Renata Beger chce wrócić do polityki pod skrzydłami...

  Renata Beger chce wrócić do polityki pod skrzydłami Leppera-bis. Czy to realne?

  Damian Dragański (AIP)/TVN 24/X-News

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Renata Beger
  1/5
  przejdź do galerii

  Renata Beger ©Fot. Szymon Siewior / Polskapresse

  Wraz z protestującymi rolnikami w Warszawie pojawiła się Reneta Beger. Była poseł Samoobrony otwarcie przyznaje, że jej obecność na manifestacjach nie jest przypadkowa i że planuje powrót do polityki. Rafał Chwedoruk, politolog z Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, uważa, że plany Beger mogą być jak najbardziej poważne, ale mało realne.

  TVN 24/X-News

  Beger boleśnie odczuła przegrane wybory parlamentarne przez Samoobronę w 2007 roku. Była posłanka powraca po kilku latach niebytu. Niespodziewanie pojawiła się na czele czwartkowych manifestacji rolników, co przykuło uwagę mediów. Przed kamerami TVN24 przyznała, że wiele osób namawia ją do powrotu na salony polityczne.

  - Jest u nas problem z byłymi politykami, którzy zaprzestali działalności publicznej, jak np. prezydenci Wałęsa i Kwaśniewski. Polityka uzależnia, a nagłe upadki, spowodowane często przez jedną kampanię wyborczą, bolą najbardziej. Tacy działacze próbują wrócić na scenę, co kończy się zazwyczaj fiaskiem – wyjaśnia Chwedoruk.

  Według profesora UW szansę na powrót Samoobrony na scenę polityczną mógł zagwarantować Andrzej Lepper, nieżyjący lider partii, który bardzo dobrze odnajdywał się na salonach i zapewniał ugrupowaniu uwagę w mediach.

  Chwedoruk widzi następcę Leppera w Sławomirze Izdebskim, organizatorze rolniczych protestów. - Zebrał on zróżnicowaną grupę, jaką są rolnicy, w duży zorganizowany ruch. Może Beger zostanie jego współpracownikiem, bo ma kapitał, chociaż nie jest on znaczny – ocenia politolog UW. - Przede wszystkim jednak pani Beger musi zmienić myślenie. Polityki uczyła się w latach 90., kiedy wszystko było możliwe, partie zakładano w kilka godzin. Teraz to niemożliwe, a karierę polityczną najlepiej budować w jednej z czterech głównych partii w Polsce – kończy.

  Renata Beger była posłanką na Sejm RP w latach 2001-2007. W trakcie jej kariery politycznej postawiono jej zarzuty prokuratorskie, m.in. kupowanie głosów wyborczych.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama