Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na wsiach trwają ważne wybory. Dobry sołtys to skarb dla mieszkańców

Alina Gierak
Marian Tyka po raz czwarty został wybrany na sołtysa podjeleniogórskiego Siedlęcina. Ludzie mu ufają. - Bez grona współpracujących ze sobą mieszkańców niewiele we wsi się zdziała - podkreśla
Marian Tyka po raz czwarty został wybrany na sołtysa podjeleniogórskiego Siedlęcina. Ludzie mu ufają. - Bez grona współpracujących ze sobą mieszkańców niewiele we wsi się zdziała - podkreśla Fot. Alina Gierak
Na Dolnym Śląsku jest 2309 sołectw. Mieszkańcy właśnie decydują, kto będzie rządził. Tam, gdzie sołtys jest energiczny, pomysłowy i lubiany, ludziom żyje się lepiej. Bo to on potrafi sprawić, że mieszkańcy wsi są bardziej zżyci i dba o to, by warunki życia w jego miejscowości były coraz lepsze.

Marian Tyka z Siedlęcina pod Jelenią Górą został właśnie wybrany na czwartą kadencję. - Mam przy sobie zgranych ludzi, sam bym nic nie zdziałał - Marian Tyka zdradza sekret swoich sukcesów. A jest ich niemało. - Wyremontowane główne drogi, nowy samochód dla strażaków z OSP, remiza, świetlica wiejska - wyliczać można długo.

Jaki powinien być dobry sołtys? - Musi umieć słuchać i porozumieć się ze wszystkimi, łączyć ludzi i integrować ich, a nie dzielić - podkreśla Tadeusz Czopor z oddziału jeleniogórskiego Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.
Motywować i doradzać

Teresa Cygal z Bielawy w gminie Długołęka, która w ubiegłym roku w konkursie "Gazety Wrocławskiej" została wybrana na najlepszego dolnośląskiego sołtysa, mówi także o zaufaniu i ciągłości władzy.

- Kandyduję na trzecią kadencję, bo wiem, ile jest do zrobienia w naszej wsi, kogo można prosić o pomoc i jak zabiegać o dotacje - tłumaczy.

Wybory sołtysów w gminie Długołęka zaplanowano na 12 lutego. Odbędą się, jak wszędzie, w świetlicy wiejskiej. Bez plakatów i agitacji. Bo na wsi wszyscy się znają i wiedzą dobrze, na kogo można liczyć. Nowością są wpisy kandydatów na sołtysów na Facebooku.

Na Dolnym Śląsku jest 2309 sołectw. W niektórych jest już po wyborach, jak np. we wsiach w gminach: Świdnica, Kłodzko, Bolesławiec oraz w powiecie jeleniogórskim. W gminie wiejskiej Lubań wybory sołtysów zakończą się 8 lutego. W powiecie średzkim potrwają do 12 lutego. W gminie wiej-skiej Zgorzelec odbędą się w marcu.

Każdy może być szeryfem - CZYTAJ NA KOLEJNEJ STRONIE
Wybory sołtysów zarządza wójt gminy w terminie do 6 miesięcy od dnia wyborów samorządowych. Kadencja sołtysa trwa cztery lata. Kandydować może każdy pełnoletni, niekarany mieszkaniec wsi.

- Przy wyborze warto zwrócić uwagę, czy kandydat potrafi motywować mieszkańców do wspólnych działań, czy jest otwarty na nowe pomysły - radzi Tadeusz Czopor.

Teresa Cygal, kandydatka na sołtysa wsi Bielawa, dodaje, że trzeba nadążać za nowościami. - Sołtys musi być na bieżąco z przepisami, unijnymi projektami, budżetem gminy - mówi. - Czasy, gdy naszym głównym zadaniem było zbieranie podatków, odeszły do lamusa.

OBOWIĄZKI SOŁTYSA: Sołtys nie tylko zbiera podatki. Co jeszcze robi?

  • Reprezentuje wioskę na zewnątrz i kieruje radą sołecką. Zwołuje jej zebrania.
  • Cokolwiek jest w wiosce planowane i wykonane, nie dzieje się bez jego wiedzy i akceptacji.
  • Opiniuje wnioski mieszkańców w sprawie przyznawania im wszelkiej pomocy i ulg.
  • Sprawuje zarząd nad sołeckim mieniem komunalnym.
  • Występuje z wnioskami dotyczącymi wsi do rady gminy. Organizuje pomoc sąsiedzką w krytycznych sytuacjach.
  • Wraz z radą sołecką decyduje, na co wydać pieniądze z funduszu sołeckiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Na wsiach trwają ważne wybory. Dobry sołtys to skarb dla mieszkańców - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska