Legnicki śmiertelny kwartet

  Legnicki śmiertelny kwartet

  Zygmunt Mułek

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Władze Legnicy opłaciły badania dla 2200 osób. Zgłosiło się tylko dwieście, z czego połowa jest chora.
  Miasto za 40 tysięcy zł wykupiło bezpłatne badania lekarskie. Może z nich skorzystać każdy legniczanin w wieku 45-50 lat. W sumie 2200 osób.

  Jednak, mimo że program ruszył na początku lipca, skorzystało z badań tylko 200 osób. A ich wyniki są niepokojące. Dlatego lekarze apelują do legniczan: badajcie się, bo wkrótce może być za późno!

  Legniczanin Jan Nowacki w tym roku skończy 50 lat. Niezbyt dba o zdrowie. Pali paczkę papierosów dziennie. Czasami wypije coś mocniejszego. Lubi zjeść konkretnie: golonkę czy boczek. Czuje się dobrze. Badania okresowe robił przed kilku laty. Nie było źle. Do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego na badania zespołu metabolicznego namówił go kolega.

  - W moim wieku lekarze zawsze coś znajdą - mówi pan Jan. - I wykryli, że mam za duży cholesterol i wysokie ciśnienie. Dostałem skierowanie do lekarza rodzinnego, który będzie mnie leczył.
  Wanda Hurej, koordynatorka programu, przejrzała statystyki badań i nie kryje zaniepokojenia.

  - Są nie najlepsze - mówi. - Połowa badanych ma podwyższony cholesterol, cukier albo wysokie ciśnienie. U ponad trzydziestu procent wykryliśmy zespół metaboliczny. Jeden z badanych od razu trafił na leczenie do szpitala.
  Zespół metaboliczny, który nosi też groźniej brzmiącą nazwę - kwartet śmiertelny, to zespół czynników zwiększających ryzyko zachorowania na choroby serca, wieńcowe czy miażdżycę.

  Na jego okoliczność bada się pacjenta pod względem otyłości brzusznej, poziomu cholesterolu, cukru we krwi i ciśnienia. Jeżeli stwierdzi się otyłość i przekroczenie dwóch pozostałych czynników, oznacza to występowanie zespołu metabolicznego. W Polsce cierpi na to około 26 proc. populacji, czyli około 8 mln osób.

  - W ubiegłym roku przeprowadziliśmy ankietę wśród 600 legniczan, pytając ich o styl życia - wspomina Helena Olszewska, wicedyrektorka wydziału zdrowia legnickiego magistratu. - Okazało się, że niezbyt dbają o siebie. Palą papierosy, piją alkohol, słabo radzą sobie ze stresem, mają nadwagę i niechętnie uprawiają sport. Robimy te badania, aby wychwycić jak najwięcej zmian chorobowych.

  Dlaczego badane są osoby w wieku 45 - 50 lat?
  - Do czterdziestki jesteśmy mniej więcej zdrowi - wyjaśnia doktor Dariusz Dębicki, wicedyrektor ds. lecznictwa legnickiego szpitala. Potem zaczyna się coś psuć.

  A profilaktyka jest znacznie tańsza niż leczenie. Bo np. wcześniejsze wykrycie cukrzycy i odpowiednie leczenie powstrzyma ciężkie powikłania, jak choćby jaskrę. Podobnie jest z nadciśnieniem czy cholesterolem. Jeżeli wykryjemy zagrożenia, to nie dojdzie do zniszczenia organizmu. Dlatego każdy powinien skorzystać z tych badań.
  Badania są prowadzone są od poniedziałku do piątku. Tel. 076-721-1 7-06.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama