Legnica: Wojtkowska walczy o powrót do firmy

  Legnica: Wojtkowska walczy o powrót do firmy

  Zygmunt Mułek

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Przed legnickim Sądem Rejonowym rozpoczął się wczoraj proces o przywrócenie do pracy zwolnionej dyscyplinarnie Katarzyny Wojtkowskiej.
  Katarzyna Wojtkowska jest na zwolnieniu lekarskim

  Katarzyna Wojtkowska jest na zwolnieniu lekarskim ©Fot. Piotr Krzyżanowski

  Kobieta przez cztery lata była szefową komisji zakładowej NSZZ "Solidarność" w legnickim Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. W grudniu minionego roku, tuż przed wigilią, dostała list polecony z "dyscyplinarką".

  - Zrobiono mi to przed świętami - mówi Kartarzyna Wojtkowska. - Byłam niewygodna, bo kandydowałam z listy PO do rady miejskiej. Walczyłam o prawa pracownicze.

  Dyrektor MOPS Jerzy Konopski w piśmie do komisji zakładowej "S" zarzucił przewodniczącej, że będąc na zwolnieniu lekarskim, przyszła do siedziby MOPS i rozdawała ulotki wyborcze.

  - Nie miałem nic przeciwko kandydowaniu - mówi Jerzy Konopski. - To ma zupełnie inne podłoże. Ale o tym nie będę mówił.

  Przewodnicząca Wojtkowska tłumaczy to tak: - Wyszłam z firmy, bo byłam chora i poszłam do lekarza. Wpisałam wyjście do zeszytu, bo przełożonego nie było. Dostałam zwolnienie lekarskie. Nazajutrz przyniosłam je do zakładu i dałam koleżankom ulotki, bo mnie oto prosiły.

  Sędzia Anna Jabłońska-Socha zaproponowała stronom zawarcie ugody, ale strony nie dojdą do porozumienia.

  - Chcę przywrócenia do pracy i tylko to mnie interesuje - mówi stanowczo Katarzyna Wojtkowska.
  - W tej chwili jest to nie do przyjęcia - ucina negocjacje Mirosław Zagrobelny, pełnomocnik MOPS.
  Sąd ustalił listę świadków i odroczył rozprawę do 1 kwietnia. Katarzynie Wojtkowskiej towarzyszyły koleżanki z pracy. Przyszli także szefowie zarządu regionu NSZZ "Solidarność".

  - W przypadku przewodniczącej Wojtkowskiej pracodawca ewidentnie naruszył kodeks pracy - przekonuje Bogdan Orłowski, przewodniczący zarządu regionu "S". - Po raz kolejny nie poszanowano praw pracowników objętych ochroną. Gdyby na przykład piła w pracy, to wtedy można mówić o zwolnieniu.

  Przewodniczący Orłowski przypomniał przypadek innej przewodniczącej, którą wyrzucono z pracy w jednym z zakładów w Polkowicach. Przez wiele miesięcy walczyła o swoje i wygrała z firmą odszkodowanie.

  - Wojtkowska jest na zwolnieniu lekarskim - dodaje Orłowski. - Kiedy się skończy, będziemy ją wspierali z funduszu osób represjonowanych.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama