Pokonali raka, teraz zdobyli zimą Śnieżkę. To ich walka na...

  Pokonali raka, teraz zdobyli zimą Śnieżkę. To ich walka na śmierć i życie (ZDJĘCIA)

  JEW

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Zimowa wyprawa fundacji "Pokonaj raka" i "Bądź" na Śnieżkę
  1/12
  przejdź do galerii

  Zimowa wyprawa fundacji "Pokonaj raka" i "Bądź" na Śnieżkę ©Fot. Agnieszka Bielecka

  Wyjątkowa, zimowa wyprawa na najwyższy szczyt Sudetów - Śnieżkę (1602 m.n.p.m.). W ostatni weekend w prawdziwie zimowych warunkach górę zdobyła 20-osobowa ekipa złożona z członków dwóch fundacji skupiających ludzi walczących z nowotworami. Osoby, które łączy to, że wspięły się na szczyt swoich możliwości i wygrały walkę z rakiem, tym razem na szczyt Śnieżki poprowadziła himalaistka i podróżniczka - Agnieszka Bielecka, członek Wrocławskiego Klubu Wysokogórskiego, siostra jednego z najbardziej znanych dziś polskich himalaistów - Adama Bieleckiego.
  Członkowie gdyńskiej fundacji "Pokonaj raka" od kilku już lat organizują wyprawy na najwyższe góry w Polsce, Europie oraz na świecie. Zdaniem szefowej fundacji - Katarzyny Gulczyńskiej, to właśnie wyprawy górskie i zdobywanie szczytów są symbolem spektakularnych zwycięstw, które odnoszą osoby walczące z nowotworami. - W rzeczywistości kolejne etapy choroby są trudniejsze niż górska wspinaczka - twierdzi Katarzyna Gulczyńska. - To walka na śmierć i życie, która wymaga niesamowitego wysiłku, wytrzymałości psychicznej i wytrwałości - dodaje.

  Uczestnicy wyprawy twierdzą, że to właśnie doświadczenie zdobyte podczas pokonywania choroby pomogło im zdecydować się na taki wyjazd. Walka z rakiem dała im wiarę we własne możliwości oraz zdolności pokonywania trudności. Choroba nauczyła ich pokory, co w trudnych górskich warunkach jest niezbędne. Wszyscy uczestnicy przeszli bohatersko własne zmagania z rakiem piersi, jajnika, ziarnicą złośliwą czy sarcomą, lecz zgodnie podkreślają, że od momentu diagnozy zmienili swój stosunek do życia.

  Mariusz Zaruski, taternik i podróżnik, założyciel Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego o prawdziwym alpinizmie:
  Celem alpinisty jest improwizowanie przejść w górach wysokich. Nie szuka on dróg wyjątkowo trudnych, lecz jeśli zajdzie taka potrzeba, nie cofnie się przed ich trudnościami. Znalazłszy się w jakimkolwiek dostępnym dla człowieka miejscu gór, mówi on w duchu do siebie - pójdę w tym kierunku. Istotnie uda się w tym kierunku, pokona wszystkie trudności i bez niespodzianek dojdzie do celu.[...]. I wszędzie czuł będzie radość z nowych widoków, pierwotności przyrody, z harmonijności wszechświata, z prężności swych mięśni i zupełnego opanowania samego siebie. Czuł się szczęśliwy. I nie zadawał sobie pytania, czy szedł już kto tą drogą, ile potrzebował czasu na przejście, co w klubie powiedzą itd. Jemu wystarczyło, że był w górach, wyznaczył sobie kierunek, improwizował fragmenty drogi, pokonał skałę i samego siebie, szedł spokojnie, pewnie i z radością w duszy. Dokonał czynu alpinistycznego!


  To nowe nastawienie pomaga im dzielnie zmagać się z trudnościami, choćby z tymi, które w ostatni spotkali podczas zdobywania Śnieżki. Na szczyt weszli przy temperaturze - 10 stopni Celsjusza i wietrze wiejącym z prędkością 90 km/h, który powodował że odczuwalna temperatura wyniosła ok. -20 stopni.

  Tym razem do górskich turystów z fundacji "Pokonaj raka" dołączyli także członkowie fundacji "Bądź" założonej przez rodzinę i przyjaciół Małgorzaty Braunek po śmierci znanej aktorki. Wyprawa miała upamiętnić także rocznicę urodzin Małgorzaty Braunek. Członkowie obu fundacji wyznają tą samą zasadę, że w walce z rakiem, na równi z konwencjonalnymi metodami leczenia, ważne są także hart ciała i ducha.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   brawo za wytrwalosc

   ktos (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12

   i duzo zdrowia

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Super wyprawa

   Marcin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10

   Bardzo podobają mi się takie pomysły,może kiedyś sam znajdę trochę czasu na taka wyprawę.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama