niech wyślą inny człekokształtny gatunek, głupszy, i którego na Ziemi nie brakuje. Sopot nie można reklamować za nic.
   Joanna powinna mieć obeznanego menadżera od promocji. I zarówno miasta, jak także projektu o którym wspomina.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Mamo, chce do domu.

   Krol KiK (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Po zbanowaniu mojego posta lzejsza wersja, ktora nikt nie powinien byc dotkniety.
   W ZSRR wytypowano kilku kosmonautow, mezczyzn do lotu na Marsa. Dziennikarz pyta: alez to lot na kilka pokolen,...rozwiń całość

   Po zbanowaniu mojego posta lzejsza wersja, ktora nikt nie powinien byc dotkniety.
   W ZSRR wytypowano kilku kosmonautow, mezczyzn do lotu na Marsa. Dziennikarz pyta: alez to lot na kilka pokolen, jak wy sie bedziecie tam rozmnazali? W kolektywie zawsze znajdzie sie jakas b#adz brzmiala odpowiedz.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Na Marsa Premierę z marsową miną wystrzelmy!

   AJB (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   A nie mogłaby, mimo wszystko odstąpić tego miejsca Pani Premierze Eutanazji Kopaczowej? Ta by wzięła na Czerwoną Planetę silną ekipę swoich aPOlogetek (Madzię Środę, Kazię Szczukę, Krzysię...rozwiń całość

   A nie mogłaby, mimo wszystko odstąpić tego miejsca Pani Premierze Eutanazji Kopaczowej? Ta by wzięła na Czerwoną Planetę silną ekipę swoich aPOlogetek (Madzię Środę, Kazię Szczukę, Krzysię Bęgowską, swoje psiapsiółoki z "żondu") i z Bożą, oraz Gajowatego Bronka POmocą przekopałaby Marsa na półtora metra w głąb, tak jak miejsce katastrofy smoleńskiej. Ma kobiecina w tym wprawę, a jakby tam jakieś paliwo wykopaczowała, to można by w końcu tę obiecywaną UE dekarbonizację przeprowadzić! ;)))zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dlaczego chce polecieć?

   V (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   WOLI MIESZKAĆ NA MARSIE NIŻ W POLSCE !!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Będą gwałcić.

   Plemnik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

   Dziewczyna musi umieć rodzić dzieci.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jeśli celem jest zasiedlenie Marsa...

   ech (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   to ciąże są oczywiste, pewnie będą sobie dokazywać każdy z każdym

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jaka będzie proporcja kobiet do mężczyzn ?

   xyz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   Jak oni sobie to wyobrażają ? Mężczyźni będą żyli w celibacie ? A może kastratów będą wysyłać ? Kto postawi tą główną bazę ? Bo domyślam się, że same łaziki tego nie zrobią.
   A jeśli lądowanie się...rozwiń całość

   Jak oni sobie to wyobrażają ? Mężczyźni będą żyli w celibacie ? A może kastratów będą wysyłać ? Kto postawi tą główną bazę ? Bo domyślam się, że same łaziki tego nie zrobią.
   A jeśli lądowanie się nie powiedzie ? Może dla tego jest to bilet w jedną strone.
   To jest skomplikowany projekt, który raczej nie wypali w ciągu najbliższych 10 lat a już na pewno nie pod postacią wysyłania totalnych amatorów zamiast doswiadczonych astronautów na obcą planetę.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama