Rabin Weiss żąda likwidacji kościoła w Brzezince. "Auschwitz...

  Rabin Weiss żąda likwidacji kościoła w Brzezince. "Auschwitz to święte miejsce pamięci żydowskiej"

  Piotr Subik

  Dziennik Polski 24

  Aktualizacja:

  Dziennik Polski 24

  "Auschwitz to nie jest miejsce dla kościoła katolickiego”
  Na łamach „The Washington Post” rabin zaapelował do papieża Franciszka o zamknięcie kościoła „na terenie byłego hitlerowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau”.

  Chodzi o kościół pw. Matki Boskiej Królowej Polski przy ul. Ofiar Faszyzmu w Brzezince koło Oświęcimia. Parafię utworzono w 1982 r. w budynku, w którym Niemcy planowali – ale tylko planowali – umieścić komendanturę obozu Auschwitz II-Birkenau.

  Rabin Avi Weiss pisze w „Washington Post”, że „Auschwitz to święte miejsce pamięci żydowskiej”. I że „to nie jest miejsce dla kościoła katolickiego”. Dodaje, że nie można dopuścić do tego, aby dowody Holokaustu wykorzystywane były „przez inne grupy do innych celów”. Dlatego nie będzie zgody Żydów na to, by w kościół zamieniono miejsce, „skąd wychodziły rozkazy likwidacji ludzi”.

  To stwierdzenie jest jednak nieprawdziwe. – Gdy do obozu wkroczyła Armia Czerwona, budynek był w stanie surowym, nawet bez dachu. Dokończono go po wojnie, przez lata magazyny miała w nim Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska”. Dopiero potem zdecydowano o zamienieniu go w kościół – tłumaczy dr Piotr Setkiewicz, dyrektor Centrum Badań Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.

  Budynek obecnego kościoła nigdy nie znajdował się w granicach muzeum. Od wejścia do niego dzieli go kilkaset metrów. I to najbardziej od lat kole w oczy rabina Aviego Weissa. Bo to nie pierwszy jego atak na kościół w Brzezince. Np. w 1995 r. okupował go z kilkoma innymi Żydami z USA. W tym samym czasie doszło też wskutek jego działań do przeniesienia, decyzją papieża Jana Pawła II, klasztoru Karmelitanek, który mieścił się w tzw. Starym Teatrze (Theatergebaude), dawnym składzie „cyklonu B”, tuż za murami byłego KL Auschwitz.

  Rabin Weiss - wpływowy krzykacz
  Kim jest rabin Avi Weiss? To przedstawiciel postępowego nurtu judaizmu, przywódca wspólnoty żydowskiej, twórca szkoły talmudycznej w Bronk­sie, dzielnicy Nowego Jorku. Amerykański tygodnik „Newsweek” plasuje go w pierwszej dziesiątce najbardziej wpływowych rabinów w USA.

  Ale w Polsce można usłyszeć głównie opinie, że to „krzykacz”. Tak uważa m.in. redaktor naczelny miesięcznika o kulturze żydowskiej „Midrasz” Piotr Paziński.

  – Problem w tym, że taka wypowiedź rabina pogorszy ogólną atmosferę panującą między Polakami a Żydami, która i bez tego nie jest najlepsza. I spowoduje nasilenie antysemickich komentarzy – zauważa Piotr Paziński.

  – Nie wydaje mi się właściwą rzeczą to, że rabin z Nowego Jorku apeluje w sprawach dotyczących Polski. U nas stosunki katolików i Żydów są poprawne, nam nie trzeba konfliktów – twierdzi z kolei Dorota Wiewióra, przewodnicząca Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Bielsku-Białej.

  Pogorszenia się stosunków polsko-żydowskich po artykule rabina Weissa nie spodziewa się natomiast Marcin Przeciszewski: – W przypadku klasztoru Karmelitanek było się do czego przyczepić. A tu sprawa jest jasna. I rozejdzie się szybko po kościach. Nie podchwycą jej środowiska żydowskie ani w Polsce, ani w Europie.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wolność

   Bogusław (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   A czy rabin zna polskie przysłowie, wolność Tomku w swoim domku.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Celebryta

   Jad (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Do Pana Rabina do Pana Grossa przestańcie "zbijać kapitał polityczny" na krzywdzie Polaków,nasi Polscy Żydzi pomordowani w bestialski sposób na pewno by sobie tego nie życzyli po prostu wstyd....rozwiń całość

   Do Pana Rabina do Pana Grossa przestańcie "zbijać kapitał polityczny" na krzywdzie Polaków,nasi Polscy Żydzi pomordowani w bestialski sposób na pewno by sobie tego nie życzyli po prostu wstyd.
   My Polacy oczekujemy od panów stanowczego poparcia w sprawie tzw."Polskich obozów"

   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Cóż powiedzieć w takiej sytuacji

   Zgłoś naruszenie treści / 31 / 1

   Najlepiej będzie, jak ten pan odsieje prochy "swoich" pomordowanych od "reszty" i urządzi wystarczająco koszerne miejsce pamięci. Słów brakuje na takie podejście do sprawy.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Następny krzykacz !

   Zgłoś naruszenie treści / 65

   Kolejny uzurpator ! Najpierw "polskie obozy zagłady" przeciw któremu nazewnictwu w ogóle nie pyszczą, a teraz jeszcze pogłębianie wielkiej krzywdy, w której POLACY RÓWNIEŻ BYLI EKSTERMINOWANI !

   10...rozwiń całość

   Kolejny uzurpator ! Najpierw "polskie obozy zagłady" przeciw któremu nazewnictwu w ogóle nie pyszczą, a teraz jeszcze pogłębianie wielkiej krzywdy, w której POLACY RÓWNIEŻ BYLI EKSTERMINOWANI !

   10 lat temu nie wiedziałem co to jest antysemityzm. Ale przez takich pyskaczy przestałem się dziwić nienawiści połowy świata do tej nacji.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama