Fundusze Europejskie - nowe rozdanie. 470 mln euro na...

  Fundusze Europejskie - nowe rozdanie. 470 mln euro na bogactwo narodowej kultury

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Fundusze Europejskie - nowe rozdanie. 470 mln euro na bogactwo narodowej kultury
  1/2
  przejdź do galerii
  Centrum Nauki „Kopernik” w stolicy, siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej PR w Katowicach, Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku czy multimedialne Muzeum Fryderyka Chopina to tylko kilka najbardziej znanych przykładów inwestycji kulturalnych ostatnich lat.
  To instytucje, które wpływają nie tylko na życie kulturalne regionu, ale ściągają publiczność z różnych zakątków Polski i zagranicy. Reprezentują różne dziedziny kultury, ale łączy je jedno – powstały dzięki dofinansowaniu z budżetu unijnego.

  Program Infrastruktura i Środowisko, o którym piszemy od kilku tygodni, to nie tylko inwestycje związane z transportem, ochroną środowiska czy energetyką, ale także inwestycje w szeroko pojęte dziedzictwo kulturowe.
  Z funduszy POIiŚ w ciągu ostatnich siedmiu lat remontowano teatry, opery, filharmonie, budowano i rozbudowywano muzea, poddawano renowacji najważniejsze zabytki, dofinansowywano szkolnictwo artystyczne.

  CZYTAJ WIĘCEJ O FUNDUSZACH EUROPEJSKICH. SPRAWDŹ, JAK ZDOBYĆ DOTACJE

  Kultura nadal pozostaje jedną z ważnych dziedzin, w które Polska zainwestuje część funduszy europejskich przyznanych nam na lata 2014–2020. Kwota prawie 470 mln euro zostanie podzielona między projekty o znaczeniu ponadregionalnym. Mają one sprawić, aby kultura była bardziej dostępna i aby więcej Polaków faktycznie uczestniczyło w życiu kulturalnym.

  Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez CBOS na zlecenie Ministerstwa Kultury i Dzie­dzic­twa Narodowego 31 proc. naszego społeczeństwa korzysta z oferty kulturalnej. Dzięki realizacji projektów dofinansowanych z POIiŚ odsetek ten ma wzrosnąć do poziomu 36 proc. Analizy podkreślają, że społeczeństwa korzystające z dóbr kultury tworzą też bardziej konkurencyjne gospodarki. Trudno się z tym nie zgodzić, widząc przykłady państw Europy Zachodniej, w których odsetek społeczeństwa korzystający z oferty kulturalnej jest wysoki, a sama kultura oraz turystyka kulturalna są ważną dziedziną gospodarki, wytwarzającą dużą część PKB.

  ZOBACZ TEŻ: Fundusze Europejskie - nowe rozdanie. 2,8 mld euro na projekty energetyczne

  Korzystanie z oferty kulturalnej to nie tylko chodzenie do teatru, na koncerty czy odwiedzanie galerii i muzeów, ale także zwiedzanie zabytków oraz innych miejsc związanych z naszym dziedzictwem kulturowym. Dlatego też część środków unijnych zostanie przeznaczona na projekty związane z renowacją zabytków znajdujących się na Liście Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO czy tych uznanych przez prezydenta RP za pomniki historii.

  Na liście UNESCO znajdują na przykład Stare Miasta w Krakowie, Toruniu czy Zamościu, kopalnie w Wieliczce i Bochni, zamek w Malborku, drewniane cerkwie w Karpatach czy Hala Ludowa we Wrocławiu. Miano pomników historii zyskało dotychczas prawie 60 obiektów, m.in. zespoły pałacowo-parkowe w Kozłówce czy Kórniku, liczne opactwa, katedry i bazyliki, np. we Fromborku czy Nysie, czy tak czytelne obiekty symbole wpisane w historię Polski jak Jasna Góra, Biskupin czy Ostrów Lednicki.

  Przeczytaj też: Fundusze Europejskie - nowe rozdanie. Kolejny etap wielkich zmian

  Nowoczesna sala koncertowa, oryginalne muzeum czy miejsce, w którym rozegrały się ważne wydarzenia historyczne, są magnesami dla zwiedzających. Kultura może być tworzącym miejsca pracy kołem zamachowym dla rozwoju całego regionu i powiązanych z nią sektorów gospodarki – turystyki, usług hotelarskich, gastronomicznych i wielu innych.

  W POIiŚ będzie można m.in. pozyskać dofinansowanie na renowację i przystosowanie zabytków do potrzeb zwiedzających, remont istniejących obiektów i ich wyposażenie, technologie pozwalające na digitalizację, a następnie udostępnienie większej liczbie osób cennych zasobów kultury. W efekcie oferta kulturalna będzie bardziej bogata i atrakcyjna.

  Kto może się ubiegać o dofinansowanie?
  Projekty związane z dziedzic­twem kulturowym będą realizować instytucje kultury, archiwa państwowe, samorządy, szkoły i uczelnie artystyczne nadzorowane przez MKiDN, kościoły i organizacje pozarządowe, podmioty zarządzające obiektami indywidualnie wpisanymi na listę UNESCO.

  Kontakt:
  Więcej o programie: www.pois.gov.pl oraz www.funduszeeuropejskie.gov.pl.
  Kontakt do Głównego Punktu Informacyjnego Wrocław – tel.: (71) 776 95 01, e-mail: pife@dolnyslask.pl


  Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   l

   l (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   najwięcej pieniędzy zgarnie Dutkiewicz aby zorganizować CYRK MONTY PYTHONA na Stadionie Miejskim.

   Wtedy pokaże wszystkim niedowiarkom że stadion wcale nie jest zbędny!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama