Legniczanie zapłacą więcej za wywóz śmieci

  Legniczanie zapłacą więcej za wywóz śmieci

  Zygmunt Mułek

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Komunalne wysypisko śmieci w Legnicy

  Komunalne wysypisko śmieci w Legnicy ©Piotr Krzyżanowski

  Podczas wczorajszej sesji przegłosowano "uchwałę śmieciową". Nie jest to dobra wiadomość dla mieszkańców, bo maksymalna stawka za wywóz metra sześciennego odpadów wzrasta z 50 zł do 95 zł.
  Komunalne wysypisko śmieci w Legnicy

  Komunalne wysypisko śmieci w Legnicy ©Piotr Krzyżanowski

  Przeciwko podwyżce protestowali radni PiS, którzy chcieli stawki 52 zł. Rajcowie z PO uznali, że do przyjęcia jest 65 zł. Wynik głosowania: 14 radnych za, 8 przeciw, 3 się wstrzymało. Za podwyżką w wersji prezydenta głosowali radni z jego klubu i SLD, ale też prawdopodobnie jeden radny PO oraz niezrzeszony Krzysztof Dybek.

  Już sama zapowiedź podwyżki wywołała wśród mieszkańców oburzenie. "Protestujemy przeciwko obciążaniu nas dodatkowymi kosztami.
  Nasze domowe budżety są w fatalnym stanie" - napisali w oświadczeniu przesłanym do naszej redakcji mieszkańcy budynków m.in. przy ul. Radosnej, Ciepłej, Gagarina, Miarki. I dorzucają kolejne argumenty. "Usługi wykonywane są niechlujnie. Pojemniki nie są do końca opróżniane i dezynfekowane".

  80 proc. rynku śmieciowego w mieście ma Legnickie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. Przy stawce 50 zł spółka straciła w minionym roku 850 tys. zł. Głównie przez wywóz śmieci z domków jednorodzinnych. Dlatego ich właściciele obawiają się teraz drastycznych podwyżek.

  - Na pewno stawka maksymalna nie będzie miała zastosowania - uspokaja prezydent Tadeusz Krzakowski. Ale dziś nikt z władz miasta nawet nie próbuje określić, jak mocno wzrośnie stawka. A to bardzo mieszkańców niepokoi.

  - Płacę kwartalnie za wywóz śmieci 85 zł - mówi Jan Morawski, właściciel domku jednorodzinnego. - Dla wielu moich sąsiadów to dużo. Jeżeli opłaty wzrosną o sto procent, czego się obawiamy, ludzie prawdopodobnie zaczną sobie podrzucać śmieci.

  Ten problem w Legnicy jest już odczuwalny. Worki z odpadkami podrzucane są do kontenerów na osiedlach. A także na obrzeża miasta, na łąki czy nasypy kolejowe. Prezydent zapewnia, że strażnicy miejscy będą z tym walczyć.

  Protestujący mają dla niego jeszcze inną radę. "Proponujemy obniżkę pensji prezesa Legnickiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej" - piszą. Obniżka pensji szefa LPGK nie poprawi jednak sytuacji tej firmy. Miejska kasa też świeci pustkami. I raczej nie należy oczekiwać, by władze posłuchały mieszkańców.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Gdzie segregacja??

   kiok (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 4

   Na każdym osiedlu powinny być darmowe pojemniki do segregacji. Wtedy metr sześcienny nieprzetwarzanych śmieci może kosztować tyle ile kosztować będzie.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama