Co Picasso zmalował we Wrocławiu

  Co Picasso zmalował we Wrocławiu

  Cezary Kaszewski

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Dokładnie 60 lat temu przyleciał do stolicy Dolnego Śląska najsławniejszy artysta XX wieku.
  Ta podróż do stolicy Dolnego Śląska zapadła mu w pamięć nadzwyczajnie. Pablo Picasso, jako prawie siedemdziesięciolatek, po raz pierwszy w życiu leciał samolotem. Zwykle opanowany, patrząc z wysoka na ziemię, krzyknął z przejęciem: - Boże! Przecież to kubizm w czystej postaci!

  Najsławniejszy artysta XX wieku spędził we Wrocławiu cztery dni. Jako delegat Światowego Kongresu Intelektualistów w Obronie Pokoju zamieszkał w apartamentach hotelu Monopol. W westybulu Politechniki Wrocławskiej, na oficjalnej wystawie zaprezentował swoje prace ceramiczne. Także po raz pierwszy w życiu. Na trasie do sali obrad pokazał 20 wymalowanych przez siebie talerzy.

  - Chętnie tam przesiadywał, z ciekawością obserwując zwiedzających i ich reakcje, wdając się w rozmowy - relacjonuje Mieczysław Bibrowski, wówczas korespondent PAP we Francji.
  Gafą, skądinąd proroczą, popisał się dziennik "Życie Warszawy". 22 sierpnia ogłosił na swoich łamach: "Goście zagraniczni zjeżdżają powoli. Picasso bawi tu od paru dni, był już parę razy na Wystawie Ziem Odzyskanych i jest pełen zachwytu dla twórczej inwencji artystów polskich".

  Tak naprawdę, wielki artysta przyleciał z Paryża do Wrocławia 25 sierpnia 1948 roku specjalnym samolotem LOT-u. Na pokład zabrał go radziecki Li-2, pomalowany jeszcze na zielony, wojskowy kolor. Wśród pasażerów był Marcel Boudin, szofer i sekretarz Picassa, paru oficjeli, dziennikarze.

  O przyjazd Picassa do Wrocławia zabiegało wiele osób. Angażowano sfery rządowe, wpływowych dyplomatów francuskich i hiszpańskich (w tym legendarną hiszpańska komunistka Dolores Ibarruri), znajomych oraz przyjaciół malarza. Decyzje artysty były jednak nieprzeniknione, znany był z tego, że nie odpowiadał na żadne listy, nawet od Ilii Erenburga, przyjaciela z lat paryskich.

  Sprawa przyjazdu do Wrocławia ważyła się do ostatniej chwili. Osoba wpływowa, będąca w zażyłych kontaktach z artystą, powiedziała nawet, że jej kaktus na dłoni wyrośnie, jak Picasso przyjedzie do Polski. Decydujące okazało się spotkanie z Anną Posner, tłumaczką polskiej literatury na język francuski.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Super tekst.

   n (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Świetnie się czytało :)

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama