Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fundusze Europejskie - nowe rozdanie. Łatwiejszy dostęp do e-administracji i szybszego internetu

j
Program Polska Cyfrowa o łącznej wartości około 2,2 mld euro jako pierwszy został zatwierdzony przez Unię Europejską w bieżącej perspektywie finansowej. Na projekty związane z e-administracją przeznaczono w nim prawie 950 mln euro. Jest to również pierwszy program krajowy, w którym ogłoszono już konkurs: jego budżet wynosi aż 800 mln zł.

Pieniądze te zostaną przeznaczone na zwiększenie dostępności i podwyższenie jakości e-usług publicznych przeznaczonych zarówno dla osób prywatnych, jak i przedsiębiorców. Konkurs przeznaczony jest m.in. dla administracji rządowej, sądów i prokuratury. Jego wyniki poznamy z końcem sierpnia, a na efekty nie będziemy długo czekać, bo w regulaminie zapisano, że projekty mają zostać zrealizowane w ciągu 36 miesięcy.

CZYTAJ WIĘCEJ O FUNDUSZACH EUROPEJSKICH. SPRAWDŹ, JAK ZDOBYĆ DOTACJE

W dzisiejszych czasach dostęp do e-usług, czyli możliwość załatwiania różnych spraw za pośrednictwem internetu, jest oczywistością. Często nie uświadamiamy sobie, jak wiele spraw załatwiamy w ten sposób. Bankowość i usługi finansowe, jak np. ubezpieczenia, zakupy, rezerwacje biletów, radio, telewizja czy filmy online w systemie VOD, setki czy tysiące mniej lub bardziej potrzebnych aplikacji na nasze urządzenia mobilne.

Wszystkie te oczywiste już internetowe usługi mają jedną wspólną cechę – oferowane są przez sektor prywatny. Instytucje publiczne, czy to administracja centralna, czy samorządowa, mają jeszcze sporo do nadrobienia, jeżeli chodzi o powszechność e-usług. Fundusze europejskie w programie Polska Cyfrowa pomogą nadgonić te zapóźnienia.

ZOBACZ TEŻ: 470 mln euro na bogactwo narodowej kultury

Ktoś mógłby zadać pytanie, czy inwestowanie tak wielkich funduszy w e-usługi ma sens, czy nie ma ważniejszych potrzeb infrastrukturalnych. Nowoczesne systemy informatyczne umożliwiające kontakt z urzędem bez opuszczania domu to jednak nie tylko modna nowinka. Po pierwsze, czas to pieniądz dla nas wszystkich. Internet pomaga również osobom z niepełnosprawnościami, które np. mają problem z poruszaniem czy z porozumiewaniem się. Jeżeli zamiast wizyt w urzędzie – w celu złożenia wniosku, a następnie np. odebrania dokumentów – będzie nas czekały zalogowanie się na stronie urzędu i kilka kliknięć, to będziemy mogli mówić o znaczącej poprawie komfortu życia. To ważne szczególnie dla osób mieszkających z dala od większych ośrodków, dla których podróż to nie tylko strata czasu, ale przede wszystkim wydatek. Automatyzacja i informatyzacja procedur urzędniczych pozwoli też na oszczędności w samej administracji.

PRZECZYTAJ: Fundusze Europejskie: 2,8 mld euro na projekty energetyczne

Nie do przecenienia jest również możliwość usprawnienia procedur biurokratycznych obowiązujących przedsiębiorców. Możliwość załatwienia spraw urzędniczych online przełoży się bezpośrednio na zwiększenie konkurencyjności polskiej gospodarki. Ułatwienia te odczują zwłaszcza niewielkie firmy, które nie zatrudniają rozbudowanych działów prawno-księgowych, a których właściciele często samodzielnie muszą się borykać z formalnościami.

PRZECZYTAJ TEŻ: Fundusze Europejskie - nowe rozdanie. Kolejny etap wielkich zmian

A jakie jeszcze inne projekty będą realizowane w ramach programu Polska Cyfrowa? 145 mln euro to fundusze, które mają pomóc w rozwinięciu cyfrowych kompetencji społeczeństwa, czyli np. programy szkoleń dla seniorów. Wszystkie te zmiany nie zdadzą się jednak na wiele, jeżeli dostęp do internetu szerokopasmowego, czyli pozwalającego na szybki przesył dużej ilości danych, będzie nie tylko łatwo dostępny, ale też tani. Dlatego blisko połowę budżetu programu Polska Cyfrowa, bo ponad 1 mld euro, przeznaczono na powszechny dostęp do szybkiego internetu, czyli rozbudowę sieci teleinformatycznej. Dzięki tym inwestycjom powszechnym standardem ma być minimalna przepustowość na poziomie 30 MB/s, a w przyszłości nawet 100 MB/s, co oznacza gigantyczny skok jakościowy.

Kto może się ubiegać o dotację?
Przede wszystkim: firmy telekomunikacyjne, jednostki administracji rządowej oraz jednostki im podległe, jednostki naukowe, państwowe organizacje kultury, organizacje pozarządowe.

Kontakt:
Więcej o programie:

Główny Punkt Informacyjny: Wrocław – tel.: (71) 776 95 01, e-mail: [email protected]

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska