Zatańczą w Rynku i zaprotestują

  Zatańczą w Rynku i zaprotestują

  Grażyna Szyszka

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Próba tańca przed sobotnim występem

  Próba tańca przed sobotnim występem

  Głogowianie przyłączyli się do ogólnoświatowej akcji „Nazywam się miliard". W sobotę, 14 lutego, o godz. 15.30 zatańczą w proteście przeciwko przemocy wobec kobiet.
  Próba tańca przed sobotnim występem

  Próba tańca przed sobotnim występem

  Głogów przyłączy się do ludzi z 200 krajów na świecie i weźmie udział międzynarodowej akcji o nazwie "Nazywam się miliard". W sobotę, 14 lutego na Rynku, głogowianki zatańczą wspólnie w obronie niepełnosprawnych kobiet. Bo protest ma właśnie formę tańca, a po raz pierwszy odbył się w Głogowie w ubiegłym roku, również w Walentynki. Ramię w ramię, w rytm muzyki zatańczyło wówczas kilkadziesiąt osób.

  - W tej akcji bierze udział ponad 200 państw w tym Polska, a w Polsce 50 miast, dużych i małych - dodaje Martyna Rybka, koordynatorka akcji, której organizatorem w naszym mieście jest stowarzyszenie Szansa.- Liczę także na wsparcie tego protestu przez mężczyzn. W tym roku uczulamy szczególnie na przemoc wobec niepełnosprawnych kobiet i przeciwko niej protestujemy.
  Miliony ludzi na całym świecie ma w proteście połączyć taniec. Została specjalnie dobrana do niego muzyka i choreografia. Podobnie jak w ubiegłym roku, wcześniej odbywały się treningi dla zainteresowanych. Prowadziła je Katarzyna Pitoń w Gimnazjum nr 5.

  - Ale tak naprawdę to nie są ważne kroki, ważne, byśmy razem spróbowali - przekonuje Martyna Rybka. - Proszę się nie przejmować, jeśli ktoś nie zna układu. Bądźmy tego dnia razem. Wiem, że akurat w tę w sobotę w naszym mieście będzie wiele się działo, wierzę, że uda się to wszystko pogodzić.

  Wszyscy, którzy chcą się przyłączyć do akcji w ramach ogólnoświatowego protestu powinni przyjść w sobotę, 14 lutego o godz. 15.30 na Rynek na starówce. Wspólny taniec, łącznie z przygotowaniem, nie zajmie więcej niż pół godziny.
  Akcję zapoczątkowała w 2011 roku Eve Ensler, amerykańska autorka "Monologów waginy", działaczka feministyczna i antyprzemocowa.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama