Radosław Sikorski: Rosjanie nie mogą odmówić nam prawa do...

  Radosław Sikorski: Rosjanie nie mogą odmówić nam prawa do świętowania dnia zwycięstwa...

  Krzysztof Marczyk/AIP

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Radosław Sikorski
  1/2
  przejdź do galerii

  Radosław Sikorski ©Piotr Smolinski

  - Nie można nam odmówić prawa do świętowania dnia zwycięstwa - powiedział Radosław Sikorski na środowej konferencji prasowej. Marszałek Sejmu stwierdził, że, gdy zagranica krytykuje rząd, wszyscy powinni się z nim solidaryzować. ZOBACZ VIDEO!

  TVN 24/X-News

  - Polska była członkiem antyhitlerowskiej koalicji i ma prawo świętować Dzień Zwycięstwa. Nie można nam tego odmawiać - powiedział Radosław Sikorski. - Przypominam, że Sejm jeszcze będzie rozważać zmianę daty z 9 na 8 maja, ale nikt nie może nam tego odmówić - dodał Marszałek Sejmu.


  - Cieszy mnie, że w czasach brutalnej wojny informacyjnej związanej z agresją na Ukrainie, nie zawsze musimy akceptować wszystkie tezy drugiej strony - podkreślił Sikorski, pytany o zdecydowaną reakcją rosyjskiego MSZ-u na słowa Grzegorza Schetyny, ministra spraw zagranicznych, który ocenił, że Dzień Zwycięstwa, czyli obchody zakończenia II wojny światowej, nie powinien być świętowany w Moskwie, a więc tam gdzie się zaczęła.

  Marszałek Sejmu odniósł się też do decyzji Sądu Arbitrażowego Petersburga i Obwodu Leningradzkiego. We wtorek organ wydał decyzję, nakazującą Konsulatowi Generalnemu RP zwolnienie zajmowanej nieruchomości oraz zapłatę zadłużenia z tytułu najmu, które wynosi 74,3 miliona rubli. - Termin wyznaczony przez sąd nie jest adekwatny do sytuacji. Chodzi o rozliczenie nieruchomości, objętych umową jeszcze pomiędzy PRL a ZSRR. Gdy byłym ministrem spraw zagranicznych wypowiedzieliśmy tę umowę. Teraz Polska w końcu będzie mogła rozpocząć proces odzyskiwania nieruchomości w naszym kraju - wyjaśnił Sikorski.

  - W latach 70-tych kraje obiecały sobie przekazanie mniej więcej ekwiwalentnych liczb nieruchomości. Strona Polska się z tego wywiązała, ale ZSRR nie oddał nam na własność nawet budynku ambasady. Musimy to uczciwie rozliczyć. Trwają negocjacje. Mam nadzieję, że Rosja będzie skłonna do ustępstw - dodał marszałek Sejmu.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   buzka jak ped.ł

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   że temu bucowi jeszcze ludzie klaszczą, to już jest szczyt głupoty - widocznie Naród Polski tak już stępiał...
   Ot co zrobiły z Nim rządy od czasów okrągłego stołu.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama