Protest rolników 2015: Legenda Samoobrony, senator,...

  Protest rolników 2015: Legenda Samoobrony, senator, "terrorysta". Kim jest Sławomir Izdebski?

  Tomasz Dereszyński/AIP

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Sławomir Izdebski
  1/4
  przejdź do galerii

  Sławomir Izdebski ©Piotr Smolinski

  - To my jesteśmy terrorystami, że się nas tak traktuje? Co to jest do ch... - lider rolniczego protestu Sławomir Izdebski słynie z ostrego języka. Jego kariera robi wrażenie.
  Sławomir Izdebski stał się głównym graczem protestu rolników. Działaczem rolniczym był od zawsze. Wzbudzał kontrowersje. Jego zwolennicy pójdą za nim w ogień, przeciwnicy zarzucają Izdebskiemu, że nie jest wiarygodny. Szef rolniczego protestu, tak jak Andrzej Lepper, ma cięty język. Izdebski znany jest przecież z soczystych cytatów.

  Sławomir Izdebski urodził się 21 maja 1971 r. w Siedlcach. Jest żonaty, ma trzech synów. W 2009 r. ukończył studia pedagogiczne na Akademii Podlaskiej w Siedlcach.

  Ten działacz chłopski ma ambicje polityczne. I to od bardzo dawna. W 1998 wstąpił do ZZR „Samoobrona” oraz Samoobrony RP, był liderem protestów rolniczych w Siedleckiem w tym samym roku.

  W wyborach w 2001 r. został senatorem. Pełnił funkcję sekretarza Senatu oraz wiceprzewodniczącego Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W kolejnych wyborach w 2005 r. do Senatu już nie wszedł.

  W styczniu 2006 r. po konflikcie z prominentnym posłem Samoobrony RP Krzysztofem Filipkiem został wykluczony z tego ugrupowania. Przy tej okazji oskarżył władze partii o wymuszanie pieniędzy od kandydatów w wyborach. Atakował też ostro Andrzeja Leppera, wtedy wicepremiera i ministra rolnictwa w rządzie Jarosława Kaczyńskiego.

  Izdebski zażądał od Leppera zwrotu kilkudziesięciu tysięcy zł, które - jego zdaniem - zostały od niego wyłudzone w kampanii wyborczej. - Trzeba go wysłać do szpitala, te jego żądania to już szczyt głupoty – odpowiadał lider Samoobrony.

  Ambicja Izdebskiego nie pozwoliła mu spocząć na laurach, dlatego założył Samoobronę Ruch Społeczny, której został przewodniczącym.

  Jego przygoda z Sejmem nie udała się. Skoczyła się na kandydowaniu na listach PiS-u jako przedstawiciel Samoobrony-Odrodzenie. Po niepowodzeniu wyborczym w 2007 r. założył Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych, którego został przewodniczącym.

  W wyborach samorządowych w 2010 r. bez powodzenia kandydował do rady powiatu. W 2011 r. wszedł w skład Rady Izby Rolniczej w Siedlcach.

  Izdebski w międzyczasie zajmuje się rolnictwem. Handluje zbożem, nawozami, ale też węglem, również rosyjskim. Z drugiej strony solidaryzuje się z polskimi górnikami, którzy węgiel ze wschodu uznają za jedną z przyczyn upadku górnictwa w Polsce. Przy okazji Izdebski jest szczery do bólu, bo uważa, że polski jest za drogi i nikt go nie chce kupować.

  Związkowiec dał się poznać jako organizator wielkich blokad, z których słynęła Samoobrona Andrzeja Leppera.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Buc

   Lexus (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   P. S. Izdebski to cham i karierowicz cyniczny jak mało, dla swojej kariery zrobi wszystko, występuje w imieniu rolników - ale ma ich głęboko w "czarnej dziurze", rolnicy są mu potrzebni do...rozwiń całość

   P. S. Izdebski to cham i karierowicz cyniczny jak mało, dla swojej kariery zrobi wszystko, występuje w imieniu rolników - ale ma ich głęboko w "czarnej dziurze", rolnicy są mu potrzebni do realizacji własnych chorych ambicjizwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama