Portal za 66 milionów złotych to już historia. Koniec...

  Portal za 66 milionów złotych to już historia. Koniec projektu e-DolnySlask. Kto za to zapłaci?

  Malwina Gadawa

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Portal za 66 milionów złotych to już historia. Koniec projektu e-DolnySlask. Kto za to zapłaci?
  1/2
  przejdź do galerii

  ©Fot. Tomasz Hołod/zdjęcie ilustracyjne

  Zarząd województwa dolnośląskiego podjął dzisiaj decyzję o rezygnacji z projektu e-DolnyŚląsk za 66 milionów złotych. Kto za tę decyzję zapłaci?
  O SPRAWIE PISALIŚMY: WIELKA PORAŻKA URZĘDNIKÓW. REZYGNUJEMY Z PORTALU E-DOLNY ŚLĄSK. STRACIMY 30 MLN ZŁ?

  Zarząd województwa dolnośląskiego podjął decyzję dotyczącą rezygnacji z platformy e-DolnySląsk. Platforma za 66 mln zł od początku budziła ogromne kontrowersje. Na początku chodziło o kwotę inwestycji, później o sposób wykonania platformy. E-Dolny Śląsk to informatyczny projekt finansowany przez samorząd województwa i Unię Europejską.

  Kosztuje prawie 66 mln zł, z czego 85 procent tej kwoty to dotacja z Unii Europejskiej. W połowie grudnia ubiegłego roku minął termin wykonania systemu. Potem platforma miała działać 20 lutego. Tak się nie stało. Wcześniej miał być jeszcze czas na testy i promocję, wszystko to trwać miało kilkadziesiąt dni.

  - Umowa na realizację oraz zapisy aneksu do wspomnianej umowy obligowały wykonawce platformy do jej uruchomienia do 20 lutego. Termin ten nie został dochowany, a opóźnienia w realizacji poszczególnych etapów projektu sięgają dzisiaj wielu miesięcy - czytamy w oficjalnym oświadczeniu zarządu.

  Zarząd postanowił odstąpić od projektu kierując się "interesem samorządu wojewódzkiego oraz mieszkańców Dolnego Śląska". Chce obciążyć wykonawcę karami wynikającymi z zapisu umowy. Dotychczas poniesione nakłady związane z realizacją platformy zostaną w całości zrekompensowane przez pieniądze wypłacone przez ubezpieczyciela wykonawcy.

  Zarząd chce przeznaczyć dotację z Unii Europejskiej na projekt z obszaru e-usług lub na przedsięwzięcie z obszaru transportu kolejowego. Ostateczne decyzje będą wynikały z konsultacji z przedstawicielami Komisji Europejskiej.

  Przypomnijmy, że dotychczas firma Qumak wykonała prace warte 30 mln zł. W przypadku zerwania kontraktu, będzie się zapewne domagała zapłaty.

  Dodatkowo może nam przepaść 56 mln zł dotacji, obiecanej przez Unię Europejską. Jerzy Michalak, członek zarządu województwa, odpowiedzialny za ten projekt, zapewniał jednak, że władze województwa zrobią wszystko, żeby nie stracić unijnych pieniędzy i rozstać się z firmą Qumak polubownie. Twierdził, że walka w sądzie, nie jest w interesie żadnej ze stron.

  Firma Qumak nie chciała komentować sprawy do czasu otrzymania oficjalnego dokumentu od urzędu.

  Według zapowiedzi, platforma miała być wyjątkowym projektem, którego jeszcze w naszym województwie nie było. Na projekt e-DolnyŚląsk składać się miała ortofotomapa złożona z lotniczych zdjęć regionu. Do tego encyklopedia o Dolnym Śląsku, elektroniczne wersje tysięcy książek, elektroniczne trasy turystyczne, przewodniki, panorama 3D wybranych obiektów z całego regionu. Plus 31 wielkich telewizorów w różnych budynkach publicznych regionu, nadających cały czas promocyjno-informacyjny program.

  Do tego pięć wielkich telebimów w miejscach publicznych. Wreszcie portal informacyjny, a w nim codziennie minimum dwadzieścia tekstów o życiu Dolnego Śląska. Bazy danych, mobilne aplikacje. Wszystko dostępne elektronicznie. Dostęp do tych danych miał być bezpłatny.

  Czytaj także: Będą nowe biletomaty? Zmieni się Urbancard? Miasto przygotowuje się do nowego przetargu
  Czytaj także

   Komentarze (71)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   MY, JELENIE ZA TO ZAPŁACIMY.

   POdatnik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Nie pamiętam kidykolwiek aby prominent zapłacił za wyrzucenie państwowych pieniędzy w bloto. A POszły miliardy.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   znow

   ciekawy watek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   http://katowice.gazeta.pl/katowice/1,35063,17695379,Komputery_za_lapowki__Przetargi_ustawiano_na_uczelniach.html#BoxBizLink

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Filmik MSZ za 1,4 mln. zł....

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   A MSZ też zapłaciło za filmik reklamowy bagatela 1,4 mln. złotych i się nie przejmuje... i nawet go nie wyświetla bo poco przecież kasa została rozliczona na fakturach...


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   .

   . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Podrzuć link do źródła. Ja czytałem, że to było 140 tys. Jedno zero robi ogromną różnicę.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   CBA I NIK wziąć za mordy sitwę nierobów-złodziei

   xx (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 1

   Portal-widmo, kwoty z galaktyki, treści brak, terminy niedotrzymane a koledzy i znajomi królików (Data Techno Systems = ludzie powiązani z Protasiewiczem, PSL-em i uwaga uwaga Góralskim z...rozwiń całość

   Portal-widmo, kwoty z galaktyki, treści brak, terminy niedotrzymane a koledzy i znajomi królików (Data Techno Systems = ludzie powiązani z Protasiewiczem, PSL-em i uwaga uwaga Góralskim z Dynamicon!!!!)
   a usiłuje nam się narzucić narrację, że honorowanie rzekomych wydatków poniesionych przez nieQumaka w kwocie 30 milionów czy nawet tylko ich połowy (14 milionów) jest dla gminy rozwiązaniem.

   Krew mnie zalewa jak to czytam

   Jakie wydatki, jakie 30 milionów, za co? Za kopiuj/wklej z Wikipedii i najmowanie po najnizszych stawkach studentów programistyki do pisania podstawowych skryptów wartych kilka tysięcy PLN?zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   PO rzadzi

   swe (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 1

   Dziwnym trafem nie można znaleźć w tym tekście z jakiej to partii byli ci "urzędnicy". Może warto przypomnieć i napisać kto rządzi tym urzędem już tyle lat.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dlaczego tak późno podjęto decyzję?

   gapa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11

   bardzo mnie dziwi i zastanawia, że jeszcze kilka tygodni temu nie mieli nic przeciwko portalowi. Skąd ta nagła zmiana zdania?
   Można było to zrobić od razu, a tak cały rok zmarnowany.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wejdzcie na te strone za 66 milionow

   wroclawianin THC (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 1

   podaje link: e-dolny-slask . pl

   stronka postawiona na bezplatnym WORDPRESS'ie.. zrobilbym to samo za 3 tysie! to jest warte nawet mniej... masakra!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   rzeczywiście ta stronka to shit

   marian (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 1

   za taki shit wydali już 30 mln.? jakość dramatyczna, fotki skopiowane z internetu, po prostu g***o do kwadratu. Może ktoś się zajmie odpowiedzialnością urzędników? niegospodarność brak nadzoru nad...rozwiń całość

   za taki shit wydali już 30 mln.? jakość dramatyczna, fotki skopiowane z internetu, po prostu g***o do kwadratu. Może ktoś się zajmie odpowiedzialnością urzędników? niegospodarność brak nadzoru nad projektem, zaprzyjaźnieni prokuratorzy raczej wyciszą sprawę.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wejdzcie na te strone za 66 milionow

   wroclawianin THC (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

   podaje link: http://e-dolny-slask.pl/

   stronka postawiona na bezplatnym WORDPRESS'ie.. zrobilbym to samo za 3 tysie! to jest warte nawet mniej... masakra!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie siej plotek...

   Wyjaśniacz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Nie, to nie jest ta strona. Projekt unijny z założenia nie utrzymuje się z reklam, projekt też nie doszedł do skutku więc i strona nie jest pozycjonowana. Za 3 tysiące nie zrobiłbyś wszystkich...rozwiń całość

   Nie, to nie jest ta strona. Projekt unijny z założenia nie utrzymuje się z reklam, projekt też nie doszedł do skutku więc i strona nie jest pozycjonowana. Za 3 tysiące nie zrobiłbyś wszystkich spacerów 3D, nie zebrał wszelkich potrzebnych materiałów - zapraszam na stronę urzędu marszałkowskiego gdzie z dokładnością opisane zostały wszystkie założenia projektu. Można wywnioskować z tego na co miały zostać przeznaczone pieniądze. Miały. Czynnik ludzki zawiódł jak zwykle, interesy firm i kolesiostwo okazały się ważniejsze. Jednak samo założenie było bardzo dobre i robiło wrażenie.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Czy wiesz, że będąc mieszkańcem Wrocławia, nie musisz tu płacić podatku PIT?

   buba (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 1

   Dzięki temu unikniesz marnowania swoich ciężko zarobionych pieniędzy przez Dutkiewicza, np. na wyjazdy do Kolumbii, Kataru.
   Naprawdę warto pomyśleć :)


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   chyba w tym roku tak zrobie

   wroclawianin THC (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   dam na walbrzych albo inne biedne miasto

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   decyzja dobra

   . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   ale tajming taki sobie. Już poprzedni zarząd powinien tak postąpić.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama