"Sensacje XX wieku" na Dolnym Śląsku. Wołoszański kręci na...

  "Sensacje XX wieku" na Dolnym Śląsku. Wołoszański kręci na zamku Książ (ZDJĘCIA)

  Artur Szałkowski

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  "Sensacje XX wieku" na Dolnym Śląsku. Wołoszański kręci na zamku Książ (ZDJĘCIA)
  1/21
  przejdź do galerii

  ©Dariusz Gdesz

  Bogusław Wołoszański - autor popularnych programów telewizyjnych i książek o tematyce historycznej po raz kolejny pojawił się w Wałbrzychu, by nakręcić zdjęcia do dwóch nowych odcinków reaktywowanego programu "Sensacje XX wieku". Będą one emitowane na antenie dwóch stacji: TVP oraz National Geographic Channel.
  Pierwszy odcinek programu "Sensacje XX wieku" jest poświęcony postaci rotmistrza Jerzego Sosnowskiego, oficera polskiego wywiadu. W latach 1926-1934 kierował w Niemczech placówką wywiadu "IN-3". Zorganizował dobrze zakonspirowaną siatkę wywiadowczą w Berlinie, która obejmowała najwyższe dowództwo niemieckie. Dostarczyła ona niezbitych dowodów na to, że Niemcy po przegraniu I wojny światowej nie respektowali postanowień traktatu wersalskiego i od lat 20. ściśle współpracowali z ZSRR w zakresie rozwoju swojej armii.

  - Wydarzenia dotyczące działalności naszego superszpiega Sosnowskiego nie były co prawda związane z Książem, ale zamek i pobliskie stado ogierów doskonale nadają się do odegrania scen związanych z Berlinem - mówił nam Bogusław Wołoszański, autor programu telewizyjnego "Sensacje XX wieku". - Swoją działalność wywiadowczą Sosnowski prowadził m.in. na torze konnym w Berlinie.

  W rolę rotmistrza Sosnowskiego wcielił się Mikołaj Roznerski. Ponadto w programie zobaczymy aktorów znanych z wcześniejszych produkcji Bogusława Wołoszańskiego, wystąpią np. Jerzy Bończak i Krzysztof Warunek oraz przedstawiciele młodego pokolenia aktorów m.in. Natalia Klimas.

  Drugi program z cyklu "Sensacje XX wieku", który jest realizowany w wałbrzyskim Książu będzie poświęcony strażnikom skarbów III Rzeszy, m.in. postaci Otto Skorzennego. - Premiera pierwszego odcinka nowej serii "Sensacji XX wieku" na antenie TVP 1 została zaplanowana na 12 kwietnia i zostanie wyemitowana w ramach Teatru Telewizji - wyjaśnia Bogusław Wołoszański. - Dzień wcześniej zaplanowana została premiera na antenie National Geographic Channel.

  Bogusław Wołoszański dodaje, że to nie są jedyne produkcje telewizyjne, nad którymi będzie pracował w 2015 roku. Dyrektor TVP 1 zaproponował mu przygotowanie filmu dotyczącego Enigmy - niemieckiej maszyny szyfrującej oraz wkładu polskich kryptologów: Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego w złamaniu jej kodu. Miało to istotny wpływ na klęskę nazistowskich Niemiec w II wojnie światowej.

  - W połowie czerwca rozpocznę natomiast prace na planie filmu poświęconego bitwie pod Komarowem, rozegraną pomiędzy jazdą polską i bolszewicką - mówi Bogusław Wołoszański. - W przedsięwzięciu weźmie udział m.in. grupa rekonstrukcyjna licząca 200 jeźdźców.

  Czytaj także

   Komentarze (5)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ODESSA

   bez cenzury (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Lubię pana programy choć niemal zawsze widać cenzurę i wtedy to już żadna historia.Proszę opowiedzieć prawdę,prawdę panie Wołoszański o operacji ODESSA.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   komunistyczny szpicel

   as (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 9

   Śmieć na usługach komuny

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Czy naprawdę są jeszcze normalni ludzie w RP

   którzy sa gotowi oglądać te bzdury kręcone (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 27

   przez żyda Wołoszańskiego ?

   Trochę prawdy, reszta to manipulacje obrazem i dźwiękiem na użytek "durnych Polaków", ot i cała żydowska filozofia i psychologiczne urabianie mózgów .

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ...a kiedy wołoszański zrobisz w końcu film o sobie?

   ciekawy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 15

   O tym co robiłeś za komuny.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Prawdy

   Waldek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 3

   A akta i archiwa urzędu bezpieczeństwa rzeszy leżą dalej ukryte w podziemiach Zamku Książ.Zaciekle chronione przez Leopolda Stempowskiego.Syna Doris Stempowskiej.Komu tak zaciekle zależy do tej...rozwiń całość

   A akta i archiwa urzędu bezpieczeństwa rzeszy leżą dalej ukryte w podziemiach Zamku Książ.Zaciekle chronione przez Leopolda Stempowskiego.Syna Doris Stempowskiej.Komu tak zaciekle zależy do tej pory aby nie dostać się do tych dokumentów ? Przecież musi się to odbywać za zgodą władz Polskich.Wiadomo że dokumenty są niewygodne do tej pory.Ukażą wiele nazwisk a prawda jest niewygodna do tej pory.Czas skończyć z tymi gierkami z ukrywaniem prawdy i chronieniem Niemców,Anglików,Amerykanów Oni nas sprzedali oraz doprowadzili do V rozbioru Polski.Tak samo jak dojdzie do jakieś konfliktu z Rosją też nas sprzedadzą w imię pokoju świata! zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama