Uważajcie! Oszust podszywa się pod sądowy rejestr firm

  Uważajcie! Oszust podszywa się pod sądowy rejestr firm

  Marcin Rybak

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Zdjęcie ilustracyjne

  Zdjęcie ilustracyjne ©Fot. Polskapresse

  Ewa Barnaszewska, prezes wrocławskiego Sądu Okręgowego, zawiadomiła prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez tajemniczą firmę, podszywającą się pod sądowy rejestr firm i domagającą się opłaty za obowiązkowe ogłoszenie informacji o spółce.
  Zdjęcie ilustracyjne

  Zdjęcie ilustracyjne ©Fot. Polskapresse

  Kilka dni temu legnicka spółka - właściciel lokalnej Telewizji Dami - dostała pismo wzywające do zapłaty 475 złotych. Do wezwania dołączony jest druk przekazu pieniężnego na bankowe konto.

  Z treści wezwania do zapłaty można wywnioskować, że przekazanie pieniędzy to ustawowy obowiązek, wynikający z przepisów o Krajowym Rejestrze Sądowym, do którego musi się zgłosić każda spółka. W rzeczywistości firma nie ma żadnego obowiązku przekazywania tych pieniędzy. Wezwanie - wbrew temu, co może sugerować jego treść - nie pochodzi ani z sądu, ani z sądowego rejestru spółek.

  - Jego autorzy żerują na nieświadomości prawnej - mówi jeden z wrocławskich sędziów.

  Prawo o spółkach i zasadach ich rejestracji jest bardzo skomplikowane. Każda firma, która podlega obowiązkowi rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym, musi obowiązkowo wykupić ogłoszenie w specjalnym Monitorze prowadzonym przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

  - Tylko takie ogłoszenie wykupuje się za pośrednictwem sądu i tu przekazuje się opłatę za nie - mówi Marek Poteralski, rzecznik wrocławskiego Sądu Okręgowego.

  Na blankiecie wpłat - przesłanym TV Dami przez tajemniczą, warszawską firmę - nie ma rachunku sądowego, tylko zwykłe, firmowe konto.

  Dami poinformowała o sprawie sąd we Wrocławiu, bo to tu jest prowadzony rejestr wszystkich spółek z Dolnego Śląska.

  Legnicka firma to niejedyna w Polsce ofiara sprytnych oszustów. Podobne wezwania do zapłaty wysyłane są do firm w całej Polsce.

  Przed oszustami ostrzegało już Ministerstwo Sprawiedliwości . Resort w styczniu zawiadomił o całej sprawie warszawską prokuraturę Okręgową.


  Czy prokuraturze uda się złapać oszustwa, który próbuje wyłudzać pieniądze od firm? Podyskutuj na forum

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama