Robert Kwiatkowski: Było za dużo Palikota. Kwaśniewski...

  Robert Kwiatkowski: Było za dużo Palikota. Kwaśniewski zrobił tyle, ile obiecał

  Agaton Koziński

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  O tym, dlaczego koalicja politycznych gwiazd Europa Plus nie zdołała stworzyć silnej partii, oraz o braku pokory - mówi Robert Kwiatkowski, który właśnie odszedł z Twojego Ruchu.
  Robert Kwiatkowski startował (nieskutecznie) z list koalicji Europa Plus do europarlamentu w 2014 r. Prezes Telewizji Polskiej w latach 1998-2004, członek

  Robert Kwiatkowski startował (nieskutecznie) z list koalicji Europa Plus do europarlamentu w 2014 r. Prezes Telewizji Polskiej w latach 1998-2004, członek Stowarzyszenia Ordynacka ©Fot. Bartek Syta

  Co poszło nie tak?
  Oczekiwania były wielkie, miało dojść do zmiany z lewej strony polskiej sceny politycznej. Być może zadecydował brak spójności, konsekwencji w tworzeniu programu, pokory - a więc tego, co polscy wyborcy bardzo sobie cenią.

  Dziwne błędy - przecież Europę Plus tworzyły osoby, które na polskiej polityce zjadły zęby.
  Tak, na naszych listach były legendy polityki i osoby zasłużone jak Kazimierz Kutz, Andrzej Celiński, Ryszard Kalisz, Marek Siwiec. A mimo to ludzie tego nie kupili.

  Czemu? Uznali, że towar przechodzony?
  Pytałem o to różne osoby, nawet z ulicy. I wszyscy mi odpowiadali, że patrzyli na listę złożoną z tylu osobowości przez pryzmat Janusza Palikota. Taka była chyba przyczyna porażki Europy Plus w wyborach europarlamentarnych, która zdecydowała o tym, że cały projekt nie wypalił.

  Naprawdę uważa Pan, że przedawkowanie Palikota was pogrążyło?
  Bo Palikot nie był osobą, która wyborcom pasowała do wyobrażonego obrazu nowoczesnego polityka. To może brzmieć paradoksalnie, bo przecież Palikot jest symbolem zmiany, ale to właśnie ten zły wizerunek był praprzyczyną porażki. Polacy nie akceptują wyskoków - używam słowa najdelikatniejszego, jak mogę.

  Niech Pan wali z grubej rury.
  Nie chcę kopać leżącego. W każdym razie brak akceptacji zachowania Palikota był główną przyczyną porażki w eurowyborach i całego projektu. Ale niejedyną.

  Co jeszcze zawiodło?
  Błędna interpretacja przyczyn porażki w eurowyborach. One w założeniach miały być dla nas najłatwiejsze. Dla takiego zestawu gwiazd, jakim byliśmy, nie powinny one stanowić problemu - a dobry rezultat byłby kopem pchającym nas do przodu. Ale nie wyszło, za dużo było bowiem złego stylu. Zabrakło umiaru, pokory, były za to różne ekscesy. No i było za dużo Palikota.

  Robi Pan z niego kozła ofiarnego, ale to przecież on od zera, na własnych plecach stworzył partię, która zdobyła 10 proc. głosów w wyborach 2011 r. Miał podstawy, by wierzyć w swoją szczęśliwą gwiazdę.
  Akurat mówiąc o ekscesach, nie mam na myśli tylko Janusza. Nam potwornie zaszkodziła książkowa spowiedź Pawła Piskorskiego - choć opublikowana ona była w dobrej wierze.
  Być może gdyby negocjacje z Millerem prowadził Palikot, nie Kwaśniewski, udałoby się stworzyć wspólną koalicję
  I wywołała mnóstwo szumu.
  Właśnie. W ten sposób okazało się, że tematem kampanii przed eurowyborami jest to, czy politycy Kongresu Liberalno-Demokratycznego na początku lat 90. brali pieniądze od CDU, czy nie - o czym zresztą Piskorski w ogóle nie napisał. Ale mleko się rozlało i punktów nam to nie przysporzyło. Po drodze były jeszcze bardzo niefortunne wypowiedzi Kutza i Celińskiego na temat nieudanej kampanii. To wszystko wynikowi nie pomagało.

  Z Kutza i Celińskiego po prostu wylała się frustracja ze słabej kampanii.
  A my po jej zakończeniu nie wyciągnęliśmy jeszcze wniosków z przegranej. Albo może inaczej - każdy wnioski wyciągnął, ale inne. Palikot powiedział: To wszystko przez Kwaśniewskiego, Kalisza i całą tę zbieraninę. Zaczęło się zwalanie winy na nich, a także na Siwca i Kwiatkowskiego.

  Akurat Kwaśniewski sam się bił w piersi, mówiąc, że kończy z polityką.
  Bo też Europa Plus nie była do końca spójna. Była ona połączeniem antyestablishmentowego Ruchu Palikota z osobami, które były symbolami dawnego establishmentu, a więc Kwaśniewskim, Siwcem, Kaliszem. Ja z kolei stawiałem inną diagnozę.

  Jaką?
  Uważałem, że w 2013 r., kiedy powstawała nasza koalicja, właściwie nie miała czego łączyć, ponieważ Ruch Palikota skończył się najpóźniej pod koniec 2012 r. Przecież nie można nazywać antyestablishmentową formacji, która ma ponad 40 posłów w Sejmie. Trzeba szukać innego klucza do opisania własnej tożsamości. Tymczasem Ruch miotał się od ściany do ściany, popierał ustawę wydłużającą wiek emerytalny, choć chwilę wcześniej - 1 maja 2012 r. - w Sali Kongresowej przedstawiał bardzo socjalny, etatystyczny program. Na to jeszcze nakładały się spory personalne, jak skandal z Januszem Palikotem i Wandą Nowicką w rolach głównych. To sprawiło, że wielu liberalno-lewicowych wyborców od Ruchu zwyczajnie się odwróciło. Dlatego właśnie twierdzę, że od końca 2012 r. Ruch Palikota de facto nie istniał. Już wtedy widać to było w sondażach.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Zdjęcie autora komentarza
   A mnie się wydaje,że...

   Jan Hudek

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Polsce potrzebna jest prawdziwa nowoczesna lewica a nie centro lewica.Robienie centrolewicy z liberałów,komuchów i zgranych polityków to główny błąd Palikota w próbach tworzenia nowej partii do...rozwiń całość

   Polsce potrzebna jest prawdziwa nowoczesna lewica a nie centro lewica.Robienie centrolewicy z liberałów,komuchów i zgranych polityków to główny błąd Palikota w próbach tworzenia nowej partii do tego przed euro wyborami.Palikotowi może się jeszcze udać stworzyć partię nowego rozdania bez określania lewica prawica za to z programem i pod hasłem rozwoju kraju i likwidacji nieuzasadnionych różnic społecznych,oportunizmu i wstecznictwa społecznego oraz religijnego.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama