Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łóżko pomoże Ci wrócić do zdrowia!

Materiał partnera
Zakup odpowiedniego łóżka rehabilitacyjnego nie jest prosty. Na rynku roi się od producentów oferujących sprzęt rehabilitacyjny, jednak często mamy problem z wybraniem właściwego. Warto przed zakupem rozeznać się w funkcjach, które pomogą leczyć nasze schorzenie. Dopasowanie odpowiedniego łóżka rehabilitacyjnego będzie pomocne nie tylko choremu, ale też rehabilitantowi.

Czym się kierować przy doborze łóżka?

Obecnie prawie wszystkie łóżka rehabilitacyjne dostępne na rynku spełniają podstawowe kryteria w sferze trwałości użytych materiałów. Kupując sprzęt nie musimy się już praktycznie obawiać, że będzie on trudny w utrzymaniu czystości czy wykonaniu odpowiedniej dezynfekcji. Planując zakup musimy jednak skupić się przede wszystkim na innowacyjność wybranego przez nas łóżka.

Model

Producenci prześcigają się w dodatkach, które mają ułatwić życie pacjentowi, a także zdecydowanie poprawić jakość rehabilitacji. Gwarantem dobrego zakupu jest dopasowanie łóżka do potrzeb pacjenta i pomieszczenia, w którym je umieścimy. W zależności od stopnia ograniczenia ruchów możemy pokusić się o sprzęt wyposażone w takie elementy jak np. tablet do serwowania potraw, wysięgnik z trójkątem, wieszak na kroplówkę. Może nam się wydawać, że są to elementy mało istotne jednak dla chorego mogą okazać się niezwykle pomocne i uprzyjemnić mu rehabilitację. Nie zapominajmy, że jest to najczęściej proces czasochłonny dlatego warto, by pacjentowi ten czas upłynął w jak najbardziej komfortowych warunkach.

Regulacja

Dobrej jakości łóżko powinno posiadać możliwość regulacji ułożenia. Dzięki temu pacjent będzie miał większą samodzielność m. in. w czynnościach związanych z higieną osobistą. Warto wybierać modele z funkcją elektrycznego ułożenia leża. Chory bez pomocy będzie mógł wybierać pozycję odpowiednią dla siebie. Prosta obsługa za pomocą pilota pozwoli dostosować zgięcie odpowiednich segmentów łóżka. Wybierajmy modele wyposażone w kółka, które umożliwią nam swobodne przesuwanie łóżka. Nieocenione w transporcie pacjenta są barierki, które ochronią go przed wypadnięciem. Bardzo ważne jest też prawidłowe ustawienie łóżka w pomieszczeniu. Powinno stać po środku pokoju tak, by opiekun miał dostęp do chorego z obu stron. Nie stawiajmy łóżka rehabilitacyjnego blisko okna. Możemy w taki sposób narazić chorego na nadmierne działanie powietrza, co będzie skutkowało chorobą. (źródło: http://www.juventas.pl/lozka-rehabilitacyjne/ )

Staraj się o dofinansowanie z PCPR lub MOPS

Zakup łóżka rehabilitacyjnego to wydatek niemały, ich ceny kształtują się od 3 do 6 tysięcy złotych. Oczywiście cena zależna jest od modelu i wyposażenia dodatkowego. Obecnie istnieje możliwość ubiegania się o dofinansowanie w wysokości nawet 60 procent wartości brutto sprzętu. Zainteresowani muszą się zgłosić do lokalnego MOPS lub PCPR. Pomoc skierowana jest do osób niepełnosprawnych, które posiadają aktualne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. Wniosek o dofinansowanie możemy składać osobiście lub poprzez pocztę tradycyjną. Starając się o taką pomoc musimy wypełnić specjalny wniosek, uzyskać zaświadczenie lekarza o konieczności korzystania ze sprzętu rehabilitacyjnego. Potrzebna nam będzie kopia orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, kopia dowodu osobistego i oświadczenie o dochodach. Dodatkowo musimy przedstawić kosztorys lub fakturę proforma na wnioskowany sprzęt. Warto podkreślić, że wsparcie udzielane jest osobom, które nie ubiegały się o podobną pomoc w ciągu ostatnich 5 latach. Kiedy złożymy już wszystkie niezbędne dokumenty MOPS lub PCPR rozpatruje nasz wniosek. W momencie gdy uzyskamy odpowiedź pozytywną podpisujemy umowę i dopiero po jej zawarciu możemy kupić sprzęt. Oczywiście warto upewnić się co do zasad udzielania dofinansowania jakie obowiązuje w naszym mieście.

Łóżko rehabilitacyjne samodzielnego wykonania?

W internecie możemy napotkać poradniki jak wykonać samodzielnie łóżko rehabilitacyjne. Używając łatwo dostępnych elementów możemy zwykłe łóżko dostosować do potrzeb chorego. W takich przewodnikach zamiast barierek poleca się użycie siatek metalowych, zagłówki tworzymy z koców złożonych w kostkę. Zamiast wysięgnika choremu możemy zamontować taśmę budowlaną, którą często wykorzystujemy w czasie remontów. Pewnie wielu włos się jeży na samą myśl o takich rozwiązaniach. Ja ich również nie polecam, wątłe konstrukcje mogą sprawić więcej krzywdy niż, pożytku choremu. Podciągając się na takiej taśmie może zaszkodzić swojemu zdrowiu jeszcze bardziej. Nie warto inwestować w niepewne rozwiązania. Czas przeznaczony na tworzenie dziwnych konstrukcji wykorzystajmy na kompletowanie dokumentacji niezbędnej do otrzymania dofinansowania lub na szukanie łóżek w promocyjnych cenach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Łóżko pomoże Ci wrócić do zdrowia! - Głos Wielkopolski

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska