Skarb z Głogowa trafił do Legnicy [Zdjęcia]

  Skarb z Głogowa trafił do Legnicy [Zdjęcia]

  Kacper Chudzik

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Skarb z Głogowa trafił do Legnicy [Zdjęcia]
  1/7
  przejdź do galerii

  ©Piotr Krzyżanowski

  Od kilku lat zbiór średniowiecznych monet znany jak Skarb z Głogowa święci triumfy w muzeach w całej Polsce oraz za granicą. Teraz wrócił on na Dolny Śląsk i od kilku dni można go oglądać w Muzeum Miedzi w Legnicy.
  W ostatnich miesiącach ubiegłego roku Skarb z Głogowa pokazywany był w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Gorzowie. Wcześniej zaprezentowano go m.in. w Warszawie, Krakowie, Sandomierzu, Tomaszowie Lubelskim, Zgorzelcu, Wilnie czy w węgierskim Debreczynie.

  - Na cały skarb składa się ponad dwadzieścia tysięcy srebrnych monet. Wykopane zostały one w 1987 na jednym z głogowskich ogródków działkowych. Ekspozycja, która od kilku lat odwiedza zarówno polskie, jak i zagraniczne muzea, stanowi tylko niewielki, jednak najciekawszy wycinek tego zbioru - mówi Maciej Iżycki, rzecznik Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Głogowie.

  Wystawa głogowskim numizmatów jest także okazją do pokazania także innego skarbu. Odwiedzając Muzeum Miedzi, zainteresowani tematem będą mogli również obejrzeć siedemnastowieczne monety, znalezione w 1980 roku w Brenniku w powiecie złotoryjskim.

  Skarb z Głogowa prezentowany będzie w legnickim muzeum do 25 kwietnia.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama