Kolejne nieprawidłowości przy budowie? Najpierw wschodnia...

  Kolejne nieprawidłowości przy budowie? Najpierw wschodnia obwodnica Wrocławia, teraz most nad Odrą

  Marcin Rybak, Bartosz Józefiak

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Kolejne nieprawidłowości przy budowie? Najpierw wschodnia obwodnica Wrocławia, teraz most nad Odrą
  1/2
  przejdź do galerii
  Dziś marszałek województwa złoży doniesienie do prokuratury w sprawie nieprawidłowości przy budowie Wschodniej Obwodnicy Wrocławia. Okazuje się, że to nie jedyna droga, której przyjrzą się kontrolerzy. Kolejną inwestycją wziętą pod lupę jest most w Brzegu Dolnym. Tę inwestycję również realizowała firma Skanska.
  Przypomnijmy: Wczoraj urząd marszałkowski poinformował o rzekomych nieprawidłowościach popełnionych przez urzędników nadzorujących budowę wschodniej obwodnicy Wrocławia. Chodzi odcinek z Łan do Siechnic. Kontrolerzy z Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei donieśli na swoich kolegów, którzy nadzorowali budowę tej drogi. Stratę wyliczyli na 2 mln 800 tys zł. Co ciekawe, osoby odpowiedzialne za budowę drogi Siechnice – Łany wciąż pracują w DSDiK.


  O SPRAWIE PISALIŚMY: STRACILIŚMY 3 MILIONY NA BUDOWIE WSCHODNIEJ OBODNICY WROCŁAWIA. SPRAWĘ ZBADA PROKURATURA

  Zdaniem kontrolerów urzędnicy zgodzili się, by wykonawca zastosował tańszą technologię przy budowie mostów. Ale jednocześnie nie obniżyli mu wynagrodzenia. Zrobili to - dodajmy - już po rozstrzygnięciu przetargu. Zawiadomienie do prokuratury dotyczy niedopełnienia urzędniczych obowiązków i działania na szkodę interesu publicznego.

  Ten fragment Wschodniej Obwodnicy Wrocławia budowała firma Skanska za 215 mln zł. Jak się okazuje, nie jest to jedyna inwestycja szwedzkiej firmy, która będzie kontrolowana. DSDiK sprawdza również, czy nie było nieprawidłowości przy budowie mostu nad Odrą w Brzegu Dolnym. Przeprawę otworzono w 2013 r. Most ma 565 metrów długości i ponad 15 metrów szerokości, do tego dochodzi 6 km dróg dojazdowych zbudowanych przez Skanską za 170 mln zł.

  Według naszych informacji kontrolerzy sprawdzają, dlaczego podczas budowy zamieniono jeden element konstrukcyjny na inny. Podobne zarzuty pojawiły się przy kontroli wschodniej obwodnicy. - To audyt wewnętrzny. Sprawdzamy, jakie wykorzystano materiały i czy wszystko zgadza się w dokumentacji – tłumaczy Leszek Loch, dyrektor DSDiK.

  Skąd nagły zapał do kontrolowania inwestycji firmy Skanska? - Nie chodzi o wykonawcę. Będziemy sprawdzać wszystkie inwestycje z lat 2007- 2013, które powstały przy wsparciu unijnych środków. Chcemy wyeliminować błędy, które mogły pojawić się przy realizacji. Chcemy mieć czyste konto, zanim zaczniemy ubiegać się o środki unijne z lat 2014 - 2020 – precyzuje Dyrektor Loch.

  Ale pracownicy firmy Skanska przypominają, że wschodnia obwodnica Wrocławia była już wnikliwie kontrolowana, także przez inspektorów z Unii Europejskiej.

  Bogdan Rytwiński z firmy Skanska mówi, że zamiana technologii przy budowie wschodniej obwodnicy była zgodna z prawem o zamówieniach publicznych, dokumenty jasno to pokazują. Dodaje, że przy zamianie jednej technologii na drugą Skanska dała upust na roboty.

  CZYTAJ TEŻ: OBWODNICA MIĘKINI GOTOWA ZA TRZY LATA. SZUKAJĄ INŻYNIERA

  Czytaj także

   Komentarze (35)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Żeczywiście afera

   Gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 3

   Speców od budowania w komentarzach ci tam widzę wielu.A jakież to prokuratura i jej fachowcy mają doświadczenie budowlane, ile wybudowali mostów aby oceniać takie sytuacje.Bawmy się dalej w...rozwiń całość

   Speców od budowania w komentarzach ci tam widzę wielu.A jakież to prokuratura i jej fachowcy mają doświadczenie budowlane, ile wybudowali mostów aby oceniać takie sytuacje.Bawmy się dalej w politykę a nie w gospodarkę i ze ścieżki rowerowej ,chodnika ,czy mostku czyńmy kampanię wyborczą.Nie jestem fanem skanskiej ale zmiany w technologii budowy często wynikają z niedoświadczenia projektantów ,którzy projektująć metodą copy-paste produkują masowe buble.Ale tym już się nie zajmuje prokuratura ,bo budowlańcy bubla porawią.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   odwracają uwagę

   fx (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 2

   odwracają uwagę od intersystemu wrocławskiego

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Komisja Europejska

   tylko czeka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   i nie może się doczekać.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   może by tak skontrolować Leszka Locha niech ma czyste konto

   kali (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18

   niech urząd marszałkowski skontroluje inwestycje i przetargi pana Leszka wtedy ze spokojem wejdzie w nowy 2015 rok.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kontrola

   Zgłoś naruszenie treści / 13

   Tak szczególnie te inwestycje za jego wcześniejszej kadencji,zamiany przejść żelbetowych na blachy faliste, itp

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Metoda znana od lat

   robol (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 18

   Najpierw firma Skanska zaniża przetarg, a później za kopertę kombinuje z urzędasami ja obniżyć koszta zęby wyjść na swoje .A potem mamy tańsze zamienniki nie spełniające norm.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Koperta

   MMm (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 2

   Uważaj kolego jak kogoś tak oczerniasz. "Koperta" to poważny zarzut a prawników to oni mają na pewno dobrych. Nie jesteś w sieci anonimowy, pamiętaj o tym lepiej...


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nikogo nie oczernia

   ja (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 15

   Tylko po prostu stwierdza fakty. Tak robi każda firma, która wygra przetarg publiczny. Witamy w Polsce.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   fakty

   fakty (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 13

   Ten wykonawca od lat wygrywa przetargi po zaniżonych cenach a potem jakimś cudem wychodzi z tego bez straty. Przy okazji wycina w pień całą uczciwą konkurencję. Już dawno powinna się tym zająć...rozwiń całość

   Ten wykonawca od lat wygrywa przetargi po zaniżonych cenach a potem jakimś cudem wychodzi z tego bez straty. Przy okazji wycina w pień całą uczciwą konkurencję. Już dawno powinna się tym zająć prokuratura. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Szachowe posunięcia

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

   Może potrzebna jest mała czystka aby pełnomocnik Mołoń ds czegoś mógł wprowadzić do urzędu kilku "mocnych" działaczy sld bo na Matejki strasznie ciasno.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   bzdury na kółkach

   przekombinował (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 26

   kto normalny nasyła prokuratora na kierowaną przez siebie jednostkę nie mając absolutnej pewności, że coś jest nie tak? normalny raczej mając pewne wątpliwości zapyta jak było, poprosi o dokumenty,...rozwiń całość

   kto normalny nasyła prokuratora na kierowaną przez siebie jednostkę nie mając absolutnej pewności, że coś jest nie tak? normalny raczej mając pewne wątpliwości zapyta jak było, poprosi o dokumenty, ew. dodatkowe wyjaśnienia i wysłucha ze zrozumieniem co ludzie mają do powiedzenia. przynajmniej ci, których do danej chwili nie udało mu się jeszcze zwolnić.
   żeby być szefem takiej jednostki nie trzeba się znać na niczym pod warunkiem, że ma się ludzi, którzy rozmaite tematy pociągną sami. a samemu można być sobie facetem przywiezionym w teczce. natomiast za publiczne bezpodstawne oskarżenia o rzeczy jak w artykule należy się but i to natychmiast. właśnie po to by "wyeliminować błędy" i "mieć czyste konto" jak to ładnie podsumowuje LL.
   zauważyć należy przeto, że drugą ręką pan LL ogłasza przetarg na grubą bibę ze srebrną zastawą dla promocji drogi, która już od jakiegoś czasu z powodzeniem funkcjonuje (link kilka komentarzy dalej). i to jest w porządku wedle tak wnikliwego w dobro jednostki kierownictwa dsdikzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   hahaha

   Skanska... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 4

   ...dała upust na roboty, hahaha, chyba już podczas przetargu, hahahaha
   Wrocławski oddział tej firmy to kabaret i tyle w temacie

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   skanska

   gosc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   to kto w końcu jest winny?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama