Dolny Śląsk cierpi na depresję

  Dolny Śląsk cierpi na depresję

  Eliza Głowicka

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  W regionie przybywa chorych na ciężką depresję. W szpitalach psychiatrycznych brakuje miejsc.
  Szpital psychiatryczny we Wrocławiu od trzech miesięcy pęka w szwach. Powód? Trafia tam coraz więcej osób z ciężką depresją. Taką, która wymaga leczenia na oddziale.

  O ile w lipcu ubiegłego roku przyjęto do szpitala 290 pacjentów, to w lipcu tego roku było ich już 330. Podobnie jest w innych dolnośląskich placówkach. A łóżek tam nie przybyło. W całym regionie brakuje 120 miejsc.

  - Zdarzały się już sytuacje, że musieliśmy odsyłać pacjentów po próbach samobójczych do ośrodków w innych województwach. Woziliśmy ich do Opola albo Kościana w Wielkopolsce, bo na Dolnym Śląsku już nie było wolnych miejsc - przyznaje Leszek Dudek-Dudkowski, dyrektor szpitala psychiatrycznego we Wrocławiu.

  Nie ukrywa zaskoczenia:
  - Co prawda od stycznia wszystkie łóżka mamy zajęte, ale sądziliśmy, że latem będzie zdecydowanie luźniej. A tym razem pacjentów nie tylko nie ubyło, ale jest ich o ponad 15 proc. więcej niż przed rokiem - podkreśla.

  Zdaniem Barbary Umińskiej, lekarza ze szpitala psychiatrycznego we Wrocławiu, na Dolnym Śląsku rośnie liczba chorych na depresję i nerwice, zwłaszcza wśród młodych osób, 20- i 30-letnich. Powody to coraz szybsze tempo życia i poczucie braku stabilizacji.
  - Do tego dochodzą problemy adaptacyjne, gdy ktoś nagle stracił pracę i nie ma środków do życia, a ma na utrzymaniu rodzinę i duży kredyt do spłacenia - wyjaśnia Umińska. Przychodzą też osoby, które nabawiły się depresji na emigracji zarobkowej w Anglii czy Irlandii, gdzie nie potrafiły się odnaleźć.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama