Ważne
  Wojna o platformę e-DolnyŚLąsk: Firma Qumak uważa, że zarząd...

  Wojna o platformę e-DolnyŚLąsk: Firma Qumak uważa, że zarząd powinien zapłacić jej 65 mln zł

  Malwina Gadawa

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  W piątek zarząd województwa dolnośląskiego podjął decyzję o rezygnacji z projektu portalu e-DolnySlask
  1/2
  przejdź do galerii

  W piątek zarząd województwa dolnośląskiego podjął decyzję o rezygnacji z projektu portalu e-DolnySlask ©Fot. Tomasz Hołod/zdjęcie ilustracyjne

  Już wiadomo, że spór o platformę e-DolnyŚląsk szybko się nie skończy. Zarząd województwa dolnośląskiego podjął w piątek decyzję o rezygnacji z projektu 66 milionów złotych. Chce obciążyć wykonawcę karami wynikającymi z zapisu umowy. Nie zgadza się z tym główny wykonawca, czyli firma Qumak. - Mamy mocne podstawy prawne, aby z pełną stanowczością dochodzić roszczeń od urzędu o pełne wynagrodzenie pomniejszone o dotychczas przekazane nam płatności, czyli ok. 65 mln zł. Ewentualne kary zakwestionujemy w całości - to fragment oświadczenia firmy. Sprawa prawdopodobnie będzie miał swój finał w sądzie.
  Przypomnijmy, że koszt platformy to 66 mln zł, z czego 85 procent tej kwoty to dotacja z Unii Europejskiej. W połowie grudnia ubiegłego roku minął termin wykonania systemu. Potem platforma miała działać 20 lutego. Tak się nie stało.

  Zarząd województwa postanowił odstąpić od projektu kierując się "interesem samorządu wojewódzkiego oraz mieszkańców Dolnego Śląska". Chce obciążyć wykonawcę karami wynikającymi z zapisu umowy. Dotychczas poniesione nakłady związane z realizacją platformy zostaną w całości zrekompensowane przez pieniądze wypłacone przez ubezpieczyciela wykonawcy.

  Zarząd chce przeznaczyć dotację z Unii Europejskiej na projekt z obszaru e-usług lub na przedsięwzięcie z obszaru transportu kolejowego. Ostateczne decyzje będą wynikały z konsultacji z przedstawicielami Komisji Europejskiej.

  Firma Qumak nie zgadza się na takie postawienie sprawy. - Uchwała zarządu stoi w rażącej sprzeczności z wcześniejszymi deklaracjami przedstawicieli władz województwa, które przekazywali zarówno nam, jak i mediom. Wobec braku komunikacji ze strony Urzędu, złożyliśmy dziś wezwanie do lojalnego działania i współpracy - czytamy w oficjalnym oświadczeniu firmy. - Jednocześnie zapewniamy, że mamy mocne podstawy prawne, aby z pełną stanowczością dochodzić roszczeń od urzędu o pełne wynagrodzenie pomniejszone o dotychczas przekazane nam płatności, czyli ok. 65 mln zł. Ewentualne kary zakwestionujemy w całości, ponieważ niemożność terminowego wykonania platformy e-DolnyŚląsk wynikała z sabotującej projekt postawy zamawiającego i chęci zrzucenia odpowiedzialności na spółkę Qumak - czytamy dalej.

  Firma Qumak zapowiada, że jak tylko otrzyma oficjalną decyzję od urzędu z uzasadnieniem niezwłocznie podejmie kroki prawne.

  - Rozumiemy, że to jest pewna strategia firmy, znajdujące się teraz w trudnej sytuacji – mówi Jarosław Perduta, rzecznik marszałka. - Nie będziemy teraz komentować fragmentów wypowiedzi. Dla nas liczą się fakty, a fakty są takie, że firma nie dotrzymała terminów wskazanych w umowie, a potem w aneksie. Co gorsza, nie była w stanie przedstawić nam nowych, zaktualizowanych propozycji terminów – dodaje Perduta.

  Paweł Hreniak, opozycyjny radny Sejmiku z klubu Prawo i Sprawiedliwość od początku krytykował projekt e-DolnyŚląsk. - Sytuacja jest bardzo zła, według mnie to efekt zaniechań obecnego zarządu województwa i poprzednich władz. Województwo jest obecnie bez wyjścia. Jeżeli Qumak dostanie pieniądze, o których mówi, to spełni się najczarniejszy ze scenariuszy. Możemy stracić dotacje z unii i jeszcze zapłacić kilkadziesiąt milionów za platformę, której nie będzie – mówi Paweł Hreniak. Radny zapowiada, że klub złoży wniosek, na najbliższej sesji Sejmiku, która odbędzie się w czwartek, o dyskusję nad projektem.

  Przypomnijmy, że według zapowiedzi, platforma miała być wyjątkowym projektem, którego jeszcze w naszym województwie nie było. Na projekt e-DolnyŚląsk składać się miała ortofotomapa złożona z lotniczych zdjęć regionu. Do tego encyklopedia o Dolnym Śląsku, elektroniczne wersje tysięcy książek, elektroniczne trasy turystyczne, przewodniki, panorama 3D wybranych obiektów z całego regionu. Plus 31 wielkich telewizorów w różnych budynkach publicznych regionu, nadających cały czas promocyjno-informacyjny program.

  O TYM PISALIŚMY: PORTAL ZA 66 MLN ZŁ TO JUŻ HISTORIA. KONIEC PROJEKTU E-DOLNYSLASK. KTO ZA TO ZAPŁACI?

  Czytaj także

   Komentarze (47)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Oświadczenie

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Zarząd Data Techno Park sp. z o.o. przypomina ponadto, że w dniu 20 stycznia 2015 roku doszło do zawarcia porozumienia pomiędzy Qumak S.A. a Data Techno Park sp. z o.o., rozwiązującego umowę...rozwiń całość

   Zarząd Data Techno Park sp. z o.o. przypomina ponadto, że w dniu 20 stycznia 2015 roku doszło do zawarcia porozumienia pomiędzy Qumak S.A. a Data Techno Park sp. z o.o., rozwiązującego umowę podwykonawczą z dnia 8 sierpnia 2013 r., której przedmiotem było opracowanie bazy wiedzy i bazy informacji o Dolnym Śląsku dla potrzeb Projektu pn. „Regionalna platforma informacyjna dla mieszkańców i samorządów Dolnego Śląska e-DolnySlask„.
   W porozumieniu dokonano rozliczenia i odbioru części prac wykonanych przez Data Techno Park sp. z o.o. do dnia zawarcia porozumienia, ustalając wysokość wynagrodzenia Data Techno Park sp. z o.o. na kwotę 13.227.525,96 zł netto. Strony zrzekły się wszelkich innych roszczeń z tytułu ww. umowy istniejących lub mogących powstać w przyszłości.
   Na mocy zawartego porozumienia dalszą realizację części Projektu, za którą do 20 stycznia 2015 roku odpowiedzialna była spółka Data Techno Park, przejęła na siebie w całości firma Qumak S.A.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jak pozbyć się z wszelkich organów i wszelkiej władzy tak popierd.. ludzi ???

   myślący (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

   mających za nieswoje tak poronione pomysły jak np. ten "...według zapowiedzi, platforma miała być wyjątkowym projektem, którego jeszcze w naszym województwie nie było. Na projekt e-DolnyŚląsk...rozwiń całość

   mających za nieswoje tak poronione pomysły jak np. ten "...według zapowiedzi, platforma miała być wyjątkowym projektem, którego jeszcze w naszym województwie nie było. Na projekt e-DolnyŚląsk składać się miała ortofotomapa złożona z lotniczych zdjęć regionu. Do tego encyklopedia o Dolnym Śląsku, elektroniczne wersje tysięcy książek, elektroniczne trasy turystyczne, przewodniki, panorama 3D wybranych obiektów z całego regionu. Plus 31 wielkich telewizorów w różnych budynkach publicznych regionu, nadających cały czas promocyjno-informacyjny program."zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A córka Szefa Pana Prezesa została prezesem za co?

   zgred (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   A córka Szefa Pana Prezesa została prezesem za co?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   przecież o to chodziło

   vb (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11

   aby umowę rozwiązać z winy zamawiającego, nawet bez przekazania powiedzmy dotychczasowej pracy i umożliwić tej firmie występowanie z roszczeniami, aby pieniążki wyprowadzić. Nie ma cudów...rozwiń całość

   aby umowę rozwiązać z winy zamawiającego, nawet bez przekazania powiedzmy dotychczasowej pracy i umożliwić tej firmie występowanie z roszczeniami, aby pieniążki wyprowadzić. Nie ma cudów -prawdopodobieństwo, że konkretne osoby z urzędu mają w tym misiu udziały graniczy z pewnością. Niestety patologię do sejmiku się wybrało i to w niejasnych okolicznościach to teraz trudno czegokolwiek oczekiwać aby decyzje nie były patologiczne.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dawajta kasę, bom się wnerwił!

   KOCHAM Pieniądze!!! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 6

   My wam, towarzysze, zapłacimy 66 milionów z kasy miasta za nicnierobienie, a wy nam, towarzysze, zwrócicie połowę pod stołem. Oczywiście towarzysz Rafał weźmie swoje 25 procent...


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a takie tam

   podpis (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7

   Co ma do tego kasa miasta?
   Czy naprawdę rozróżnianie samorządu województwa od samorządu miasta to jakaś wiedza tajemna??

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kolesiom trzeba zaplacic

   kasior (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7

   tylko tak "legalnie" moga sie wzbogacic no i jeszcze trzeba dolozyc na premie dla urzedasow...
   TYLKO W POLSCE JEST TO MOZLIWE I ULATWIANE PRZEZ POLITYKOW

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A może...

   jar365 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   ... tak jest podpisana umowa ??? A osoba która ją podpisała poniesie odpowiedzialność... tzw. polityczną odpowiedzialność. Tak jak z umową menedżerską w sprawie stadionu w Wawie.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wzorcowy przykład

   terminator (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 1

   jak się robi biznes...
   Od władzy dostaje się zamówienie/kontrakt/wygrywa ustawiony przetarg na grube miliony a po jakimś czasie okazuje się, że ta umowa nie może być zrealizowana w części albo w...rozwiń całość

   jak się robi biznes...
   Od władzy dostaje się zamówienie/kontrakt/wygrywa ustawiony przetarg na grube miliony a po jakimś czasie okazuje się, że ta umowa nie może być zrealizowana w części albo w całości i już można sądzić się o miliony. Teraz CBA powinno prześwietlić firmę i szukać powiązań, które powinny być dostępne dla każdego zainteresowanego.

   Oczywiście nie dziwmy się, że przez już kolejne odszkodowanie zabraknie nie na ratuszowe fajerwerki ale na inwestycje dla wrocławian.

   Nie chcemy Polski PO, nie chcemy Polski PIS i nie chcemy Polski lewaków - chcemy Polski normalnej, bez biurokracji oraz takiej, gdzie urzędnik służy ludziom a nie państwu czy przepisom a to gwarantuje jedynie KORWiN.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Platformerska platforma nie wypaliła

   Pogonić PO (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 1

   Skutki wybrania PO a miliony zapłacą podatnicy

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   strona na bezplatnym Wordpressie za 65 mln

   wroclawianin 100% (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 2

   nie moge tego ogarnac!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo