Kolarstwo. Maja Włoszczowska wraca do polskiej drużyny

  Kolarstwo. Maja Włoszczowska wraca do polskiej drużyny

  Tomasz Dębek

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Kolarstwo. Maja Włoszczowska wraca do polskiej drużyny

  ©fot. materiały prasowe

  W nadchodzącym sezonie Maja Włoszczowska będzie startowała w Kross Racing Team. W polskiej drużynie chce znów walczyć o najwyższe cele.
  Kolarstwo. Maja Włoszczowska wraca do polskiej drużyny

  ©fot. materiały prasowe

  Multimedalistka mistrzostw świata i Europy, srebrna medalistka olimpijska z Pekinu Maja Włoszczowska, doświadczona Anna Szafraniec-Rutkiewicz (złoto MŚ w sztafecie, srebro indywidualnie), młodzi i ambitni Kornel Osicki oraz Bartłomiej Wawak (szósty kolarz MŚ w maratonie) - tak wygląda skład zawodowej grupy kolarskiej Kross Racing Team na sezon 2015.

  - W tej drużynie mam najlepsze warunki do przygotowań do igrzysk w Rio de Janeiro, które są moim sportowym celem numer jeden.
  Myślę, że związaliśmy się w idealnym momencie. Team jest wspaniale rozwinięty dzięki pracy wykonanej przez ostatnich kilka lat. Mam nadzieję, że ja również spełnię pokładane we mnie oczekiwania - skomentowała Włoszczowska.
  Dla wicemistrzyni olimpijskiej to powrót do ścigania się w polskiej grupie. Przez ostatnie dwa lata reprezentowała holenderski Giant Pro XC Team (jego żeńską sekcję przemianowano na Liv Pro XC Team), jednak z powodu zawirowań wokół ekipy już pod koniec ubiegłego sezonu zapowiadała, że z niej odejdzie. Wcześniej (2009-12) jeździła w barwach nieistniejącego już MTB CCC Polkowice. Z Krossem podpisała dwuletni kontrakt.

  Spotkała tam znajome twarze. - Bardzo podoba mi się nasz skład. Z Anią znamy się bardzo długo, jeździłyśmy razem w teamie. Byłam też w jednej drużynie z Kornelem. Bartka poznałam na zgrupowaniach kadry. Na pewno będziemy się nawzajem motywować. Myślę, że do Rio może pojechać trójka zawodników Kross Racing Team - ocenia Włoszczowska.

  Transfer najlepszej polskiej zawodniczki w kolarstwie górskim był długo trzymany w tajemnicy. Włoszczowska zdradziła, że pierwsze rozmowy na temat jej przejścia do teamu Krossa odbyły się na... weselu Szafraniec-Rutkiewicz. - Wesele było wyjątkowo kolarskie, rozmowy zaczęły się w tych bardzo przyjemnych okolicznościach. Ale nie śmiałabym burzyć Ani tego wyjątkowego dnia takimi tematami. Z nią rozmawiałam o tym dopiero na poprawinach - uśmiecha się Włoszczowska.
  Do tej pory największą gwiazdą zespołu była właśnie Szafraniec-Rutkiewicz. - Wszystko zaczęło się w 2006 roku, wtedy w naszych barwach ścigali się tylko amatorzy. Kross inwestował w rozwój zespołu. Przełomowym momentem było przyjście Ani Szafraniec w 2013 roku. Mając taką zawodniczkę musieliśmy przewartościować swoje plany i cele. Wtedy zaczęła się nasza przygoda z kolarstwem zawodowym - opowiada Tomasz Swierczyński, menedżer grupy.

  - Przychodziłam do drużyny, która była jeszcze amatorska. Przez dwa lata udało nam się stworzyć w pełni profesjonalną ekipę skupiającą najlepszych kolarzy w Polsce. Początkowe założenie było takie, żeby przez kolejne lata robić postępy i zostać jednym z najlepszych teamów na świecie. Dużymi krokami się do tego zbliżamy - twierdzi mistrzyni świata z 2003 roku. Nie ukrywa, że zbliża się do końca kariery. - Jestem zawodniczką, która nigdy nie odpuszcza. Sezonu przedolimpijskiego nie traktuję ulgowo. Zwłaszcza że to moje dwa ostatnie lata w kolarstwie. Chciałabym, żeby igrzyska w Rio były ukoronowaniem mojej kariery - zapowiada Szafraniec-Rutkiewicz.

  Jakie będą cele drużyny w nadchodzącym sezonie? - Koncentrujemy się na Pucharach Świata. Ważne będą też kwalifikacje olimpijskie. Chcielibyśmy, żeby jak największa liczba naszych zawodników mogła pojechać w Rio - mówi Swierczyński. Kalendarz grupy będzie w tym roku napięty. Już za dwa tygodnie ruszają na Cypr, później czeka ich zgrupowanie w Hiszpanii. Włoszczowska zainauguruje sezon pod koniec marca w Austrii.

  Od lewej - Bartłomiej Wawak, Anna Szafraniec-Rutkiewicz, Maja Włoszczowska i Kornel Osicki w barwach Kross Racing Team

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama