Dziś Światowy Dzień Walki z Rakiem (INFOGRAFIKA, ZDJĘCIA)

  Dziś Światowy Dzień Walki z Rakiem (INFOGRAFIKA, ZDJĘCIA)

  Marcin Walków

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Dziś Światowy Dzień Walki z Rakiem (INFOGRAFIKA, ZDJĘCIA)
  1/5
  przejdź do galerii
  Co czwarta osoba na Dolnym Śląsku umiera z powodu nowotworu. W całym kraju na choroby nowotworowe zapada rocznie około 1,5 mln Polaków. Dziś Światowy Dzień Walki z Rakiem, który przypomina, że zdrowy styl życia może zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka, a regularne badania pozwolą wykryć nowotwór wcześnie - gdy są większe szanse na pełny powrót do zdrowia.
  Działacze wrocławskiej Fundacji Rosa od dziś do niedzieli informują, czym są choroby nowotworowe, jak się przed nimi strzec i dlaczego warto się badać. Koncentrują się na raku płuc, szyjki macicy i czerniaku skóry.

  – W przypadku tych nowotworów nie ma żadnych wątpliwości, że to, jak żyjemy, ma bezpośredni wpływ na ryzyko zachorowania w przyszłości. W ramach „Rakoobrony” pokazujemy młodym ludziom, że nie warto palić papierosów, korzystać z solarium czy lekceważyć badań cytologicznych. Rak to nie jest kwestia pecha –wyjaśnia Martyna Niewójt z Fundacji Rosa, szef kampanii „Rakoobrona”.

  Dotychczasowe badania fundacji, prowadzone wśród uczniów, są zatrważające. O raku wiemy niewiele, a główną wiedzę na ten temat młodzież czerpie z seriali i internetu.

  W pierwszym dniu trwania akcji wrocławianie wypełnili ponad 100 ankiet. - Zaskoczyło nas, że tak chętnie dzielą się wiedzą na temat nowotworów - mówi Agnieszka Łesiuk z Fundacji Rosa. Jednak wystarczy rzut oka na wypełnione ankiety, by się przekonać, że wiedza ta nie jest satysfakcjonująca.

  - Dzisiejsi ankietowani kojarzą, że styl życia wpływa na ryzyko zachorowania na raka. Wiedzą też, że nowotwór złośliwy można wyleczyć. Ale zaskakująco niską wiedzę mają na temat wirusa HPV i czerniaka. Sami oceniają swoją wiedzę w przedziale od 1 do 5 w 10-stopniowej skali. Co ciekawe, młodzi ludzie chcieliby czerpać wiedzę na temat zapobiegania rakowi z mediów społecznościowych, a starsi z ulotek - dodaje Łesiuk.

  W galerii Magnolia Park powstała specjalna strefa na tzw. placu Niebiańskim. Ankieterzy informują, czym jest skuteczna profilaktyka onkologiczna, psycholog wyjaśnia, skąd bierze się lęk przed badaniami. Na odwiedzających czekają także materiały edukacyjne, gadżety i leżaki. Strefa jest czynna do niedzieli w godz. 12 - 20.  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bo nie zasnę

   Ja gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Qrrrrrwa już tyle nie straszcie

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bo nie zasnę

   Ja gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Qrrrrrwa już tyle nie straszcie

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama