Jordania: Egzekucja Sadżidy al-Raszawi. To dopiero początek...

  Jordania: Egzekucja Sadżidy al-Raszawi. To dopiero początek odwetu Ammanu za spalenie żywcem pilota

  Wojciech Rogacin (AIP)

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Kadr z filmu z domniemaną egzekucją Muatha al-Kasaesbeha
  1/3
  przejdź do galerii

  Kadr z filmu z domniemaną egzekucją Muatha al-Kasaesbeha ©liveleak.com

  W odwecie za spalenie żywcem jordańskiego pilota przez terrorystów z Państwa Islamskiego Jordania dokonała w środę nad ranem egzekucji Sadżidy al-Riszawi, terrorystki - niedoszłej samobójczyni, której uwolnienia domagało się Państwo Islamskie. Jak pisze "The Times", stracono także członka al-Kaidy Ziada al-Karboulego.
  Egzekucji dokonano o 4 nad ranem czasu miejscowego (3 czasu polskiego) - podaje "Times". Stało się to w efekcie opublikowania w internecie przez PI nagrania wideo o długości około 20 minut, na którym widać brutalną egzekucję przez spalenie żywcem uwięzionego w klatce jordańskiego pilota myśliwca 26-letniego Muatha al-Kasaesbeha.

  Został on schwytany w grudniu ubiegłego roku, kiedy jego samolot prawdopodobnie rozbił się nad terytorium kontrolowanym przez terrorystów. Jordania brała udział w nalotach na pozycje ekstremistów w północnym Iraku wraz z koalicją innych krajów pod kierownictwem USA.

  Od kilkunastu dni trwały negocjacje pomiędzy Jordanią a Państwem Islamskim w sprawie uwolnienia pilota w zamian za uwolnienie niedoszłej zamachowczyni Sadżidy al-Riszawi. Była ona oskarżona o współudział w zamachu w Ammanie w 2005 roku. Miała dokonać samobójczego zamachu wraz ze swoim mężem.

  Negocjacje jednak rwały się i w ostatnich dniach terroryści zapowiedzieli stracenie jordańskiego pilota. W reakcji na to Jordania zapowiedziała wykonanie wyroków śmierci na Riszawi i wszystkich skazanych islamskich terrorystów siedzących w jej więzieniach.

  Groźba odwetu zaczęła być realizowana o 4 nad ranem kiedy z więzienia Juweideh wyjechał konwój do więzienia Saqwa, w którym dokonano dwóch egzekucji. Nie wiadomo, czy Jordania spełni swą groźbę i zacznie likwidować kolejnych uwięzionych terrorystów.

  Negocjacje rozpoczęły się po śmierci pilota?
  Jak pisze "The Times", Jordańczycy dowiedzieli się, że w rzeczywistości terroryści z PI mieli dokonać egzekucji jordańskiego pilota już dziesięć dni po jego schwytaniu, tylko utrzymywali ten fakt w tajemnicy. Negocjacje dotyczące jego uwolnienia również zaczęły się już po śmierci mężczyzny. Zostały zerwane, kiedy Jordania zażądała dowodu, że al-Kasaesbeh żyje.  Według "Timesa" opublikowanie przez Państwo Islamskie nagrania egzekucji jordańskiego pilota właśnie teraz mogło mieć na celu odwrócenie uwagi świata od klęski, jaką terrorystyczna organizacja poniosła w ostatnich dniach w mieście Kobane, skąd terroryści zostali wyparci przez siły kurdyjskie.

  Państwo Islamskie wydało szereg filmów pokazujących egzekucję zachodnich zakładników. Terroryści tylko w ostatnim czasie zamordowali dwóch japońskich zakładników, Kenjiego Goto i Harinę Yukawę. Za obydwu rządali okupu w wysokości 200 mln dolarów. Dziś islamiści opublikowali też zdjęcia, na którym dokonują egzekucji mężczyzny utrzymującego stosunki homoseksualne. Został on zrzucony z wysokiego budynku. Kiedy ten przeżył upadek, świadkowie dobili go kamieniami.

  W sobotę władze Stanów Zjednoczonych potwierdziły, że od piątku amerykańskie i koalicyjne wojska przeprowadziły 27 ataków z powietrza na terenie Iraku i Syrii. Celem wojskowych akcji były oddziały militarne Państwa Islamskiego, które obecnie prowadzą walki z mieszkającymi na tym terenie Kurdami.

  Komunikat

  Ostrzegamy, że kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich lub dla nich nieprzeznaczone.

  Oświadczam, że jestem osobą pełnoletnią i nie mam ograniczonej zdolności do czynności prawnych.

  Nie mam 18 lat! Przejdź do artykułu »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama