Raport ONZ: Państwo Islamskie masowo zabija chłopców. Są...

  Raport ONZ: Państwo Islamskie masowo zabija chłopców. Są krzyżowani, używani jako żywe tarcze...

  Wojciech Rogacin (AIP)

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Wstrząsający raport o masowych egzekucjach dokonywanych na chłopcach poniżej 18 roku życia przez terrorystów z Państwa Islamskiego (PI) przedstawiła w Genewie agenda ONZ Komitet Praw Dziecka. Ofiarami najczęściej padają chłopcy z rodzin jazydzkich lub chrześcijańskich. Dzieci są krzyżowane, grzebane żywcem, podcina się im gardła.
  O ile dziewczynki na terenach podbitych przez Państwo Islamskie w Iraku i Syrii służą terrorystom za seksualne niewolnice, o tyle chłopcy najczęściej są zabijani przez rozstrzelanie lub poderżnięcie gardła, a niekiedy szkoleni na zamachowców i wykorzystywani do przeprowadzania ataków.

  Raport Komitetu Praw Dziecka opiera się na zeznaniach świadków. Wynika z niego, że chłopców zabija się pod zarzutem współpracy lub przynależności do innych zbrojnych grup. Terroryści szkolą także młodocianych do walki, a następnie każą im wykonywać egzekucje. Jeden ze świadków powiedział o zdarzeniu, gdy 16-letni bojownik PI podciął gardła dwóm żołnierzom.

  Jak pisze "The Times", Państwo Islamskie próbuje także wykorzystywać chłopców z podbitych terenów (także tych niepełnosprawnych umysłowo) do przeprowadzania zamachów samobójczych, szkolenia ich na bojowników, albo używa ich jako żywych tarcz podczas nalotów międzynarodowych sił na ich pozycje.

  Z zebranych przez Komitet informacji wynika, że w obozie treningowym Tabqa w pobliżu Rakki szkolonych jest 350 chłopców w wieku od 5 do 16 lat. Szkolenie na bojowników PI polega mi.in. na praniu mózgu, wtłaczaniu dzieciom ideologii terrorystycznej oraz częstemu wyświetlaniu chłopcom filmów z egzekucji oraz zabijania wrogów Państwa Islamskiego.

  - To ogromny, ogromny, ogromny problem - powiedziała dziennikarzom zebranym w Genewie Renate Winter, członkini Komitetu. - Jesteśmy głęboko poruszeni torturowaniem i mordowaniem tych dzieci, zwłaszcza z mniejszości [religijnych], ale nie tylko z nich - stwierdziła.

  Jak podaje "The Times", raport Komitetu opiera się na pracy 18 niezależnych ekspertów, którzy potwierdzają, że terroryści atakują szkoły, zabijają nauczycieli, a dzieci najpierw wykorzystują seksualnie.

  Komitet potępił systematyczne mordowanie dzieci z mniejszości religijnych i etnicznych, "włącznie z kilkoma przypadkami masowych egzekucji chłopców, jak również doniesieniami o ucinaniu głów i krzyżowaniu dzieci oraz grzebaniu ich żywcem" - donosi "Times".

  Z raportu wynika również, że wiele dzieci pada ofiarami nalotów koalicji anty-islamistycznej, gdyż są używane jako żywe tarcze. inne giną z głodu czy pragnienia.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama