Zaczynają budowę S3 na Dolnym Śląsku. Czekaliśmy na to 40...

  Zaczynają budowę S3 na Dolnym Śląsku. Czekaliśmy na to 40 lat

  Bartosz Józefiak

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Na drodze nr 3 z Legnicy do Lubina często dochodzi do tragicznych wypadków, bo ruch jest bardzo duży
  1/3
  przejdź do galerii

  Na drodze nr 3 z Legnicy do Lubina często dochodzi do tragicznych wypadków, bo ruch jest bardzo duży ©arch. Polskapresse

  W piątek urzędnicy i wykonawca podpiszą umowę na budowę piątego odcinka trasy S3 z Nowej Soli do Legnicy. Chodzi o 22-kilometrowy odcinek od węzła Lubin Południe do nowego węzła na autostradzie A4 pod Legnicą. To ostatni odcinek trasy, który czekał na wykonawcę. Tym samym oficjalnie rozpoczyna się budowa jednej z najważniejszych inwestycji drogowych na Dolnym Śląsku.
  80 kilometrów, 10 węzłów
  80-kilometrowa droga połączy Dolny Śląsk z województwem lubuskim, a cała S3 - ze Szczecinem. W Lubuskiem, od Nowej Soli do Sulechowa, planowane jest poszerzenie trasy do dwóch pasów w każdą stronę. Dalej dwupasmowa droga, aż do Szczecina, jest już gotowa.

  Na Dolnym Śląsku drogę będzie budować pięciu wykonawców. W ciągu trasy powstanie 10 węzłów: Nowa Sól Południe, Nowe Miasteczko, Kaźmierzów, Polkowice, Lubin Północ, Lubin Zachód, Lubin Południe, Legnica Północ, Legnica Zachód oraz Legnica II (tu S3 połączy się z autostradą A4 nowym węzłem).


  CZYTAJ WIĘCEJ O BUDOWIE DROGI S3

  Po trasie szybkiego ruchu pojedziemy z prędkością 120 km/h. Droga będzie miała po dwa pasy ruchu w każdą stronę, z rezerwą terenu pod rozbudowę o trzeci pas w przyszłości.

  - Wyjątkiem będzie sześciokilometrowy fragment od węzła Polkowice do węzła Lubin Północ. Tam od razu zbudujemy trzy pasy ruchu w każdą stronę. To efekt dużego natężenia ruchu w tej okolicy - tłumaczy Joanna Borkowska z wrocławskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Droga będzie pełniła funkcję obwodnicy Polkowic, Lubina i Legnicy.

  Zobacz też: Pościg jak z filmu. Ukradł paliwo i uciekał przed policją (ZOBACZ)

  Droga wielkich możliwości
  Robert Raczyński , prezydent Lubina, w nowej drodze widzi przede wszystkim szansę na dalszy rozwój zagłębia miedziowego, gdy skończy się wydobycie rud miedzi. - To otwiera nam szansę, jakiej nie było tu od dziesiątków lat. W porozumieniu z Ministerstwem Gospodarki zgłosiliśmy teren przy S3 pod dużą inwestycję.

  Przypomina, że S3 była obiecywana mieszkańcom zagłębia miedziowego już w latach 70.
  - Poślizg jest czterdziestoletni. Przed każdymi wyborami parlamentarnymi mieszkańcom i samorządowcom obiecywano S3. Nie tak dawno słyszeliśmy, że będzie gotowa na mistrzostwa Euro 2012. Teraz czekamy wreszcie na wbicie pierwszej łopaty - mówi z radością Robert Raczyński.

  Przeczytaj: Pijany rowerzysta na autostradzie. Jechał do Wrocławia. Potrącił go samochód

  Piotr Borys, były europoseł i wicemarszałek województwa, dodaje, że ta droga jest ważna ze względu na bezpieczeństwo.
  - Ilość wypadków w zagłębiu miedziowym jest ogromna. Do tego droga przebiega przez centra wielu miast. Ruch aut jest tu olbrzymi, dlatego budowa tej trasy będzie dużą ulgą dla mieszkańców - mówi Borys.

  Trasa będzie miała też duże znaczenie w transporcie międzynarodowym. - Połączy porty w Szczecinie z południem Europy. Na trasę S3 przeniesie się ruch z niemieckich autostrad. Zwiększy to atrakcyjność gospodarczą tego regionu Dolnego Śląska - kończy Borys.

  Marek Łapiński, poseł PO i były marszałek Dolnego Śląska, przypomina, że samorządowcy zabiegali o tę drogę od lat - kiedy jeszcze mówiło się o autostradzie A3, a nie o drodze ekspresowej.
  - To kolejny przykład, po trasie S5, korzystnej współpracy regionów. Korzyści dla Dolnego Śląska to łatwy dojazd do Szczecina, z autostrady A4 do A2 oraz wygodny dojazd do atrakcji turystycznych na południu województwa - mówi poseł.
  Pierwsze prace przygotowawcze przy budowie drogi ruszą wiosną. Jednocześnie wykonawcy będą dalej projektować trasę. Właściwe prace budowlane ruszą latem. W 2015 roku budowa nie będzie utrudniała życie kierowcom.

  Cała trasa ma być gotowa do końca 2018 r. W maju podpisane zostaną umowy na odcinek S3 z Legnicy do Bolkowa.
  Ostatni fragment S3 - z Bolko-wa do granicy z Czechami - będziemy budować we współpracy z południowymi sąsiadami. Na drogę poczekamy do około 2020 roku.

  Czytaj także

   Komentarze (31)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Budowa drogi

   Włóczykij (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   A 8 w dalszym ciągu nie będzie zrobiona... Czesi czekają z budową drogi do granic naszego Państwa, aby bezpiecznie i dobrze przejechać do Wrocławia ale się nie doczekają...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   p***** dlaczego jesteś taki nie KUMATY

   zibi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Ciągle cię krytykuję i mam rację CO PODPISALI tylko od węzła Lubin PŁN do węzła Lubin PŁD a na odcinek do A-$ jeszcze nie i DLACZEGO CIĄGLE KŁAMIESZ...rozwiń całość

   Ciągle cię krytykuję i mam rację CO PODPISALI tylko od węzła Lubin PŁN do węzła Lubin PŁD a na odcinek do A-$ jeszcze nie i DLACZEGO CIĄGLE KŁAMIESZ http://www.gddkia.gov.pl/pl/a/17583/Podpisano-umowe-na-budowe-kolejnego-odcinka-S3zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do zibi

   już podpisali (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   przed kilkunastoma minutami, Budimex podpisał od węzła Lubin do Legnica A4 bez węzłów jako takich., przeczytaj uważnie i wtedy komentuj.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   artykuł jest z 26 02

   zibi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   a Ty piszesz przed chwilą to kto ma czytać uważnie


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ...

   xenomorf

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Po co te nerwy @zibi? Wszystko zostało wyjaśnione.
   A jak już kogoś pouczasz, to w zamyśle powinieneś sam pisać poprawnie. Nie znasz ortografii j. polskiego. Obce jest Ci również zachowanie kultury...rozwiń całość

   Po co te nerwy @zibi? Wszystko zostało wyjaśnione.
   A jak już kogoś pouczasz, to w zamyśle powinieneś sam pisać poprawnie. Nie znasz ortografii j. polskiego. Obce jest Ci również zachowanie kultury osobistej na forum internetowym!
   Także zastanów się nad sobą, zanim zaczniesz krytykować innych!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   "czekaliśmy na to 40 lat"

   ojojojoj (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

   ....O czterdzieści lat za długo i tyle.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dobrze,że

   coś (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 8

   się wreszcie rusza w tej kwestii, ale w porównaniu z innymi regionami Polski,to jest z opóźnieniem przynajmniej kilkunastoletnim.
   Jest to radość z planów patykiem na wodzie pisana. Od podpisania...rozwiń całość

   się wreszcie rusza w tej kwestii, ale w porównaniu z innymi regionami Polski,to jest z opóźnieniem przynajmniej kilkunastoletnim.
   Jest to radość z planów patykiem na wodzie pisana. Od podpisania umowy do zakończenia inwestycji jeszcze bardzo daleka droga.Teraz są wybory i można wszystko popisywać i obiecywać, ale po wyborach...???zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @ coś

   ciekawe (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

   kto tak minusuje, kiedy piszesz prawdę. Można się domyślać, komu to co piszesz tak bardzo przeszkadza, a może szkodzi?
   Prawda jest, że np. przy mazowieckim, śląskim, pomorskim- dolnośląskie w tym...rozwiń całość

   kto tak minusuje, kiedy piszesz prawdę. Można się domyślać, komu to co piszesz tak bardzo przeszkadza, a może szkodzi?
   Prawda jest, że np. przy mazowieckim, śląskim, pomorskim- dolnośląskie w tym względzie jest daleko w tyle.Tacy wszyscy obeznani, a nie wiedzą, czy nie chcą wiedzieć.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Polskie planowanie

   GDKKiA (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

   Głogów ma 2 węzły, Polkowice 1, Lubin 3, Legnica 3.

   Węzła/zjazdu na Wałbrzych (drugie największe miasto na Dolnym Śląsku) NIE BĘDZIE!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A co dziwnego

   Zal (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   To S3 przebiega obok Wałbrzycha?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   hmm

   dolnoślązak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Polkowice będą miały przecież 2 węzły Polkowice i Kaźmierzów. Głogów w sumie będzie miał nawet 3, bo węzeł Gaworzyce zapewne przejmie rolę obecnego zjazdu na DK3 w Kłobuczynie na dw298 (kierunek...rozwiń całość

   Polkowice będą miały przecież 2 węzły Polkowice i Kaźmierzów. Głogów w sumie będzie miał nawet 3, bo węzeł Gaworzyce zapewne przejmie rolę obecnego zjazdu na DK3 w Kłobuczynie na dw298 (kierunek Zielona Góra), tylko dojazd do tych węzłów już nie będzie zbyt fajny, kilkanaście km kiepskimi drogami. Jawor będzie miał 3 węzły, Kamienna Góra 2 węzły, Lubawka jeden, Bolków 1 węzeł plus dodatkowa obwodnica południowa w kierunku Jeleniej Góry.
   Szkoda, że nie zaplanowali węzła w Wałbrzychu węzły będą tylko w Bolkowie i Kamiennej Górzezwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zróbcie coś

   Skryba (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   Czcionka tutaj jest za mała i nie ma możliwości powiększania strony w kompach typu "touch".Serwisy zdjęciowe też są udostępniane b.tradycyjnie.Unowocześnijcie ten portal, bo w byle pipidówie są...rozwiń całość

   Czcionka tutaj jest za mała i nie ma możliwości powiększania strony w kompach typu "touch".Serwisy zdjęciowe też są udostępniane b.tradycyjnie.Unowocześnijcie ten portal, bo w byle pipidówie są lepsze stronki, a Wrocław ma chyba większe aspiracje?Pozdrawiam.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   myślę więc jestem

   kierowca (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 1

   Dlaczego redaktor gazety uznał, że to dzisiaj oficjalnie rusza budowa S3? Przecież wcześniej podpisano umowy z wykonawcami czterech innych, dolnośląskich odcinków tasy. W następnych...rozwiń całość

   Dlaczego redaktor gazety uznał, że to dzisiaj oficjalnie rusza budowa S3? Przecież wcześniej podpisano umowy z wykonawcami czterech innych, dolnośląskich odcinków tasy. W następnych
   miesiącach będą podpisywane umowy z wykonawcami odcinków od Legnicy do Bolkowa.
   Czy aby nie chodziło o "podrasowanie" newsa? zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jo

   jo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 5

   Jak tak dalej pójdzie, to Szczeciniaki będą miały szybszy dojazd do Wrocławia niż do sklepu obok po bułki.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   I ...

   szczeciniak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 4

   Jak tak dalej pójdzie, to Wrocławiaki będą miały szybszy dojazd do Szczecina niż do sklepu obok po bułki.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   "Czekaliśmy na to 40 lat"

   obserwator (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 13

   W jakim kraju my żyjemy?! To aż wstyd taką informację w tytule podawać.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   w jakim kraju? w boleśnie doświadczonym!

   Krystian (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 20 / 9

   Zamiast zastanawiać się w jakim kraju żyjemy, pomyśl co się działo w Polsce te kilkadziesiąt lat temu i ile nasz kraj musiał przejść, żeby doprowadzono go do takiego poziomu rozwoju jak teraz....rozwiń całość

   Zamiast zastanawiać się w jakim kraju żyjemy, pomyśl co się działo w Polsce te kilkadziesiąt lat temu i ile nasz kraj musiał przejść, żeby doprowadzono go do takiego poziomu rozwoju jak teraz. Cieszyć się trzeba, nie marudzić!zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie bądź naiwny jak dziecko...

   czopkizdup (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

   ...zachowujesz się jak ten typ co to mówią mu "spie..dalaj" a on się cieszy bo będzie miał wycieczkę

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   poziom rozwoju?

   taki_jeden (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 13

   fajny to rozwój,kiedy drogi buduje się kilkukrotnie drożej niż w Niemczech,stadiony się przepłaca,a ludzie wyjeżdżają MASOWO za pracą.A politycy wszystkie afery zamiatają pod dywan.Gratuluję...rozwiń całość

   fajny to rozwój,kiedy drogi buduje się kilkukrotnie drożej niż w Niemczech,stadiony się przepłaca,a ludzie wyjeżdżają MASOWO za pracą.A politycy wszystkie afery zamiatają pod dywan.Gratuluję dobrego samopoczucia.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ...

   xenomorf

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Czyli za ile w Niemczech budują drogi, że piszesz kilkukrotnie drożej? Podaj przykład - jeden!
   A że ludzie wyjeżdżają za pracą. To dobrze, że mają możliwość. Kiedyś nie mieli, a dziś kto chce może...rozwiń całość

   Czyli za ile w Niemczech budują drogi, że piszesz kilkukrotnie drożej? Podaj przykład - jeden!
   A że ludzie wyjeżdżają za pracą. To dobrze, że mają możliwość. Kiedyś nie mieli, a dziś kto chce może tej pracy poszukać w innej części UE.
   Pomyśl ilu w Polsce zostaje i jest im coraz lepiej. Narzekają zwykle tylko nieudacznicy, którym nic się nie chce. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   S3 + S8 + S5

   Dolnoślązak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 29

   Niech robią cała S3 do Lubawki ale nich nie zapomną o dodatkowym węźle między tunelami i łączniku do aglomeracji Wałbrzyskiej.
   Potem niech budują przedłużenie S8 do Boboszowa a potem S5 od...rozwiń całość

   Niech robią cała S3 do Lubawki ale nich nie zapomną o dodatkowym węźle między tunelami i łączniku do aglomeracji Wałbrzyskiej.
   Potem niech budują przedłużenie S8 do Boboszowa a potem S5 od Wrocławia przez Świdnicę/Wałbrzych do Jeleniej Góry.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   niestety ale trzeba byc realista i na S-5 do Wałbrzycha i Jeleniej Góry nie ma żadnych szans !

   Kobranocka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Proponuje jeszcze postulować wybudowanie autostrady do nieba i tunelu na antypody ! Ludzie, przecież w skali kraju jest wiele ważniejszych inwestycji, Dolny Śląsk i tak ma jedna z lepszych sieci...rozwiń całość

   Proponuje jeszcze postulować wybudowanie autostrady do nieba i tunelu na antypody ! Ludzie, przecież w skali kraju jest wiele ważniejszych inwestycji, Dolny Śląsk i tak ma jedna z lepszych sieci dróg (A-4, A-8 i S-8) a po wybudowanie ekspresówek nr S-3 i S-5 będziemy mieli chyba najlepszą sieć ze wszystkich województw ! Ale wybudowanie S-8 do Kłodzka i S-5 do Wałbrzycha i dalej do Jeleniej Góry to mrzonki ! Owszem, bardzo piękne marzenia, ale niestety nierealne ! Gdy będzie wybudowana S-3 do Lubawki to będzie można wtedy dobudować dwie dwupasmowe odnogi do Wałbrzycha i Jeleniej Góry, ale nie wierze w to że ktoś wybuduje ekspresówkę nr 5 do Wałbrzycha i Jeleniej Góry. No chyba że za 30 lat, ale wtedy to ja już będę ma emeryturze.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama