Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gra o 2 mln na łożu śmierci. Notariusz wplątał się w wojnę o spadek

Marcin Rybak
Pawel Relikowski / Gazeta Wroclawska
Wrocławski notariusz stanął przed sądem. Prokuratura twierdzi, że spisał testament przy łóżku umierającej kobiety, przy czym nie zważał na to, że nie ma z nią kontaktu, że nie rozumie ona, co się z nią dzieje. Historia opowiedziana w uzasadnieniu aktu oskarżenia mrozi krew w żyłach.

Znany wrocławski notariusz odpowiada przed sądem za przekroczenie uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Materiały tej sprawy, do których dotarliśmy, sugerują, że rejent wplątał się w wojnę o spadek pomiędzy konkubentem umierającej kobiety i jej bratem. Zdaniem oskarżenia notariusz zrobił coś, czego mu nie wolno. Spisał testament nad łóżkiem niczego nieświadomej kobiety.

Chora na raka kobieta trafiła do szpitala w lutym 2013 r. Dzień później spisała na kartce z zeszytu swoją ostatnią wolę. Swój niemały majątek przepisała bratu. Prokuratura w uzasadnieniu aktu oskarżenia przekonuje sąd, że treść testamentu nie spodobała się konkubentowi kobiety.
Kilka dni później przy łóżku chorej pojawia się konkubent z notariuszem, by sporządzić testament. Tym razem majątek kobiety miał przypaść konkubentowi.

Prokuratura twierdzi, że notariusz przekroczył uprawnienia. Prawo zabrania spisywania notarialnych dokumentów, jeśli notariusz ma wątpliwości, czy osoba jest świadoma, w jakiej uczestniczy czynności.
Oskarżyciel przekonuje, że kobieta była nieprzytomna. Potwierdzają to świadkowie i medyczna dokumentacja. Głównym świadkiem jest dyżurujący tego popołudnia lekarz. To jego konkubent i notariusz poprosili o asystowanie przy spisywaniu testamentu. Lekarz opowiedział później śledczym, że początkowo odmówił. Widział, że kobieta była nieprzytomna. Wyszedł więc z sali.
Kiedy poproszono go ponownie na salę po kilkudziesięciu minutach, pacjentka była już w lepszym stanie. Dlatego tym razem lekarz przyglądał się czynnościom notariusza. I złożył swój podpis na akcie notarialnym. Tłumacząc potem, że miał on oznaczać jedynie potwierdzenie, że był świadkiem sporządzania testamentu. Zauważył, że w momencie podpisywania konkubent wodził dłonią chorej po dokumencie.

Inną wersję przedstawili w czasie procesu w sądzie notariusz i konkubent. Ten drugi też jest oskarżony o przestępstwo w związku z tą historią. Podobnie jak notariusz, do winy się nie przyznaje.
- Lekarz kłamie - komentował ostro notariusz podczas procesu.
Zapewniał, że nie było żadnej kilkudziesięciominutowej przerwy. Twierdził, że chora sama podpisała akt. On sam dwukrotnie pytał lekarza i dwa razy słyszał, że nie ma przeszkód, by sporządzić testament.
Doktor jednak stanowczo zaprzecza wersji notariusza. Po pierwsze nikt go o stan zdrowia kobiety nie pytał. Po drugie, nawet gdyby zapytał, to lekarz niewiele by powiedział. Bo umierająca na raka kobieta nie była jego pacjentką.

Notariusz przy łóżku chorego człowieka to bardzo trudna sytuacja - mówi Lech Bożemski, prezes Izby Notarialnej we Wrocławiu. Nie chcę oceniać osoby oskarżonej w tej konkretnej sprawie. Wiemy o niej tylko tyle, że się toczy i jako Izba czekamy na prawomocny wyrok. Ale z własnego doświadczenia wiem, jak trudna jest sytuacja notariusza wzywanego do kogoś, kto jest chory. Czasem bardzo ciężko. To na notariuszu ciąży obowiązek oceny stanu świadomości osoby. Na przykład sporządzającej testament. Jeśli ma wątpliwości, może odmówić. Co wtedy zrobić? Można poprosić notariusza o odmowną decyzję na piśmie. A potem odwołać się do sądu okręgowego. Ale w praktyce takie sytuacje zdarzają się rzadko.
Pamiętam jedną taką sprawę. Zostałem poproszony do chorej do domu.
W sumie nie chodziło o żadną sprawę, w której można było tej osobie zrobić krzywdę. Żaden spadek czy przekazanie komuś majątku. Rodzina - jak to często w takich sytuacjach bywa - opowiadała, że z chorym jest kontakt i że będzie rozumieć znaczenie prawnej czynności. Okazało się, że to nieprawda. Z panią nie było najmniejszego kontaktu. Odmówiłem więc spisania dokumentu. Pamiętam, z jaką furią zareagowała rodzina. Niestety, notariusz w podobnych sytuacjach nie może się litować. Po prostu o takich sprawach, jak prawne zabezpieczenie na wypadek choroby czy śmierci, trzeba myśleć odpowiednio wcześniej, a nie na ostatnią chwilę. Mówimy o tym naszym klientom przy każdej okazji.

W "Gazecie Wrocławskiej" wiele razy opisywaliśmy bulwersujące przypadki przejmowania majątku od niczego nieświadomych osób.
ZOBACZ:Uwaga! Kradną ludziom mieszkania. Sprawdź ich metody. Pomagają notariuszka i policjant?
oraz Mafia nie tylko wyłudzała mieszkania. Podstępem zabrali też... ciało ze szpitala

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Gra o 2 mln na łożu śmierci. Notariusz wplątał się w wojnę o spadek - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska