Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co z alternatywą dla pasażu Niepolda? Wrocławskie zagłębie artystów powstaje powoli (ZDJĘCIA)

Bartosz Józefiak
Podwórko pomiędzy ulicą Ruską a św. Antoniego ma się stać miejscem dla artystów i alternatywą dla pasażu Niepolda
Podwórko pomiędzy ulicą Ruską a św. Antoniego ma się stać miejscem dla artystów i alternatywą dla pasażu Niepolda fot. Paweł Relikowski
Podwórko przy Ruskiej 46 (między Ruską a św. Antoniego) miało stać się zagłębiem artystów i alternatywą dla pasażu Niepolda. Urzędnicy obiecywali to już rok temu. Na razie jednak wciąż niewielu wrocławian wie o istnieniu tego miejsca, a podwórko zmienia się powoli.

Rok temu urzędnicy chwalili się planem na podwórko przy Ruskiej 46. Chodzi o wąskie przejście między Ruską a św. Antoniego, gdzie na ścianach wymalowane są graffiti. Podwórko Miało być przestrzenią dla wrocławskich artystów i wrocławian, którzy chcą się spotkać nie tylko w pasażu Niepolda. Na podwórku przy Ruskiej 46 planowano postawienie małej sceny estradowej i organizowanie tam koncertów. Jednak przez rok podwórko – przynajmniej z zewnątrz – niespecjalnie się zmieniło. Co udało się zrobić?

- W minionym roku wykonano szereg prac budowlanych, m.in. naprawiono dach w kamienicy przy ruskiej 46, wymieniono  wszystkie okna od strony podwórka, a także osuszono piwnice. W jednej z nich działać będzie Ognisko Plastyczne im. Gepperta z pracownią ceramiczną. Budujemy windę przy budynkach A i B. Projektujemy windę dla budynku C. Liczymy, że do końca roku uda się ją zbudować -mówi Grażyna Adamczyk-Arns, prezes spółki Wrocławska Rewitalizacja. Ta miejska jednostka odpowiada za prace przy Ruskiej 46.

Zobacz też: Hotel Piast oficjalnie otwarty po remoncie. Zobacz nową iluminację (ZDJĘCIA, FILM)

Ważnym elementem jest kompleksowy remont budynku A. - Musieliśmy poprosić wszystkie jednostki działające tam o czasowe opuszczenie budynku. Trzeba wzmocnić konstrukcję obiektu. Ci sami najemcy wrócą tam po remoncie. Liczymy, że prace uda rozpocząć się w marcu. Potrwają do końca roku – dodaje prezes Wrocławskiej Rewitalizacji.

Udało się uruchomić też zapowiadaną galerię Neonów – W podwórku powstała Galeria historycznych wrocławskich neonów – unikatowa w skali kraju. Opiekująca się nią fundacja NEON Side prowadzi jednocześnie recepcję podwórka R46 i zaprasza różne środowiska do współpracy. W przejściu od strony ul. św. Antoniego powstała galeria ceramiczna. To bardzo przyjazny lokal, który pozytywnie wpłynął na charakter tego miejsca.  – mówi Grażyna Adamczyk-Arns.

Ale w kolejce czeka jeszcze budowa letniej sceny. - Brakuje nam na razie środków. Z budową sceny letniej poczekamy do końca remontu w budynku A.

Choć powoli przybywa lokali działających przy Ruskiej 46, wciąż jeszcze niewielu wrocławian kojarzy to miejsce. Prezes Wrocławskiej Rewitalizacji przyznaje, że na końcowy efekt musimy jeszcze poczekać. -  Do późnej jesieni podwórko było prawie zamknięte, bo prowadziliśmy tam remont. Ciężko w takich warunkach zapraszać ludzi. Poza tym nie chcemy tu zrobić drugiego Rynku. Rozwój tego miejsca to długoletni proces. Tworzymy dogodne warunki dla pracy działających tu artystów – mówi.

Czytaj także: Nowy wege punkt we Wrocławiu. Gdzie jeszcze zjemy bezmięsne dania? (ZDJĘCIA, LISTA LOKALI)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Co z alternatywą dla pasażu Niepolda? Wrocławskie zagłębie artystów powstaje powoli (ZDJĘCIA) - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska