Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe dowody osobiste już od 1 marca. Co się zmieni? Jak będzie wyglądać nowy dowód? (WZÓR, WNIOSEK)

MH
Nowe dowody osobiste od 1 marca 2015 r. Co się zmieni w dowodach? Kto musi wyrobić nowy dowód osobisty?
Nowe dowody osobiste od 1 marca 2015 r. Co się zmieni w dowodach? Kto musi wyrobić nowy dowód osobisty? infografika: Monika Wieczorkowska/AIP
Nowe dowody osobiste od 1 marca 2015 r. (01.03.15). Co się zmieni? W nowym dowodzie osobistym nie będzie adresu zameldowania, informacji o kolorze oczu i wzroście. Zabraknie również zeskanowanego podpisu posiadacza dowodu osobistego. Jak wygląda wniosek o nowy dowód osobisty? Gdzie znaleźć wniosek? Ile kosztuje wyrobienie nowego dowodu? Kto musi wyrobić nowy dowód osobisty? Czy brak adresu zameldowania utrudni nam założenie konta w banku lub odebranie paczki na poczcie? Wszystkie informacje poniżej.

NOWE DOWODY OSOBISTE OD 1 MARCA 2015 ROKU. KTO MUSI WYROBIĆ NOWY DOWÓD? ILE TO KOSZTUJE?

Nowe dowody osobiste będą dostępne od 1 marca 2015 r. (01.03.15). Nie trzeba od razu wymieniać starych dowodów na nowe. Stare dokumenty zachowują ważność do upływu wyznaczonego na dowodzie terminu. Nowy dowód osobisty zawierać będzie zdjęcie takie samo, jak w paszporcie. Zniknie adres zameldowania (przy zmianie adresu nie trzeba będzie wyrabiać nowego dowodu) oraz informacje o kolorze oczu czy wzroście.

Nie będzie również zeskanowanego podpisu właściciela dowodu. Pozostanie za to numer pesel, po którym będzie można sprawdzić adres zameldowania. Pojawi się za to szereg nowych zabezpieczeń, m.in. dwukrotnie powtórzone zdjęcie posiadacza, mikrodruki, tłoczenia i specjalne farby. Ma to utrudnić sfałszowanie dowodu. Na dokumencie będzie również widnieć informacja o polskim obywatelstwie.

Jaka jest cena nowego dowodu osobistego? Wyrobienie nowego dokumentu będzie bezpłatne. Zapłacimy jedynie za fotografię.

Nowy dowód osobisty od 1 marca. Co się zmieni? (FILM):

NOWY DOWÓD OSOBISTY. JAK WYGLĄDA WNIOSEK? GDZIE ZNALEŹĆ WNIOSEK O WYDANIE NOWEGO DOWODU? CO MUSI ZAWIERAĆ?

Nowe dowody osobiste będzie można wyrobić w najbliższym urzędzie gminy. Nie będzie to już uzależnione od meldunku. W tym samym urzędzie, w którym złożymy wniosek, odbierzemy potem nowy dokument tożsamości. Wzór wniosku o wydanie nowego dowodu osobistego znajdziemy na oficjalnej stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Wniosek otrzymamy również w każdym urzędzie gminy.

Do wniosku musimy dołączyć fotografię wykonaną nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku. Fotografia będzie wyglądać tak samo, jak ta w paszporcie. Dowód osobisty będzie mógł odebrać w gminie pełnomocnik.

JAK WZIĄĆ KREDYT W BANKU, ZAŁATWIĆ SPRAWĘ U NOTARIUSZA CZY ODEBRAĆ PACZKĘ NA POCZCIE NA NOWY DOWÓD OSOBISTY? CZYTAJ NA KOLEJNEJ STRONIE:

NOWE DOWODY OSOBISTE. CZY WEŹMIEMY KREDYT W BANKU BEZ ADRESU ZAMELDOWANIA W NOWYM DOWODZIE?

Nowe dowody osobiste w banku nie powinny przysporzyć nam dodatkowych problemów. Jak czytamy na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych: "Zmiany w danych, które będą zawarte w nowym dowodzie osobistym, zostały wcześniej skonsultowane ze Związkiem Banków Polskich. Związek poinformował, że nie będzie wymagał od swoich klientów zaświadczeń o zameldowaniu. Informację o adresie banki pozyskają z pisemnych oświadczeń. W takim oświadczeniu klient banku potwierdzi prawdziwość podanych danych własnoręcznym podpisem."

Wcześniej banki również czerpały informację o adresie zamieszkania z oświadczeń. Konto możemy założyć także za pomocą paszportu, który nie zawiera informację o adresie zameldowania.

A jak będzie wyglądać załatwienie spraw u notariusza? "Ustawa prawo o notariacie przewiduje, że w akcie notarialnym zamieszcza się oświadczenia stron. Notariusz może więc przyjąć oświadczenie o adresie zamieszkania (potwierdzone własnoręcznym podpisem)" - czytamy na stronie MSW.

Nie powinniśmy mieć również problemów z odbiorem paczki czy listu poleconego. Wystarczy zweryfikowanie naszej tożsamości. Nie musimy podawać adresu naszego zameldowania.

Problemy mogą się pojawić przy wypisywaniu mandatów, np. za przejazd bez biletu w komunikacji zbiorowej. Prezesi zakładów komunikacyjnych obawiają się, że ustalanie adresów zameldowania na podstawie numeru pesel wydłuży procedurę pobierania należności za mandaty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska