Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wydawnictwo Książkowe Klimaty ma dwa lata, a już może pochwalić się Angelusem dla swojego autora

Małgorzata Matuszewska
Kama Margielska – redaktorka naczelna. Jadąc tramwajem, nałogowo zagląda ludziom na okładki czytanych książek
Kama Margielska – redaktorka naczelna. Jadąc tramwajem, nałogowo zagląda ludziom na okładki czytanych książek Maciej Margielski
Szukając odpowiedzi na społeczne problemy nurtujące czytelników – O planach i książkach mówi Kama Margielska, redaktor naczelna.

Wydawnictwo Książkowe Klimaty skończyło dwa lata?
Tak, 1 lutego obchodziliśmy drugie urodziny.

Jaką książkę wydaliście jako pierwszą?
Zdarzyło się pierwszego września (albo kiedy indziej) Pavla Rankova, słowackiego pisarza.

Pierwsza książka i od razu prestiżowa nagroda...
Tak, Pavol Rankov dostał Literacką Nagrodę Europy Środkowej Angelus, czytelnicy wyróżnili go Nagrodą Czytelników im. Natalii Gorbaniewskiej, a tłumacz – Tomasz Grabiński – dostał nagrodę za przekład.

Tworząc Książkowe Klimaty...
... nie wiedzieliśmy, że to będzie coś więcej niż Słowackie i Czeskie Klimaty. Chwilę później, po pierwszych czeskich i słowackich książkach wydaliśmy też greckie i doszliśmy do wniosku, że właściwie wszystko zgrabnie układa się w poszczególne serie wydawnicze.

Jakie jeszcze klimaty zagoszczą na półkach czytelników?
Rumuńskie i bułgarskie. Na przełomie lutego i marca wydamy Bliskość Marina Mălaicu-Hondrariego. To bardzo rumuńska i jednocześnie bardzo iberoamerykańska powieść, autor odnosi się w niej między inymi do Gry w klasy Julio Cortazara i Dzikich detektywów Roberta Bolana. Książka opowiada o tym, jak działa literatura, zwłaszcza poezja. Jest w niej dużo dymu papierosowego i latino jazzu. W maju wydamy zbiór opowiadań Czy jest ktoś, kto cię kocha? Kalina Terzijskiego. Rumuńska Księga Szeptów Varujana Vosganiana swobodnie plasuje się między zmysłowością Brunona Schulza a intelektem Italo Calvino, a tematem jest rzadko wspominana rzeź Ormian, której stulecie przypada 24 kwietnia. Kilka dni wcześniej zorganizujemy czytanie siódmego i ósmego rozdziału, wybranego przez autora – to międzynarodowe czytanie, w wielu krajach Europy. Autor będzie gościem Festiwalu Kultury Rumuńskiej i Festiwalu Conrada w Krakowie. Tłumaczką jest wybitna translatorka, Joanna Kornaś-Warwas, która przetłumaczyła m.in. Zabliźnione serca Maxa Blechera, pisarza mało znanego nawet w Rumunii, a wartego poznania.

Nie wydajecie literatury polskiej, czemu?
Raczej nie, bo postawiliśmy na prezentację europejskiej literatury powstającej na południe od Polski. Rzadko odchodzimy od tej reguły, wyjątkiem jest książka Grzegorza Jankowicza Gombrowicz – loading. Esej o formie życia. To swoiste uzupełnienie przedstawienia Kronos na scenie Polskiego.

Wydaliście ją z wrocławskim Teatrem Polskim. Skąd się wzięła ta współpraca?
Kierujemy się podobnymi rzeczami: chęcią obalania różnorodnych stereotypów, niepoddawania się im, szukamy w książkach odpowiedzi na społeczne problemy nurtujące współczesnych czytelników, tak jak teatr Polski robi to w przedstawieniach.

W 2016 roku Wrocław będzie Europejską Stolicą Kultury, także literackiej. Książkowe Klimaty przygotowują coś specjalnego?
Planujemy sięgnąć do literatury Turcji. Zaprezentujemy książkę jednej z najlepszych tureckich dziennikarek, Ece Te-melkuran, jej powieściowy debiut, przyjęty w Turcji z ogromnym entuzjazmem. I wybierzemy się z czytelnikami w podróż na Bałkany. Wydamy książkę Miljenki Jergovicia, laureata Angelusa, którego dostał dwa lata temu za Srda śpiewa o zmierzchu w Zielone Świątki. Tym razem Jergović pisze o Erneście Ottonie Wilimowskim, Górnoślązaku, piłkarzu, najbardziej skutecznym strzelcu swoich czasów. To bardzo ciekawa, kontrowersyjna postać, bohater Jergoviciowski prawie, bo autor często stara się wejść w skórę człowieka na rozdrożu mentalnym i psychicznym. Wilimowski to opowieść o takim rozdrożu, ale też o miłości, chorobie i śmierci. W pozostałych innych klimatach też będzie się działo, zwłaszcza wielbiciele czeskiej prozy powinni być szczególnie zadowoleni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska