Wrocław: Dziki podchodzą pod podstawówkę. Czy konieczny...

  Wrocław: Dziki podchodzą pod podstawówkę. Czy konieczny będzie odstrzał?

  Weronika Skupin

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Wrocław: Dziki podchodzą pod podstawówkę. Czy konieczny będzie odstrzał?
  1/2
  przejdź do galerii

  ©Fot. Piotr Krzyzanowski/Polskapresse

  Dziki zadomowiły się w okolicach Ślęzy w Lesie Kuźnickim. Podchodzą też pod Szkołę Podstawową Nr 37 przy ul. Sarbinowskiej. Rada osiedla zainterweniowała wnioskując o odłowienie dzików. To nie pierwszy taki przypadek w tej okolicy.
  Jak mówi Stanisław Grocholski, Przewodniczący Zarządu Osiedla Kuźniki, dziki przyszły pod szkołę pod koniec ubiegłego tygodnia. – W piątek pewien wędkarz wracał z połowu i w okolicy szkoły zauważył pełno dzików. Zgłosił to do nas, a ja do straży miejskiej. Ta przekazała sprawę urzędowi miasta – opowiada Grocholski.

  Dzików jest podobno kilkanaście i wcale nie boją się podchodzić blisko ludzkich siedzib.
  Zdaniem Grocholskiego odłów lub odstrzał będzie konieczny, bo wygonione dziki wrócą. – Na to nie ma rady, dziki przychodzą za pokarmem. W dębinie za szkołą mają żołędzie. Zryły cały wał nad rzeką, przechodzą przez wodę i tory – mówi radny.

  Dodaje, że to nie pierwszy taki przypadek. W ubiegłych latach dzikom też bardzo się podobało w tej okolicy. – Rok czy dwa lata temu odłowiono jakieś 16 sztuk – wspomina.

  Katarzyna Cichosz, dyrektor SP 37 zapewnia, że dzieci z dzikami nie mają do czynienia i nie boją się przychodzić do szkoły. – Mamy świadomość, że obok jest las, w którym żyją różne zwierzęta. Wiemy, że zimą zwierzyna podchodzi szukając pożywienia. Nie ma jednak zagrożenia. Mamy też nowe mocne ogrodzenie – opowiada dyrektorka. Dodaje, że jedyną zwierzyną jaką widują przez okna pracownicy szkoły, są psy i ich właściciele.

  Zgłoszenie do urzędu miasta wpłynęło we wtorek, 24 lutego. Jeszcze w ten sam dzień została przeprowadzona pierwsza wizja terenowa przez lekarza weterynarii. Na razie wyłożono środki odstraszające, a do końca tygodnia i w weekend przeprowadzone zostaną kolejne wizje (także nocne) by sprawdzić, z jaką regularnością pojawiają się zwierzęta na tym obszarze.

  Na podstawie wyników tych wizji, zostanie podjęta ewentualna decyzja o odłowie lub odstrzale. Musi być ona podjęta zgodnie z prawem łowieckim i tylko w przypadku zagrożenia w prawidłowym funkcjonowaniu różnych obiektów, m.in. użyteczności publicznej.

  Do tej pory w tym roku nie było innych zgłoszeń dotyczących dzików z rejonu Kuźnik. Najczęstsze zgłoszenia pochodziły z Grabiszyna, Oporowa, i Kleciny przy rzece Ślęzy oraz Sołtysowic, Ołtaszyna i Jagodna.

  W podobnych sytuacjach wielokrotnie dochodziło do ostrzału zwierzyny, nie tylko na wspomnianych Kuźnikach. Tych zwierząt jest we Wrocławiu około 700. W ubiegłym roku odłowiono ponad sto.

  Z powodu dzików zamknięty został cmentarz Osobowicki. Zwierzęta niszczyły nagrobki i ryły ziemię. Przychodzą tam czasem z okolicznych terenów zielonych i poligonu wojskowego. Odwiedzający nekropolię mieli powody do obaw, bo zdarzały się spotkania na cmentarnej alejce sam na sam z dzikiem. W końcu cztery dziki odłowiono, a sześć odstrzelono. Koszt takiego odłowu jednego dzika to 350-500 zł.

  Dziki na cmentarzu Osobowickim. Cmentarz otwarto, a co się stanie ze zwierzętami? (FILM, FOTO)

  W 2013 roku, dziki zrujnowały ogródki działkowe na Sołtysowicach. Miało ich być ponad sto. Na terenie ogrodów działkowych zawsze jest problem z odstrzałem. Wprawdzie są one własnością działkowców, ale sami odsuwają się od odpowiedzialności za pozbycie się ich, mówiąc, że dziki to miejski problem. Wszystko rozbija się o pieniądze, bo koszta akcji często są dużym obciążeniem dla Okręgowego Zarządu PZD, zarządów ogrodów działkowych czy samych działkowców, często emerytów.

  Dziki zaatakowały na Sołtysowicach (ZDJĘCIA)

  - Na miejsce odłowionych i odstrzelonych dzików pojawiają się nowe. Locha wydaje dwa mioty rocznie, w każdym nawet 10 młodych - mówi dr Piotr Szymański, lekarz weterynarii z Ośrodka Leczenia i Rehabilitacji Dzikich Zwierząt Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

  Czytaj więcej o powracającym problemie dzików w mieście. Dziki we Wrocławiu podchodzą coraz bliżej ludzi

  Czytaj także

   Komentarze (25)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dziki

   Dziki (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   jakieś 2 tygodnie temu widziałem około 3 nad ranem dzika na ulicy boya żeleńskiego we Wrocku tuż koło wiaduktu.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dzik

   b. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Jedna locha -Wrocław wiocha!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jak strzelają to żle jak nie strzelają jeszcze gorzej!!!

   dziki dzik rozbujnik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   ludzie opamiętajcie się, nie ma co panikować!! wedkarz zobaczył dzika i już trzeba napisac w gazecie?! alarmować policje, straż i urzędy?!! - paranoja jakaś!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dziki

   iwona (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   Mieszkańcy Kowal tych od strony Kwidzyńskiej, Ełckiej też proszą o pomoc w sprawie dzików. Ostatnio przy ul.Ełckiej (po placu zabaw )chodziły po godz.5 rano!Strach wwychodzić!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jtw

   gosc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

   Nie odstszelą bo dzik wazniejszy od czlowieka

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Czekają jak dojdzie do tragedii?

   Matka dziecka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 11

   Albo odstrzał albo odłów i to jak najszybciej bo jak dojdzie do tragedii to bedzie już za późno.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ODSTRZAŁ

   WROCŁAWIANIN (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 3

   WITAM,JA BYM ODSTRZELIŁ JEDNEGO.........TEGO Z RAMISZOWA

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Szyneczka z dzika mmmmmmmmmmmmmm!

   Miłośnik dziczyzny (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 5

   Udziec z sarenki mmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   bo na ich terenie stawiamy beton!

   Ewa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 5

   W ostatnim czasie w tamtej okolicy powstał stadion, teraz szpital i osiedle ,,nowe żerniki" - a kiedyś było tak zielono. Było też wystarczająco miejsca dla dzików i nie musiały podchodzić pod...rozwiń całość

   W ostatnim czasie w tamtej okolicy powstał stadion, teraz szpital i osiedle ,,nowe żerniki" - a kiedyś było tak zielono. Było też wystarczająco miejsca dla dzików i nie musiały podchodzić pod szkoły i domy. Dziki nie maja też jak uciekać, bo duże ulice, tory tramwajowe skutecznie odcinają je od przejścia w mniej zamieszkałe przez ludzi tereny. zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   bredzisz

   Kazmirz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   jak baba z magla. Na tych terenach jeszcze niedawno dzików nie było. To problem ostatnich kilku lat. Poczytaj, popytaj zanim walniesz kolejny g***** komentarz

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nic nowego

   Rowerzysta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 20 / 3

   Dojeżdżam z Leśnicy do pracy do Żernik rowerem i notorycznie widuję te dzikie stwory, w końcu jest tam pełno pól i widok dzika nie jest niczym nadzwyczajnym. Zwierzaki nie wychodzą z zamysłem...rozwiń całość

   Dojeżdżam z Leśnicy do pracy do Żernik rowerem i notorycznie widuję te dzikie stwory, w końcu jest tam pełno pól i widok dzika nie jest niczym nadzwyczajnym. Zwierzaki nie wychodzą z zamysłem mordowania ludzi tylko w celu poszukiwania pożywienia.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama