Wrocław: Drzewa na cmentarzu oficerów radzieckich wycięte....

  Wrocław: Drzewa na cmentarzu oficerów radzieckich wycięte. Kiedy będzie można tam wejść?

  Weronika Skupin

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Wycięto wszystkie drzewa na cmentarzu oficerów radzieckich
  1/9
  przejdź do galerii

  Wycięto wszystkie drzewa na cmentarzu oficerów radzieckich ©WSK

  Nie ma technicznych przeszkód, by nieczynny od października ubiegłego roku cmentarz oficerów radzieckich przy al. Karkonoskiej we Wrocławiu został znów otwarty. Urzędnikom blisko pół roku zajęły formalności związane z wycinką drzew, które mogły zagrażać ludziom. Teraz wszystkie drzewa już wycięto, właśnie kończy się sprzątanie nekropolii.
  W ciągu kilku najbliższych dni cmentarz prawdopodobnie zostanie udostępniony dla odwiedzających. Sprzątanie się kończy, pracownicy zagrabiają ostatnie miejsca wycinki. Można się spodziewać, że w przyszłym tygodniu Zarząd Cmentarzy Komunalnych, który rozpisał przetarg na te prace, zaakceptuje ich rezultat i przekaże do Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego informację, że nekropolia jest bezpieczna. W DUW potwierdzono nam, że bramy powinny zostać otwarte w ciągu kilku najbliższych dni.


  Wycinka trwała kilkanaście dni, ale przygotowania do niej - blisko pół roku. Z cmentarza zniknęły 103 drzewa, głównie topole chińskie, ale też brzozy brodawkowate czy sosny pospolite, obwód najgrubszego z drzew miał 250 cm. Pnie ścięto tuż przy gruncie, sfrezowano i przysypano ziemią. Teraz na terenie nekropolii zostaną posadzone dęby.

  Kilkanaście drzew z cmentarza oficerów radzieckich wycięto jeszcze jesienią, tuż po zamknięciu nekropolii. Tamta wycinka była zorganizowana szybko z powodu bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia i bardzo słabej kondycji drzew. Kolejnych 100 pni także trzeba było wyciąć, ale nie były to aż tak pilne prace. Na tę większą wycinkę zorganizowano przetarg. Długo nie można też było zgromadzić pieniędzy na nasadzenia kompensacyjne. Dlatego dopiero teraz zakończono drugi etap wycinki.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   drzewa

   Krasnal Adamu (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Oczywiście na cmentarzu wciąż jest sporo drzew, a poza tym parę miesięcy temu posadzono rząd krzewów lub drzew przed cmentarzem, wzdłuż al. Karkonoskiej.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   MOZNA JUZ ALE ...nogami do przodu !

   Gerd (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   bk

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama