Co z alternatywą dla pasażu Niepolda? Wrocławskie zagłębie...

  Co z alternatywą dla pasażu Niepolda? Wrocławskie zagłębie artystów powstaje powoli (ZDJĘCIA)

  Bartosz Józefiak

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Podwórko pomiędzy ulicą Ruską a św. Antoniego ma się stać miejscem dla artystów i alternatywą dla pasażu Niepolda
  1/6
  przejdź do galerii

  Podwórko pomiędzy ulicą Ruską a św. Antoniego ma się stać miejscem dla artystów i alternatywą dla pasażu Niepolda
  ©fot. Paweł Relikowski

  Podwórko przy Ruskiej 46 (między Ruską a św. Antoniego) miało stać się zagłębiem artystów i alternatywą dla pasażu Niepolda. Urzędnicy obiecywali to już rok temu. Na razie jednak wciąż niewielu wrocławian wie o istnieniu tego miejsca, a podwórko zmienia się powoli.
  Rok temu urzędnicy chwalili się planem na podwórko przy Ruskiej 46. Chodzi o wąskie przejście między Ruską a św. Antoniego, gdzie na ścianach wymalowane są graffiti. Podwórko Miało być przestrzenią dla wrocławskich artystów i wrocławian, którzy chcą się spotkać nie tylko w pasażu Niepolda. Na podwórku przy Ruskiej 46 planowano postawienie małej sceny estradowej i organizowanie tam koncertów. Jednak przez rok podwórko – przynajmniej z zewnątrz – niespecjalnie się zmieniło. Co udało się zrobić?

  - W minionym roku wykonano szereg prac budowlanych, m.in. naprawiono dach w kamienicy przy ruskiej 46, wymieniono  wszystkie okna od strony podwórka, a także osuszono piwnice. W jednej z nich działać będzie Ognisko Plastyczne im. Gepperta z pracownią ceramiczną. Budujemy windę przy budynkach A i B. Projektujemy windę dla budynku C. Liczymy, że do końca roku uda się ją zbudować -mówi Grażyna Adamczyk-Arns, prezes spółki Wrocławska Rewitalizacja. Ta miejska jednostka odpowiada za prace przy Ruskiej 46.

  Zobacz też: Hotel Piast oficjalnie otwarty po remoncie. Zobacz nową iluminację (ZDJĘCIA, FILM)


  Ważnym elementem jest kompleksowy remont budynku A. - Musieliśmy poprosić wszystkie jednostki działające tam o czasowe opuszczenie budynku. Trzeba wzmocnić konstrukcję obiektu. Ci sami najemcy wrócą tam po remoncie. Liczymy, że prace uda rozpocząć się w marcu. Potrwają do końca roku – dodaje prezes Wrocławskiej Rewitalizacji.

  Udało się uruchomić też zapowiadaną galerię Neonów – W podwórku powstała Galeria historycznych wrocławskich neonów – unikatowa w skali kraju. Opiekująca się nią fundacja NEON Side prowadzi jednocześnie recepcję podwórka R46 i zaprasza różne środowiska do współpracy. W przejściu od strony ul. św. Antoniego powstała galeria ceramiczna. To bardzo przyjazny lokal, który pozytywnie wpłynął na charakter tego miejsca.  – mówi Grażyna Adamczyk-Arns.

  Ale w kolejce czeka jeszcze budowa letniej sceny. - Brakuje nam na razie środków. Z budową sceny letniej poczekamy do końca remontu w budynku A.

  Choć powoli przybywa lokali działających przy Ruskiej 46, wciąż jeszcze niewielu wrocławian kojarzy to miejsce. Prezes Wrocławskiej Rewitalizacji przyznaje, że na końcowy efekt musimy jeszcze poczekać. -  Do późnej jesieni podwórko było prawie zamknięte, bo prowadziliśmy tam remont. Ciężko w takich warunkach zapraszać ludzi. Poza tym nie chcemy tu zrobić drugiego Rynku. Rozwój tego miejsca to długoletni proces. Tworzymy dogodne warunki dla pracy działających tu artystów – mówi.

  Czytaj także: Nowy wege punkt we Wrocławiu. Gdzie jeszcze zjemy bezmięsne dania? (ZDJĘCIA, LISTA LOKALI)

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   xd

   xd (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   i co ci artyści będą przepraszam robić na tym podwórku ?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ojoj

   ... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

   A tyle się mówiło o niebezpieczeństwach związanych z gromadzeniem wykluczonych społecznie w jednym miejscu. Prosta droga do tworzenia slumsów dla bezrobotnych artystów. Chyba, żeby wprowadzić...rozwiń całość

   A tyle się mówiło o niebezpieczeństwach związanych z gromadzeniem wykluczonych społecznie w jednym miejscu. Prosta droga do tworzenia slumsów dla bezrobotnych artystów. Chyba, żeby wprowadzić interwencyjny skup obrazów i dopłaty do kompozycji. Np. w tym sezonie mamy nadprodukcję sonat i dopłacamy do kantat. Duże formy chodzą za zgodą ministerstwa. No i zakaz sprzedaży motywów ludowych cudzoziemcom. Wprowadzić artystyczną odmianė KRUS!zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama