Euro 2012 i terroryści

  Euro 2012 i terroryści

  Marcin Rybak

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Scenariusz ćwiczeń: terroryści opanowali pociąg z kibicami. Trwa akcja grupy szturmowej

  Scenariusz ćwiczeń: terroryści opanowali pociąg z kibicami. Trwa akcja grupy szturmowej ©ABW

  - Euro 2012 to dla terrorystów okazja na zaistnienie. Ewentualny zamach w czasie tak wielkiej imprezy byłby komentowany w całym świecie. Z Pawłem Chomentowskim, zastępcą dyrektora Centrum Antyterrorystycznego ABW, rozmawia Marcin Rybak.
  Scenariusz ćwiczeń: terroryści opanowali pociąg z kibicami. Trwa akcja grupy szturmowej

  Scenariusz ćwiczeń: terroryści opanowali pociąg z kibicami. Trwa akcja grupy szturmowej ©ABW

  Terroryści nie przegapili informacji, że w Polsce - a w tym również we Wrocławiu - organizowane są w 2012 roku Mistrzostwa Europy w piłce nożnej?
  Jest kilka różnych powodów, dla których środowiska związane z terroryzmem interesują się Polską. Wśród nich jest zaangażowanie Polski w wojnę w Afganistanie, informacje o domniemanych więzieniach CIA. Jest też Euro 2012. Tą imprezą będą się interesować media z całego świata.
  To dla terrorystów okazja na zaistnienie. Ewentualny zamach w czasie tak wielkiej imprezy byłby komentowany w całym świecie. Poza tym niektóre radykalne środowiska postrzegają taką imprezę jako część amerykańsko-żydowskiego spisku finansowego.

  Planują więc jakieś zamachy w czasie turnieju?
  Na internetowych forach dyskusyjnych różnych środowisk radykalnych pojawiły się komentarze o możliwości zorganizowania zamachu. Przyglądamy się temu.

  Czy są tam również plany zamachu na wrocławską część imprezy? Na stadionie na Pilczycach albo w Strefie Kibica na Rynku?
  To nie są rozmowy o konkretach. Raczej ogólne dyskusje, że można by coś zrobić.

  A może już udało się wam udaremnić przygotowania do jakiegoś zamachu w naszym kraju?
  Na razie nie mamy żadnych zagrożeń. Nie dotarły do nas informacje, które nakazywałyby podnieść poziom zagrożenia terrorystycznego.

  A co z budowami stadionów? Pilnujecie, by terroryści nie ukryli bomby w fundamentach? Podobno coś takiego było w Warszawie.
  Tak donosiły media. My nie komentujemy tych informacji. Budowami się interesujemy. Ale to nie znaczy, że na każdym placu budowy jest oficer polityczny. Po prostu trzeba wiedzieć, kto jest zatrudniony. Kto pracuje, jakie wykonuje prace. A potem trzeba umiejętnie spojrzeć na te informacje.

  Będziecie się interesowali tym, jakie drużyny zagrają na Euro? Na przykład na wrocławskim stadionie.
  Oczywiście. To istotne, jakie drużyny, na jakich stadionach będą grały. Kiedy już dowiemy się, kto i gdzie zagra, rozpoczniemy analizę związaną z zagrożeniami płynącymi z tych krajów. Ze środowisk związanych z terroryzmem, ale i ze strony pseudokibiców. Będziemy współpracować ze służbami z tych krajów. Robimy to nie tylko z powodu Euro 2012. Anglicy już nas pytali, czy nie wiemy o zagrożeniu dla olimpiady w Londynie.

  Film z ćwiczeń

  Antyterroryści ćwiczą odbijanie pociągu z rąk zakładników.

  Film z ćwiczeń zorganizowanych przez ABW pokazano wczoraj we Wrocławiu na specjalnym seminarium o antyterrorystycznym zabezpieczeniu Euro.

  Seminarium zorganizowało Centrum Antyterrorystyczne ABW. Uczestniczyli w nim przedstawiciele różnych dolnośląskich instytucji i służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo imprezy. O przygotowaniach mówili m.in. policjanci, celnicy, strażnicy graniczni i miejscy.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   euro i zamach

   Era zła (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 240 / 229

   No ta, panowie z Al Kaidy nie mają co robić tylko wpieprzać się do Polski i rozbić zadymy. "Dzięki" ich działalności każdy obywatel o rysach nieuropejskich jest lustrowany i traktowany jak...rozwiń całość

   No ta, panowie z Al Kaidy nie mają co robić tylko wpieprzać się do Polski i rozbić zadymy. "Dzięki" ich działalności każdy obywatel o rysach nieuropejskich jest lustrowany i traktowany jak potencjalny terrorysta (różne komentarze rasistowskie). Ta furtka im odpadła.
   A ponadto Toruń szykuje bojówki więc możemy się czuć bezpieczni. :)
   Zresztą jak znam życie to nasi rodzimi chuligani stadionowi będą robić zadymy lejąc się z amatorami przeciwnych drużyn i odbiorą 1 strony gazet "prawdziwym" terrorystom.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Odbijanie pociągu z rąk zakładników

   neron13 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 163 / 169

   To brzmi przezabawnie. Jeden z lepszych dowcipów tego wieczoru.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama