Lubin: KGHM buduje Drużynę Szpiku

  Lubin: KGHM buduje Drużynę Szpiku

  Agata Grzelińska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Do Drużyny Szpiku przystąpili znani aktorzy, sportowcy, piosenkarze. Jest wśród nich Kasia Wilk
  1/3
  przejdź do galerii

  Do Drużyny Szpiku przystąpili znani aktorzy, sportowcy, piosenkarze. Jest wśród nich Kasia Wilk ©Piotr Krzyżanowski

  "Drużyna Szpiku powstała po to, by wiara w uzyskanie pomocy nigdy w nikim nie zagasła" - można przeczytać na stronie: www.darszpiku.pl. Do grona ludzi bezinteresownie propagujących dawstwo szpiku dołączają teraz górnicy, hutnicy i inni pracownicy KGHM.
  - Budujemy własną Drużynę Szpiku. Chcemy zachęcać ludzi, by rejestrowali się jako potencjalni dawcy szpiku kostnego - mówi Bogdan Godlewski z biura prasowego Polskiej Miedzi, prywatnie miłośnik pływania i biegów.

  O tym, jak ważne są takie akcje, wiele mówią liczby. Pod koniec grudnia 2010 roku w Polsce zarejestrowanych było zaledwie 108 tys. potencjalnych dawców szpiku, podczas gdy w Niemczech aż 3,5 mln.

  Drużynę w charakterystycznych czerwonych koszulkach wymyśliła poznańska Fundacja im. Anny Wierskiej "Dar szpiku". Powstała, by przekonywać ludzi, jak niewielkim kosztem można uratować życie innych osób.

  Biegając w amatorskich biegach i profesjonalnych maratonach w całym kraju, Drużyna Szpiku daje sygnał, że jest wielu chorych, dla których prze-szczep jest jedyną szansą na uratowanie życia. W Lubinie biegaczy w czerwonych koszulkach można już było zobaczyć podczas październikowego "Biegu o Lampkę Górniczą". Nie trzeba jednak być wyczynowym sportowcem, by dołączyć do zespołu.

  W kopalni Rudna od listopada 2009 działa Stowarzyszenie Honorowych Dawców Szpiku Kostnego. - Wystarczy zapisać się do stowarzyszenia, a potem oddać krew w stacji krwiodawstwa w Głogowie - mówi Piotr Marszałek, szef stowarzyszenia i prezes działającego przy ZG Rudna Klubu HDK PCK im. Miedzianej Kropli Krwi w Polkowicach. Chętni mogą pobrać deklarację w siedzibie klubu przy kopalni lub napisać do prezesa: p.mar-szalek@kghm.pl lub do Bogdana Godlewskiego: b.godlewski@ kghm.pl. Do niego można też zadzwonić pod nr 76-747-81-56.

  - Zauważyliśmy, że ostatnio pracownicy KGHM chętniej dołączają do naszego klubu - dodaje Piotr Marszałek. By zostać dawcą, wystarczy trochę czasu i chęci. Cały proces jest bardzo szybki i bezbolesny. W stacji krwiodawstwa najpierw trzeba wypełnić ankietę. Po zbadaniu przez lekarza oddaje się 20 ml krwi. Jeśli badanie wykaże, że jesteśmy zdrowi i w razie potrzeby możemy być dawcami, nasze dane zostaną zapisane w bazie Poltransplantu. Któregoś dnia może zadzwonić telefon z wiadomością, że ktoś potrzebuje naszej pomocy.

  - Ważne, że mogę pomóc innym - zauważa Beata Kadłubowska, która pracuje w KGHM i należy do Drużyny Szpiku.

  Zarejesteruj się
  Można się zarejestrować w Krajowym Banku Dawców Szpiku we Wrocławiu - ul. Grabiszyńska 105 (wejście C, pokój 44), od poniedziałku do piątku, w godz. 7.30-15, tel. 71-791-19-99, e-mail: bank@dctk. wroc.pl. Formularz można wypełnić przez internet (dostępny na: www.dawcy-szpiku.pl).

  Aby zostać dawcą szpiku, trzeba być zdrową osobą w wieku od 18 do 55 lat, która nie chorowała na nowotwory, choroby hematologiczne, choroby immunologiczne, nie jest nosicielem wirusa HIV, HBS, HCV (żółtaczki typu B i C).

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a ja tam nie rozumiem

   Ko-coTS (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 59 / 64

   A ja jednak nie rozumiem co osoba o takiej reputacji jak Potr Marszałek (mam dokumenty na to) robi na czele takiego stwowarzyszenia, czy tylko dla tego, że jest członkiem ZZPM, bo jego ideały są...rozwiń całość

   A ja jednak nie rozumiem co osoba o takiej reputacji jak Potr Marszałek (mam dokumenty na to) robi na czele takiego stwowarzyszenia, czy tylko dla tego, że jest członkiem ZZPM, bo jego ideały są dalekie od tych które powinny przyświecać. A szpik od osoby naużywającej alkoholu, palącej, chyba nie jest w pełni wartościowy. Nie wspomną o rozwalaniu cudzych małżeństw :( zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   futbolowe ferie

   kasik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 61 / 58

   takie akcje jak ta http://wroclove2012.com/pl/artykul_o_wroclawiu/id_1505/o_Futbolowe_ferie___wielki_final , tez uważam za bardzo pozytywne oby więcej

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   to SZCZYTNY CEL

   lubinianin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 50 / 50

   To piekne ze takie osoby jak KASIA Wilk, daja z siebie i dla innych , tyle dobrych inicjatyw i nadzieji w lepsze jutro

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama